افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

بررسی هدف تیلرسون از سفر به کی ‌یف

تیلرسون

وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته به پایبستر اوکراین، سفر کرد.

روزنامه کامرسانت امروز در تحلیلی نوشته است: هدف از انجام سفر تیلرسون به کی‌یف دو موضوع بود: پیتر پروشنکو رییس جمهوری اوکراین را در جریان نتیجه مذاکرات روز جمعه روسای جمهوری امریکا و روسیه در هامبورگ قرار دهد و همچنین کورت ولکر که به تازه گی به سمت نماینده خاص امریکا در امور اوکراین منصوب شده را به مقامات کی‌یف معرفی کند.

به نوشته این روزنامه، جالب توجه است که پروشنکو در پایان مذاکرات خود با میهمان بلندپایه امریکایی برعکس همیشه تلاش نمود تا از استفاده از عبارات تند علیه روسیه، مانند کشور متجاوز خودداری کرد و با احتیاط بیشتری صحبت نمود. الکساندر چرنینکو نماینده پارلمان اعلای اوکراین به کامرسانت گفته است که سفر تیلرسون به کی‌یف نشان دهنده حمایت واشینگتن از اوکراین و اینکه موضوع دونباس نباید بدون حضور مقامات اوکراینی بررسی شود، بوده است. به گفته وی، طرف اوکراینی نمی توانسته در نشست سران کشورهای عضو گروه جی-20 در هامبورگ اشتراک کند، بنابراین تیلرسون به اینجا سفر کرد تا مقامات کی‌یف را در جریان گفتگوهای رییس جمهوری امریکا با ولادیمیر پوتین در خصوص اوکراین قرار دهد.

مسکو باید نخستین قدم در حل بحران اوکراین را بردارد

وزیر خارجه امریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد که حل و فصل بحران در منطقه دونباس اوکراین قبل از هر چیز به روسیه بستگی دارد. وی افزود: هدف امریکا برقراری تمامیت ارضی و حفظ وحدت اوکراین است و به همین دلیل ما از ابتدای آغاز این بحران تاکنون 600 ملیون دالر هزینه کرده ایم. ما در گفتگو با طرف روسی تاکید کرده ایم که مسکو باید اولین گام را در کاهش وخامت اوضاع در اوکراین و توقف درگیری ها و ممانعت از ورود تسلیحات سنگین نظامی به منطقه بردارد.

تیلرسون افزود: ما از فقدان پیشرفت در اجرای توافقات ماینسک بسیار ناامید هستیم و از روسیه توقع داریم که شروط این توافقنامه را رعایت کند، بخصوص اینکه از جدایی طلبان در دونباس بخواهد تا آتش بس را رعایت کنند. به همین دلیل تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا تا زمانی که این بحران حل نشده باشد، به قوت خویش باقی خواهند ماند.

پیتر پروشنکو نیز به نوبه خویش پروگرام 5 ماده ای را برای حل و فصل اوضاع در دونباس پیشنهاد کرد: روسیه باید منطق همه اشتراک کننده گان در گروه چهارجانبه نورماندی را بپذیرد- توقف درگیریها، خارج سازی نیروها، توقف اقدامات با هدف ترساندن ناظرین بین المللی، تامین قابل اطمینان کنترول خطوط درگیریها و بالاخره آزادی همه اسراء که در مناطق اشغالی و یا در زندانهای روسیه نگهداری می شوند.

مخالف سرسخت روسیه مسئول حل بحران اوکراین شده است

به نوشته این روزنامه، یکی از اهداف رکس تیلرسون در سفر به کی‌یف معرفی کورت ولکر من‌حیث نماینده خاص امریکا در امور اوکراین بود. این دیپلومات 55 ساله امریکایی در 5 دولت مسئول مسایل امنیتی در قاره اروپا بوده است. ولکر از سال 1986 در بخش تجزیه و تحلیل سازمان سیای امریکا مشغول به کار شد و در سال 1988 برای همکاری به وزارت امور خارجه امریکا دعوت شد. وی در دهه نخست 2000 مدیر اجرایی پروگرام اروپا و اورآسیا در شورای امنیت ملی امریکا بود. در سال 2008 به سمت نماینده دائم امریکا در ناتو منصوب شد و جای ویکتوریا نولاند که به سمت معاون وزیر خارجه امریکا منصوب شده بود را گرفت.

کورت ولکر از زمان آغاز به کار دولت جدید دونالد ترمپ تا قبل از سمت جدید خود هم مدیر اجرایی موسسه رهبری بین المللی مک کین در پوهنتون آریزونا بود و روابط نزدیکی هم با سناتور جان مک کین دارد که یکی از بزرگترین منقدان علیه روسیه در ایالات متحده بشمار می رود. خود ولکرنیز بطور کلی یک سیاستمدار تندرو در برخورد با روسیه محسوب می شود.

وی در آوریل سال 2017 در جلسه شنود کمیته امور بین الملل سنای امریکا گفته بود: نظامیان روس بخشی از خاک اوکراین، جورجیا و مولداوی را اشغال کرده اند و روسیه به زور شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به خاک خود ملحق کرده است.

با این وجود وزیر خارجه امریکا معتقد است که تجربه بسیار زیاد کورت ولکر کمک زیادی به انجام وظایف وی در سمت جدید خواهد کرد و واشینگتن روی موفقیت وی در حل و فصل بحران در شرق اوکراین امیدوار است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار