افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بسترسازی برای تجزیه یمن

یمن

یک روزنامه عرب زبان چاپ لندن از پلان مورد حمایت امارات برای تجزیه یمن پرده برداشته است.

روزنامه العربی الجدید نوشت: حدود یک ماه قبل عبدربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن اعلام کرد که دولتش در نطر دارد تا پایان ماه آکتُبر پارلمان مجلس قانونگذاری را در شهر عدن تشکیل دهد. با نزدیک شدن به زمان تعین شده، عدن شاهد فعال سازی مقدمات تشکیل پارلمان بود اما نه پارلمانی که منصور هادی وعده داده بود بلکه پارلمان یمن جنوبی همانطوری که رهبری شورای انتقالی جنوب از آن خبر داده بود.

در اینجا باید به این نکته اشاره شود پلان تشکیل پارلمان یمن جنوبی توسط امارات حمایت می شود. این پلان در راستای تجزیه یمن قرار دارد. بر اساس این پلان، حاکمیت و اداره امور ولایات جنوبی بطور موقت به احمد عبید بن دغر نخست وزیر کنونی وابسته به منصور هادی واگذار می شود.

در یک مراسم رسمی که توسط شورای انتقالی جنوب در عدن بر گزار شد، عیدروس الزبیدی رییس شورای انتقالی و والی سابق عدن از فعال سازی نهادی خبر داد که من‌حیث جمعیت ملی جنوب از آن یاد کرد. وی گفت: این نهاد همچون پارلمان در خدمت دولت یمن جنوبی خواهد بود.

یک هفته پس از این سخنان، اقدامات لازم برای تاسیس این جمعیت شروع شد. جمعیت مزبور 303 عضو خواهد داشت. یعنی دو نفر پیشتر از اعضای پارلمان سابق یمن.

الزبیدی در سخنرانی که برای فراهم کردن مقدمات تشکیل جمعیت ملی جنوب ایراد کرد، اظهار داشت: این جمعیت عالی ترین نهاد قانونی است که در آن پروژه ها و پلان ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همچنین مصوبات شورای انتقالی در این نهاد مورد بررسی قرار خواهند گرفت. وی تصریح کرد: یک هیات مشورتی در کنار جمعیت ملی جنوب فعالیت خواهد کرد. این هیات صلاحیت قانونی، نظارتی و پیگیزی های مشترک را با جمعیت دارد.

این مراسم که در آن بیرق یمن جنوبی پیش از اتحاد دو یمن در سال 1990 به چشم می خورد، با سرود ملی یمن جنوبی آغاز شد و طی آن از انجام اقدامات لازم برای تشکیل نهادی به نام رهبری محلی برای شورای انتقالی در عدن خبر دادند. به نظر می رسد این نهاد برای انتقال قدرت از دولت به شورای انتقالی جنوب تشکیل می شود. این اقدام سبب خواهدشد، ولایات جنوبی یمن تحت حاکمیت شورای انتقالی قرار بگیرند.

در این مراسم الزبیدی گفت: اجرای این پروژه پایه استوار و محکمی برای ساکنان جنوب است تا در سایه آن از موفقیت های خود دفاع کنیم و ارزش های صلح جویانه و همزیستی مسالمت آمیز را در گفتار و کردار پیاده سازیم و سازمان ها و نهادهای نظامی و مدنی پایه گذاری و اعلام کنیم دولت مستقل فدرالی زمام امور را در جنوب یمن به دست دارد.

همزمان با انجام اقدامات لازم برای تشکیل جمعیت ملی پارلمان مقامات محلی گفتند: رهبری شورای انتقالی نشست هایی در عدن و ولایات جنوبی و شرقی برگزار کردند تا اسامی افرادی که در جمعیت ملی حضور پیدا می کنند، مشخص سازنند. قرار است اولین نشست این جمعیت در ماه آینده عیسوی در عدن برگزار شود.

گویا پس از تشکیل جمعیت ملی و هیات مشورتی این دو نهاد به شورای انتقالی جنوب اجازه داد ه اند تا ساختارهای لازم را برای تشکیل دولت و جداسازی جنوب یمن از این کشور فراهم سازد.

اکنون روند تشکیل موسسات دولتی در عدن شروع و برخی از تعمیر های وزارتخانه ها و پوهنتون جنگ در این شهر گشایش شده اند و اکنون عدن من‌حیث پایتخت موقت شناخته می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار