افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 سپتامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

بحران سوريه / مصاحبه

“مصاحبه با ژنرال اسلم بيگ، فرمانده سابق ارتش پاكستان و رييس موسسه تحقيقات و مطالعات استراتژيك امنيت ملي پاكستان”

سوال: امريكا به بهانه استفاده از سلاح هاي شيميايي در سوريه خود را براي حمله به اين كشور آماده مي كند. اين درحاليست كه هم شوراي امنيت سازمان ملل هنوز مجوز حمله به سوريه را صادر نكرده است و هم بيشتر كشورهاي جهان و غربي به جز فرانسه و انگليس مخالف حمله به سوريه هستند. نظر شما در اين باره چيست ؟
اسلم بيگ: در پشت اين مسئله مسايل پيچيده اي وجود دارد كه بايد آنرا بفهميم و آن اينكه ظاهرا اين حمله قرار است ضد سوريه انجام شود ولي هدف اصلي آن جمهوري اسلامي ايران است.
آمريكا و غرب و هم پيمانان آنها يك واقعيت را در سوريه قبول و تحمل نمي كنند و آن اينكه شورشياني كه در سوريه ضد دولت مي جنگند و از حمايت كشورهاي مختلف برخوردارند در برابر ارتش سوريه شكست خوردند و نزديك است كه در برابر ارتش سوريه به زانو در آيند به همين خاطر از سلاح هاي شيميايي استفاده كردند.
من صد در صد يقين دارم كه دولت سوريه از سلاح هاي شيميايي استفاده نكرده است، بلكه اين شورشيان هستند كه از اين سلاح استفاده كرده اند و انشاءا… گزارش سازمان ملل در اين باره اين واقعيت را به اثبات خواهد رساند.
البته اين حمله بهانه اي شده است براي امريكا كه به سوريه حمله كند و امريكا علي رغم اينكه تمام كشورهاي اتحاديه اروپايي جز فرانسه مخالف حمله به سوريه هستند به اين حمله تاكيد مي كند.
هدف اينها زهر چشم گرفتن از ايران است، دولت سوريه به كمك و حمايت ايران بر شورشيان فايق آمده است و هم چنين با كمك روسيه، امريكا سعي خواهد كرد با حمله خود به سوريه اين حمايت را از بين ببرد. امريكا فقط با سلاح هاي دور برد از جمله موشك ها و هواپيماها به اهداف مشخصي در سوريه حمله خواهد كرد و ارتش پياده خود را به سوريه نخواهد آورد . اين حمله به سيستم فرماندهي ارتش سوريه خواهد بود . چون اگر امريكا به سلاح هاي شيميايي سوريه حمله كند اين امر عواقب بدي خواهد داشت حتي براي كشورهاي عربي و همسايه . به همين خاطر امريكا ذخاير سلاحهاي شيميايي سوريه را هدف قرار نخواهد داد و هدف امريكا از بين بردن سيستم فرماندهي ارتش سوريه خواهد بود و اين يك عمليات چند روزه خواهد بود و هدف اصلي اين حمله از بين بردن حمايت ايران از سوريه و از بين بردن اتحاد ايران و سوريه و سوريه حزب الله است، اتحادي كه براي اسراييل خطر به حساب مي آيد. به همين خاطر امريكا علي رغم تمام مخالفت ها بر اين حمله تاكيد خواهد كرد تا به اهداف جنگي خود برسد.
سوال: آيا امريكا خواهد توانست به اهداف خود برسد و دوم اينكه عكس العمل سوريه در برابر اين عمليات چه خواهد بود ؟
اسلم بيگ: اين بخش از جنبه هاي خطرناك اين حمله محسوب مي شود و من فكر نمي كنم كه يك كشور بتواند از راه دور سيستم فرماندهي يك ارتش را نابود كند. البته ممكن است اين سيستم ضعيف شود و ارتش سوريه اين قدرت را دارد كه در عكس العمل اين عمليات حمله كند و اگر خداي نخواسته سوريه مجبور شود و در برابر يك جنگ مرگ و زندگي قرار بگيرد ممكن است از سلاح هايي شيميايي ضد اسراييل استفاده كند اين شرايط خيلي خطرناك خواهد بود و تمام خاورميانه را به جنگ خواهد كشيد و ممكن است پاي اسراييل هم به جنگ كشيده شود. امريكا نمي تواند از حملات هوايي يا موشكي توان شيميايي سوريه را از بين ببرد و اين توانايي همواره به عنوان يك تهديد براي اسراييل باقي خواهد ماند
و در صورت استفاده سوريه از سلاح هاي شيمايي ضد اسراييل يك فاجعه ببار خواهد آمد .
سوال: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي تهديد كرده اند كه اگر امريكا حمله خود را به سوريه آغاز كند، پايان آن در دست امريكا نخواهد ماند نظر شما در اين باره چيست ؟
اسلم بيگ: رهبر معظم انقلاب اسلامي كاملا درست فرموده اند و چنانكه من گفتم يك شرايط خيلي خطرناك و وخيم بوجود خواهد آمد و ممكن است ايران هم در اين جنگ شريك شود و چنانكه من قبلا گفتم هدف اصلي امريكا ايران است و حسن روحاني رئيس جمهوري ايران كه صلح و امنيت مي خواهد و قصد دارد مسايل را از راه گفتگو حل كند، ولي امريكا اين را نمي خواهد .
بنابراين رهبري و صلاحيت ايران هم يكي از اهداف اين حمله است، اما اينكه در برابر اين حمله سوريه و ايران و روسيه چكار مي توانند بكنند اين سوال مهمي است.
مثلا در زمان حمله امريكا به عراق روسيه امريكا را از اين حمله بر حذر داشت و تاكيد كرد كه در عراق سلاح هاي كشتار جمعي وجود ندارد ولي امريكا گوش نكرد، اما روسيه هيچ واكنشي به حمله امريكا به عراق نشان نداد. اما در قضيه سوريه ممكن است روسيه واكنش نشان بدهد چون روسيه قدرت دريايي خود را در منطقه تقويت كرده است و ممكن است اين بار روسيه هم در جنگ شريك شود و عواقب جنگ گسترده خواهد بود. چنانكه ايران گفته است پايان جنگ در دست امريكا نخواهد بود.
سوال: با توجه به جنگ سي و سه روزه اسراييل و حزب الله كه رژيم صهيونيستي علي رغم حمايت كشورهاي عربي و غربي شكست خورد، نتيجه حمله به سوريه را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟
اسلم بيگ: ماهيت آن جنگ متفاوت بود. در آن جنگ امريكا علنا به اسراييل اجازه و دستور داد كه اتحاد ايران و سوريه و حزب الله را ضعيف كند و در اولين مرحله ضعيفترين اتحادي يعني حزب الله و لبنان را هدف قرار دهد. اسراييل حمله كرد و مي خواست به وسيله سلاح هاي دور برد لبنان را شكست دهد، اما وقتي ديد اين كار شدني نيست، پياده نظام خود را به جبهه فرستاد ولي ارتش آن شكست خورد و به شكست خود اعتراف كرده جنگ را متوقف كرد.
امروز بزرگترين تهديد و خطري كه براي امريكا وجود دارد اينست كه ممكن است در اين جنگ از سلاح هاي شيمايي استفاده شود و به نظر من هدف اين سلاح ها اسراييل خواهد بود و شرايطي كه بعد از آن بوجود خواهد آمد خيلي تكان دهنده است.
بنابراين امريكا بايد به هر شكلي شده از اين حمله خودداري كند و شرايط را درك كند.
من فكر مي كنم امريكا آنقدر احمق نيست كه به جنگي دست بزند كه نتواند آنرا به نتيجه برساند.
جنگ اسراييل ضد حزب الله جنگي بود كه اختيار توقف آن در دست اسراييل بود و با قبول كردن شكست جنگ را متوقف كرد اما اختيار جنگ اخير در دست امريكا يا اسراييل نخواهد بود.
سوال: آيا امريكا در حمله به عراق و افغانستان حماقت نكرد؟
اسلم بيگ: امريكا حماقت كرد ولي مي تواند جلوي جنگ را بگيرد. مثلا در حمله به عراق مي خواست به بهانه وجود سلاح هاي كشتار جمعي كنترل نفت عراق را در دست بگيرد و جلوي قدرت فزاينده جهان اسلام را بگيرد. امريكا اين كار را كرد و تا حدي به اهداف خود رسيد ولي در اهداف ديگر خود ناكام شد.
يعني وقتي در عراق جهاد مردمي ضد امريكا آغاز شد امريكا شكست خورد.
بعد از آن امريكا به اختلافات شيعه و سني در اين كشور دامن زد و جنگ شيعه و سني را آغاز كرد و عراقي ها دارند يكديگر را مي كشند.
در افغانستان هم امريكا در حمله به اين كشور طالبان را شكست داده و از افغانستان بيرون كرد، ولي هيچ وقت فكر نمي كرد كه همين طالبان در آينده با امريكا وارد جنگ شده و امريكا و ائتلافيان امريكا را شكست خواهد داد. اگر به خاطر داشته باشيد وقتي آقاي مشرف در حمله امريكا به افغانستان از امريكا حمايت كرد من به مشرف اخطار دادم كه در آينده گروه طالبان بپا خاسته و عليه امريكا خواهد جنگيد و افغانستان به ويتنام ديگر براي امريكا تبديل خواهد شد .
در آنزمان مشرف به حرف من خنديد. در حاليكه امريكا امروز در حال شكست در افغانستان است و وضعيت سوريه هم پيچيده تر از افغانستان خواهد بود.
سوال: جبهه گيري امريكا در برابر سوريه در واقع ادامه جبهه گيري هاي امريكا و اسراييل در برابر حماس و حزب الله است، يعني وقتي اسراييل در برابر حزب الله و حماس شكست خورد امريكا و اسراييل به جنگ در سوريه روي آوردند چون سوريه هم عضو قدرت مقاومتي است كه سوريه، ايران، حزب الله و حماس در آن شريكند و امريكا براي حمايت از اسراييل مي خواهد اين ائتلاف را بشكند و سوريه را ضعيف كند. حال سوال اينست كه مخالفان دولت سوريه كه خود را مجاهدين مي دانند و برخي از كشورهاي اسلامي و عربي چرا ضد دولت سوريه قد علم كرده و به آسياب اسراييل آب مي ريزند؟
اسلم بيگ: قبل از اين من مختصرا اشاره كرده بودم كه سياست و استراتژي امريكا و متحدان امريكا در آينده براي كشورهاي اسلامي چيست. شما شاهد بوديد كه در سي و هفت سال گذشته روسيه، امريكا، هند ، انگليس و غيره ضد جهان اسلام به جنگ روي آورده اند و علنا با جهان اسلام جنگيده اند، ولي شما ديديد كه اينها علي رغم استفاده از قدرت نظامي خود شكست خوردند.
آمريكا و اسراييل و روسيه و هند و ناتو شكست خوردند و الان اينها به اين نتيجه رسيده اند كه با استفاده از قدرت نظامي نمي توانند مسلمانان را شكست بدهند . بنابراين در جبهه نظامي عقب نشيني كردند و به جبهه ديگري روي آوردند و جبهه خود را در جنوب شرقي آسيا باز كرده اند ضد چين و در جهان اسلامي هم به يك فتنه روي آورده اند و آن فتنه ايجاد اختلافات مذهبي و سياسي و استفاده از اين اختلافات براي تضعيف مسلمانان و كشورهاي اسلامي است، تا مسلمانان را از داخل شكست بدهند. امريكا با استفاده از اين اختلافات داخلي و مذهبي در جبهه هاي مختلف پيروز شده است.
مثلا اختلافات شيعه وسني. در داخل پاكستان و عراق ما شاهد اختلافات و درگيري هاي مذهبي بوديم و الان نوبت به اينجا رسيده است كه كشورها را با نام شيعه و سني به جان هم انداخته است.
در ده پانزده سال گذشته اينها ايران را به عنوان يك كشور خطرناك و هيولا براي كشورهاي سني معرفي كرده اند و در نتيجه آن سلاحهاي كلان خود را به ارزش يك صد و هفتاد ميليارد دلار به كشورهاي سني و عربي فروخته اند و اولين جنگ فرقه اي را در بحرين براه انداختند كه در آن ارتش كشورهاي سني يك انقلاب شيعي را سركوب مي كنند.
ارتش عربستان و كشورهاي خليج فارس و هم چنين از يك سو ايران و عراق به سوريه كمك مي كنند و از سوي ديگر كشورهاي سني به شورشيان سوريه كمك مي كنند و هم چنين كشورهاي غربي. اين مسايل نشان مي دهد كه اينها دارند به يك فتنه بزرگ دامن مي زنند. همين فتنه را در مصر هم شاهد بوديم . ما ديديم كه يك دولت بوجود آمد و يك حزب مذهبي در انتخابات پيروز شد، ولي اينها آن را برنتافتند و اينها در داخل مصر به اختلافات داخلي دامن زده و ارتش را تحريك كردند و مردم مصر را به جان يكديگر انداختند. اينها قبل از اين در تركيه هم اين تلاش را كردند ولي شكست خوردند.
در پاكستان هم اختلافات داخلي مذهبي وجود دارد و اگر ما كارهاي خود را درست نكنيم ما هم با جنگ داخلي مواجه شده و بعد از آن مورد حمله كشورهاي غربي قرار خواهيم گرفت .
فساد شيعه وسني و جنگ افكار و نظريات در پاكستان به سرعت در حال گسترش است و در اين كشور در ميان قدرت هاي سكولار و غير سكولار با هم درگيرند.
در ميان غير سكولارها هم ديوبندي ها و بريلوي با يكديگر در حال جنگ هستند.
بنابراين استراتژي امريكا تغيير كرده و از دور تماشا مي كند و ما را به جان يكديگر انداخته است.
سوال: در كاميابي و اجرا كردن اين استراتژي عربستان سعودي خيلي به امريكا كمك كرد و همين عربستان در تحولات مصر با امريكا و اسراييل همدست شده دولت اخوان المسلمين را ساقط كرد و همين عربستان در سوريه ، دست به دست امريكا و اسراييل داده و كشورها را به حمله به سوريه تشويق مي كند حتي به روسيه طمع رشوه پانزده ميليارد دلار در شكل خريد سلاح از اين كشور را داده است . با توجه به اين مساله آيا با توجه به اين وقايع مردم كشورهاي سني نبايد بدانند كه اين مسايل ربطي به اختلافات شيعه وسني ندراد بلكه يك توطئه كلاني در كار است براي تضعيف مسلمانان و كشورهاي اسلامي با كمك كشورهايي مانند عربستان ؟
اسلم بيگ: به همين خاطر من گفتم كه امريكا پيروز شده است. عربستان و مصر و كشورهاي خليج فارس و تركيه سني هستند و امريكا امروز اينها را در يك جبهه ضد كشورهاي شيعه جمع كرده است .
سوال: آيا الان وقت آن نرسيده است كه مردم كشورهاي سني بيدار شده و بفهمند كه حاكمان آنها مزدور و دست نشانده دشمنان هستند و به وسيله آنها مسلمانان را به جان يكديگر انداخته اند ؟
اسلم بيگ: زمان زيادي مي خواهد تا مردم عادي اين توطئه ها را درك كنند.
تعصب ها و تنفرهايي طولاني و صدها ساله كه در ميان مردم وجود دارد نمي گذارند مردم درست فكر و اين توطئه ها را درك كنند.
در ميان شيعه، سني و سكولار و غير سيكولار ها و غيره اختلافات شديدي بوجود آورده اند.
حتي در داخل پاكستان درميان خود اهل سنت هم اختلافات شديد و كينه ها وجود دارد و شما مي دانيد كه تعصبهاي مذهبي خيلي شديد و ريشه دار است.
سوال: اگر مسلمانان بيدار و متحد نشدند. شما آينده مسلمانان را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟
اسلم بيگ: من با توجه به وعده هايي كه قرآن داده و عقيده اي كه ما داريم و خدايي كه ما داريم، مطمئن هستم كه پيروزي آينده از آن مسلمانان خواهد بود.
در سي چهل سال گذشته چه كسي اين فكر را مي كرد كه در اين دنياي اسلام كه هم از نظر اعتقادي و هم اقتصادي و شعور سياسي ضعيف است، يك قدرت بزرگ وجود دارد كه در سه دهه گذشته بزرگترين قدرت هاي جهان را شكست خواهد داد .
اسراييل، ناتو، روسيه و انگليس در اين مدت از مسلمانان شكست خوردند. از مسلمانان و مجاهديني كه جز سلاح هاي سبك و معمولي چيز ديگري ندارند .
من اميدوارم خداونديي كه به ما اين قدرت را داده است، اين تفكر و هوش را به ما خواهد داد كه ما هوشيار شويم و ضربه اي كه دشمن به عقيده و فكر ما مي زند، درك كنيم و شما خواهيد ديد كه تهديد امريكا به حمله به سوريه يك نقطه عطفي خواهد شد براي جهان اسلام و شرايط جهان اسلام تغيير خواهد كرد.
سوال: هم اكنون اين نقطه عطف آغاز شده است، در ميان گروه هاي مقاومتي فلسطين برخي گروه ها به امريكا هشدار داده اند كه در صورت حمله به سوريه آنها به اسراييل حمله خواهند كرد.
اسلم بيگ: بله و من اين استراتژي را قبلا هم بيان كرده بودم. قبل از حمله اسراييل به لبنان من در ملاقات با يك هيات ايراني به آنها گفتم كه سياست و استراتژي شما بايد اين باشد كه در هر صورت و هر شرايط شما اسراييل را هدف قرار دهيد و شما اسراييل را بزنيد كه فتنه اصلي همين است.
روزنامه واشنگتن تايمز هم اين مقاله من را چاپ كرد كه اسلم بيگ مي گويد، اگر جنگ شروع شود شما اسراييل را بزنيد و همين خوف و نگراني امروز هم وجود دارد كه اگر جنگ آغاز شود، حزب الله، فلسطين و سوريه، هر سه اسراييل را هدف قرار خواهند داد و اگر اينها به ايران تعرض كردند جنگ گسترده شده و ايران هم اسراييل را هدف قرار خواهد داد. اين همان تغيير و نقطه عطفي است كه من به آن اشاره كردم .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار