افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

بحران ناامنی در افغانستان،همچنان بحران می آفریند!

ناامنی در افغانستان به صورت های متفاوتی نمود یافته و بر زندگی شهروندان تاثیر گذاشته است. ناامنی در قالب مرگ افراد ملکی در نتیجه بمب گذاری ها، بمباردمان ها، انفجارماین های کنار سرک، و یا قتل، اختطاف، تهدید، زورگیری، اجبار و… ظهور یافته است. اسناد و گزارش های مختلفی از مراجع معتبر داخلی و خارجی در طول سالهای گذشته به نشر رسیده که نشان می دهد آمریکا ی ها مسئولیت بخش عمده ای از کشتار غیر نظامیان را بر دوش دارند.

طالبان نیز بعد آمریکا ی ها مسولیت بیشتری کشتار مردم بی گناه را بر عهده دارند. با در پیش گرفتن دو شیوه عملیات های انتحاری و بمب گذاری های کنار جاده ای که هیچ دقتی در یافتن هدف خاص ندارد و می تواند هر کسی را هدف قرار دهد و خصوصا اینکه طالبان در این موارد برنامه و فکری برای هدف قرار ندادن افراد ملکی ندارند و در مواردی بمب گذاری ها و عملیات های انتحاری در میان مردم ملکی انجام شده و هیچ هدف نظامی را تعقیب نمی کرده، عملا غیر نظامیان را مورد هدف قرار داده اند.

نیروهای نظامی خارجی نیز در مواردی چنان که خود ادعا می کنند بر اثر اطلاعات غلط یا اشتباهات نظامی غیر نظامیان را مورد هدف قرار داده اند. نمونه هایی از بمباردمان هایی که منجر به قتل افراد غیر نظامی شده است، در طول سال های گذشته وجود دارد که منجر به قتل غیر نظامیان شده است. در این میان کمترین موارد شکایت از نیروهای اردوی ملی بوده که با شناخت دقیق از مناطق و فرهنگ و رسوم مردم افغانستان و به دلیل وجود نظم و دسپلین و میزان تعهد بالا نسبت به حفظ جان مردم مرتکب کمترین خطاها در قبال زندگی مردم شده اند.

اما مسئله ای که در میان نیروهای نظامی افغانستان در قالب دیگری ظهور یافته حمله افرادی از نیروهای نظامی کشور بر سربازان نیروهای بین المللی یا بر مربیان و آموزگاران خارجی است. تا کنون دهها تن از سربازان، آموزگاران و مشاوران نیروهای بین المللی در افغانستان به دست افرادی از نظامیان کشور کشته شده اند.

این مسئله از آنجا که به آینده نهادهای نظامی و امنیتی کشور مربوط می شود، فضای نگران کننده ای را بر روابط میان افغانستان و کشورهای کمک کننده حاکم ساخته است. از سوی دیگر این مسئله که نشان دهنده نفوذ نیروهای دشمن در صفوف نیروهای نظامی و امنیتی کشور برای آینده افغانستان بعد از خروج نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان و انتقال کامل مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان اهمیت ویژه ای پیدا می کند. تا کنون مردم افغانستان اعتماد رو به افزایشی را نسبت به نیروهای اردو و پولیس ملی داشته اند. ادامه چنین روندی میزان اعتماد به این نیروها را در نزد مردم افغانستان و کشورهای کمک کننده متزلزل می سازد.

 

از سوی دیگر راه ها و شاهراه های کشور که نقش اساسی در زندگی مردم دارند، در ماه ها اخیر به صورت فزاینده ای نا امن شده اند. مناطق و ولایاتی که پیش از این و هم اکنون از مناطق امن کشور به شمار می رفته و می روند، به دلیل ناامن شدن راه ها و شاهراه ها در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته اند. قتل و کشتار افراد بی گناه به فجیع ترین اشکال، راه گیری و باج گیری از وسایط انتقال دهنده کالاهای مورد ضرورت مردم، زندگی مردم را در این مناطق تحت تاثیر قرار داده است.
مجموعه این عوامل باعث شده تا مردم افغانستان از نظر روانی احساس امنیت نکنند. کاهش میزان امنیت روانی در میان مردم خطر بزرگی برای آینده افغانستان به حساب می آید. همین امنیت روانی است که مردم را نسبت به آینده خوشبین می سازد و میزان اعتماد به حکومت را بالا می برد. و با وجود امنیت روانی افراد جامعه، تعلق خاطر به منافع کشور، میزان سرمایه گذاری، کار و … بالا می رود و در غیر آن همه این موارد سیرنزولی خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار