افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بمباران شفاخانه قندوز/ خواسته یا ناخواسته؟

مینی نیکولای رییس سازمان پزشکان بدون مرز با اشاره به اینکه این حمله تنفرانگیز و نقض صریح قوانین بشردوستانه بین المللی است، گفت: ما خواهان توضیحات شفاف نیروهای ایتلاف هستیم و نمی‌توانیم بپذیریم که از دست رفتن وحشتناک جان افراد اقدامی ناخواسته قلمداد شود و به آن توجه نشود.

 

حملات مستمر نیم ساعته هواپیماهای آمریکایی بر شفاخانه پزشکان بدون مرز در قندوز، جان 30 تن را گرفت و حدود 50 تن دیگر را زخمی ساخت.

مقامات وزارت دفاع آمریکا در ابتدا دلیل حملات هوایی به این شفاخانه را که در روز 11 میزان مطابق با سوم اکتبر وقاع شد، حفاظت از جان نیروهای آمریکایی اعلام کردند.

دو روز بعد از این واقعه جان کمپل فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در نشست شهودی درمقابل کمیته تسلیحات کنگره آمریکا این حمله را نتیجه اشتباه محاسباتی اعلام و وعده کرد که در پی تحقیقات لازم نتایج را در اختیار عموم قرار دهد.

 

پس از بمباران و کشته و زخمی شدن افراد، یک تانک آمریکایی که سرنشینان آن چند فرمانده ارتش آمریکا و ناتو بودند با ورود به محوطه شفاخانه، بسیاری از وسایل و تجهیزات درمانی سالم مانده و همچنین شواهد موجود بر غیر نظامی بودن محل را نابود کردند.

 

همان نگارتنام رییس برنامه‌های سازمان پزشکان بدون مرز در شمال افغانستان به دنبال این حمله گفت: بیماران بر روی تخت‌های خود دفن شدند. بمب‌ها به ساختمان اصابت می‌کرد و ما می دیدیم که هواپیماها در حال پرواز بر روی شفاخانه هستند.

وی اظهار داشت: وقفه‌ای ایجاد می‌شد و ما باز شاهد بمباران‌های بیشتری بودیم. این موضوع بارها و بارها تکرار شد. زمانی که من از دفتر خود بیرون رفتم ساختمان اصلی شفاخانه در شعله‌های آتش می سوخت.

مینی نیکولای رییس سازمان پزشکان بدون مرز با اشاره به اینکه این حمله تنفرانگیز و نقض صریح قوانین بشردوستانه بین المللی است، گفت: ما خواهان توضیحات شفاف نیروهای ایتلاف هستیم و نمی‌توانیم بپذیریم که از دست رفتن وحشتناک جان افراد اقدامی ناخواسته قلمداد شود و به آن توجه نشود.

 

ژان نیکلا مارتی رییس صلیب سرخ افغانستان در واکنش به این حمله گفت: اینکه عده‌ای مظنون نیز در شفاخانه باشند، موجب نمی‌شود که شفاخانه یک هدف مشروع و قانونی برای حملات هوایی باشد.

وی افزود: اصولی در زمینه اقدامات بشردوستانه وجود دارد که به اصول اقدام متناسب معروف است و نباید شفاخانه هدف حمله قرار می گرفت.

 

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرد: حمله هوایی در قندوز افغانستان توجیه ‌ناپذیر و احتمالا اقدامی جنایتکارانه است.

زید رعد الحسین تحقیقی کامل و شفاف را در این مورد درخواست و اعلام کرد: حمله هوایی به شفاخانه در صورتی که در دستگاه قضایی، عمدی بودن آن به اثبات برسد، می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود.

نیکلاس هسیم نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: من حمله مرگبار به اعضای پزشکان بدون مرز را در قندوز به شدت محکوم می‌کنم؛ حمله‌ای که به کشته و زخمی شدن تعدادی پزشک، بیمار و غیرنظامی منجر شد.

 

در این حمله 13 تن از کارکنان این سازمان به شمول 7 پزشک خارجی، 15 بیمار به شمول 3 کودک و 2 فرد دیگر کشته و حدود 50 تن دیگر زخمی شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار