افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی روابط امریکا و کوبا در یک سال گذشته

به نقل از «کوبادباته»، 17 دسامبر (26 قوس) اولین سالگرد اعلام عادی‌سازی روابط دیپلماتیک کوبا و امریکا پس از گذشت نیم قرن اختلاف است که پس از گفت‌و‌گوی «باراک اروباما» رییس جمهور امریکا و «رائول کاسترو» رییس جمهور کوبا حاصل شد.

 

هر دو طرف پس از این دیدار بر برداشتن اولین گام‌ها در راستای پایان دادن به دوران روابط خصمانه دو کشور که تا نیم قرن ادامه داشت تاکید کردند و البته رییس جمهور امریکا نیز به شکست سیاست امریکا در قبال کوبا اعتراف کرد.

 

پس از این دیدار زمزمه‌های بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور به گوش رسید؛ برخی از مقامات امریکایی برای تشکیل جلساتی به «هاوانا» (پایتخت کوبا) سفر کردند؛ در جلسات مقامات دو کشور موضوعات مرتبط با برخی از مسایل جزئی و نسبتا کم اهمیت مورد بررسی قرار گرفته و حل شد؛ البته مقامات دو کشور برای بررسی و گفت‌و‌گو در باب مسایل کلیدی بین دو کشور همچون تحریم‌های یک جانبه امریکا علیه کوبا که همچنان به قوت خود باقی است و همچنین ادامه تصرف منطقه «گوآنتانامو» توسط امریکا و علاوه بر این بررسی پروژه‌های خرابکارانه امریکا برای صدمه به انقلاب کوبا که همچنان پابرجاست، جلساتی را تشکیل دادند.

 

در شرایطی که امریکا هنوز نسبت به تغییر بنیادین سیاست این کشور در قبال کوبا، لغو تحریم‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی علیه کوبا، بازگرداندن سرزمین «گوآنتانامو» و همچنین پایان دادن به سیاست‌های مداخله‌جویانه این کشور در کوبا تمهیداتی را نیندیشیده و اقدامی را صورت نداده است، صحبت از روابط نرمال و عادی‌سازی روابط بین دو کشور به نظر تنها یک شوخی بی‌مزه و بی‌اساس می‌رسد.

 

علاوه بر این مقامات امریکا طی مدت اخیر به بیشتر موضوعات نشر شده در این کشور علاقه نشان می‌دهند؛ این موضوعات بیشتر درباره اعلام ضرر و زیان کمپنی‌های امریکایی که نتیجه تصویب قوانین ملی در کوبا در سال 1960 نوشته شده است.

 

البته موضوع ادعای کمپنی‌های امریکایی باید در کنار ادعاهای دولت کوبا و خسارات و آسیب‌های وارده به مردم این کشور که منتج از جنگ اقتصادی و تجاوز 50 ساله امریکا به این جزیره است، مطرح شود؛ ادعاهای مردم کوبا از آن‌جایی که بیش از امریکایی‌ها از تحریم‌ها و تجاوزات متضرر شده و آسیب دیده‌اند با ادعای امریکایی‌ها قابل مقایسه نیست.

 

طبق شواهد و قرائن رسمی که تاکنون جنبه محرمانه داشته و پنهان شده بود، هدف امریکا از تحریم کوبا آزار و اذیت مردم کوبا و ایجاد فقر و گرسنگی در این کشور بوده است.

 

این قانون که مدت‌ها پیش از فرآیندهای ملی سازی کوبا تصویب شد و مضامین آن از نظر لغوی و همچنین لحن نوشتاری آن با کنوانسیون ژنو در مورد جنایت نسل کشی مطابقت دارد.

 

قوانین انقلابی کوبا همواره حقی و حقوق را برای مالکین ابتدایی در نظر می‌گیرد و از این رو همواره غرامتی عادلانه به صاحبان اولیه ملک و یا هر چیزی متعلق می‌گیرد از این رو تمام کمپنی‌های خارجی که به حاکمیت و استقلال کوبا احترام گذاشتند و طبق قوانین این کشور عمل کرده‌اند بدون استثنا می‌توانند از برقراری ارتباطی عادی و مصادیق آن همچون مذاکره و سرمایه‌گذاری جدید بهره‌مند شوند.

 

تنها کمپنی‌های امریکایی مشمول قانون این کشور نمی‌شوند زیرا تحت اجبار دولت امریکا متعهد به رد قوانین کوبا و همچنین تجاوز اقتصادی به خاک کوبا شدند.

 

البته موضوعی است که به عمد از سوی رسانه‌های امریکایی نادیده گرفته می‌شود؛ مدت زمان زیادی است که با کسانی که اموال آن‌ها در کوبا مصادره شد به گونه خاصی برخورد می‌شود، به آن‌ها امتیازها و فرصت‌های مناسبی در راستای جبران خساراتی که به ظاهر در اثر اقدامات انقلابی در کوبا از آن‌ها سلب شد، قرار می‌دهد.

 

از سال 1964 و طی دهه اخیر و همچنین در دهه آینده تغییرات و اصلاحاتی در قوانین صورت گرفت و همچنین قوانین منحصر به فردی نیز تصویب شدند که مختص گروه‌‌های مال باخته و خسارت دیده است، این قوانین فرصت جبران خسارات مالی را از طریق کاهش قابل توجهی از تعهدات مالی فراهم می‌کند.

 

تنها چیزی که در قوانین امریکایی به آن‌ها توجهی نمی‌شود، جبران خسارت مردم کوبا است؛ تحریم‌های امریکا علیه کوبا همواره کلانترین مانع توسعه و پیشرفت در این کشور بوده است و موجبات رنج و سختی مردم کوبا را فراهم کرده است؛ سیاستی که امریکا در پیش گرفته چیزی جز نسل کشی نیست که در واقع بلند مدت ترین نسل کشی در طول تارخ محسوب می‌شود؛ در حال حاضر امریکا موظف به لغو و بی قید و شرط فوری تحریم‌ها است و در صورتی که در صدد ایجاد روابطی مستحکم و دوستانه با کوبا برآمده است پس باید برای جبران خسارات در این کشور تلاش کند.

 

«واشنگتن» (پایتخت امریکا) از سال 1961 (1340) روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع و این کشور را تحریم کرد.

 

پس از گذشت نیم قرن از این اقدام امریکا، دو کشور با میانجی‌گری واتیکان 18 ماه مذاکرات محرمانه داشتند و در نهایت در 26 قوس (17 دسامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد.

 

یک ماه بعد امریکا کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریزم خارج کرد؛ همچنین، در پی این چرخش در سیاست خارجی امریکا، «باراک اوباما» رییس جمهور این کشور دستور اجازه‌ سفرهای بیشتر و افزایش میزان حواله پول نقد از امریکا به کوبا و کاهش محدودیت‌های برخی از بخش‌های بازرگانی با کوبا را صادر کرد.

 

با وجود این که کوبا و امریکا در 17 دسامبر 2014 (26 قوس 1393) از سرگیری مجدد روابط دیپلماتیک خود را اعلام و در همین راستا در 20 جولای 2015 (30 سرطان1394) نیز اقدام به بازگشایی سفارتهای خود در کشور مقابل کردند، مشکلات اساسی جهت عادی‌سازی روابط بین هر دو کشور باقی مانده است که رفع کامل تحریم‌های امریکا علیه کوبا مهمترین این مشکلات محسوب می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار