افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

بررسي ابعاد مختلف سفر رئيس پنتاگون به پاكستان

“چاك هيگل”،‌ رئيس پنتاگون براي گفت‏وگو در مورد تنش هاي بين اسلام آباد و واشنگتن و موضوعاتي همچون حملات هواپيماهاي بدون سرنشين،‌طالبان و نقش اسلام آباد در افغانستان پس از خروج نيروهاي نظامي ناتو در سال 2014، وارد پاكستان شد.

اين اولين سفر وزير دفاع آمريكا به پاكستان از چهار سال پيش تاكنون به شمار مي رود و قرار است با “نواز شريف نخست” وزير اين كشور، ژنرال “راحيل شريف” فرمانده جديد ارتش و ساير مقامات ارشد دولتي ديدار و گفت و گو كند.
“كارل ووگ” سخنگوي رسمي پنتاگون يكشنبه به خبرنگاران گفت : “هيگل” وزير دفاع در سفر “نواز شريف” به واشنگتن با وي ديدار كرده بود و در اين سفر براي ادامه گفت‏وگوهاي صريح و ثمربخش با او چشم دوخته است. وي اضافه كرد: “هيگل” اميدوار است با “شريف” و ديگر مسئولان بلندپايه پاكستاني درباره منافع مشترك آمريكا و پاكستان در ثبات افغانستان به نتيجه برسد.
روابط بين دو كشور به علت حملات هوايي هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا بر ضد افراد مسلح در مناطق قبيله اي پاكستان متشنج است. ارتش آمريكا اين هفته عمليات انتقال تجهيزات خود را به افغانستان از طريق پاكستان در پي تظاهرات مردم پاكستان به رهبري تحريك انصاف و تهديداتي كه بر ضد راننده هاي كاميونهاي حامل اين تجهيزات شد به حال تعليق درآورده است. هيگل شنبه وارد افغانستان شد و امروز راهي پاكستان مي شود.
ملاقات “چاك هيگل” با “نواز شريف”
“چاك هيگل” وزير دفاع ايالات متحده با همراهي “جيمز دابينز” با نخست وزير “نواز شريف” در اسلام آباد ديدار كرد. “نواز شريف” توسط “جليل عباس جيلاني”، “اسحاق دار” وزير دارايي فدرال و “خواجه آصف” وزير دفاع همراهي شد.
در اين جلسه موضوعات مربوط به وضعيت منطقه اي و روابط دو جانبه بين دو كشور كه در جلسه قبلي با “جيمز دابينز” نماينده ويژه ايالات متحده در امور افغانستان و پاكستان مطرح شد، مورد بحث و گفت‏وگو قرار گرفت.
“هيگل” در اين جلسه گفت: پاكستان و افغانستان داراي منافع مشترك و متقابلي هستند و بايد در مورد مسائل منطقه اي نگاهي رو به جلو داشته باشند. وزير دفاع آمريكا از تلاش‌هاي پاكستان براي مبارزه با تروريسم و برقراري امنيت در منطقه تشكر كرد و گفت: نقش پاكستان براي برقراري امنيت در افغانستان غيرقابل انكار است و ما اين موضوع را پذيرفته‌ايم.
“نواز شريف” نيز اعلام كرد كه اين كشور به دنبال برقراري صلح در تمامي منطقه است و حملات هواپيماها بايد در منطقه به منظور برقراري روابط بهتر ميان اسلام آباد و واشنگتن متوقف شود. وي افزود: حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي تاثيري منفي بر اقدامات پاكستان به منظور مقابله با افراط گرايي در منطقه گذاشته است. “شريف” همچنين خواهان همكاري با آمريكا در زمينه دفاعي و انرژي شد و تصريح كرد كه پاكستان خواستار همكاري طولاني مدت و پايدار با آمريكا زمينه‌هاي دفاعي است.
يك مقام ارشد وزارت دفاع گفت: تنش طولاني مدت بين دو كشور و بهبود روابط از مهمترين مسائل مورد بحث در اين نشست بوده است. همچنين هيگل انتظار دارد كه رهبران پاكستان گذرگاه هاي مرزي را همچنان باز نگه دارند.
ملاقات “چاك هيگل” با فرمانده ارتش پاكستان
رئيس پنتاگون پس از ملاقاتي كوتاه و مذاكره با نخست وزير “نواز شريف”،‌ به ديدار رئيس جديد ارتش پاكستان ژنرال “راحيل شريف” در راولپندي رفت. در اين جلسه روابط دفاعي،‌ روبط پاكستان و آمريكا و ثبات منطقه اي با هدف پيشبرد صلح مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
سفير ايالات متحده در پاكستان “ريچارد اولسون” ، “مارك لبرت” رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا، و “پيتر لاووي”، هيگل را در اين جلسه همراهي كردند.
يك مقام دفاعي بلندپايه آمريكا نيز در گفتگو با خبرنگاران اعلام كرد: “هيگل” براي به رسميت شناختن حمايت فوق العاده پاكستان در جريان مبارزه با تروريسم، در پاكستان است و قصد دارد بر ادامه كمك نظامي آمريكا از آن كشور تاكيد كند.
اين مقام تصريح كرد: اندكي تنش و اصطكاك ها در روابط دو كشور وجود دارد و رئيس پنتاگون مي‌خواهد “رو در رو” به اين مسئله رسيدگي كند.
همچنين برخي مقامات ايالات متحده براي يك گفت‏وگوي سازنده با فرمانده ارتش پاكستان كه انتظار مي رود به عنوان يك فرد تاثير گذار در مركز تصميم گيري پاكستان و به خصوص در مسائل امنيتي حساس باشد، ‌اظهار نگراني كرده اند.
روابط ميان واشنگتن و اسلام‌آباد در پي حملات هواپيماهاي آمريكايي در كمربند قبيله نشين پاكستان و همچنين پناهگاه‌هاي شبه نظاميان در داخل اين كشور رو به تنش گذاشته است. سفر هيگل به پاكستان در حالي انجام شده كه معاونان وي اعلام كردند، خروج نظاميان ناتو و تجهيزات آن‌ها از افغانستان، از طريق پاكستان پس از پايان تظاهرات اعتراضي عليه حملات هواپيماها از سر گرفته مي‌شود. در هفته‌هاي اخير فعالان سياسي و مذهبي مخالف با حملات آمريكايي در پاكستان، مسير ترانزيت در ايالت خيبر پختونخوا را مسدود كردند و اجازه عبور كاميون‌هاي حاوي تجهيزات ناتو را ندادند.
اين در حالي است كه باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا، خود از حملات هواپيماهاي آمريكايي دفاع كرده و گفته كه اين حملات براي مقابله با شبه نظاميان القاعده در منطقه ضروري هستند.
همچنين پاكستان كه در حال مبارزه با شورشيان داخلي است، اما از سوي مقامات آمريكايي متهم به ارتباط سرويس جاسوسي اين كشور با طالبان افغانستان است و دنبال مقابله با نفوذ هند در افغانستان مي باشد.
“هيگل” هفته پيش سفر منطقه‌اي خود را از بحرين آغاز كرد.  وي  پس از دو روز اقامت در افغانستان و مذاكره براي تسريع در امضاي توافقنامه امنيتي بين واشنگتن و كابل كه به آمريكا اجازه مي‌دهد نيروهاي نظامي خود را پس از سال 2014 در افغانستان نگه دارد با “حامد كرزي” رئيس‌جمهور اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد، به پاكستان آمد و در ادامه براي اطمينان بخشي به متحدان خود براي حضور نظامي قوي در منطقه با وجود معامله هسته اي موقت با ايران،‌ به عربستان سعودي و قطر سفر خواهد كرد تا پيام همبستگي آمريكا با كشورهاي عربي حوزه خليج فارس را تجديد كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار