افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایتلاف سعودی بسترساز دخالت نظامی زمینی در سوریه، عراق و لیبی

روزنامه فرامنطقوی القدس العربی نوشت که تشکل جدید موسوم به “ایتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم” بسترساز دخالت نظامی زمینی در سوریه، عراق و لیبی با چتر حمایت غربی‌هاست.

 

روزنامه القدس العربی چاپ لندن در گزارش خود به قلم سلیمان نمر آورده است: محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی روز سه شنبه تشکیل ایتلاف نظامی جدید اسلامی متشکل از 34 کشور عربی و اسلامی را علیه “انواع تروریسم” اعلام کرد.

 

این ایتلاف نظامی که رهبری آن را عربستان برعهده خواهد داشت، بدان معناست که کشورهای زیادی در ایتلاف نظیر ترکیه، مصر، عربستان، اردن و حتی مغرب دخالت نظامی مستقیم و مشترک در برخی کشورهایی خواهند کرد که گروههای تروریستی در آن کشورها حضور دارند نظیر کشورهای سوریه، عراق و لیبی.

 

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی دو روز قبل در پاریس به این مسئله اشاره کرد. او گفت: درخصوص ارسال نیروهای زمینی برای مبارزه با داعش هیچ چیزی بعید نیست.

 

ناظران نظامی غربی در ریاض پیش بینی می کنند که اولین عملیات دخالت نظامی ایتلاف جدید در سوریه و عراق برای پیگرد گروه داعش از طریق عملیات نظامی و واکنش سریع باشد که کلان ترین نقش را در آن ترکیه در شمال و اردن در جنوب ایفا خواهد کرد که این اقدام با هماهنگی نیروهای ایتلاف غرب بویژه امریکا، انگلیس و فرانسه انجام خواهد شد که حمایت از عملیات زمینی را با پشتیبانی هوایی و اطلاعاتی و مهمتر از آن حمایت سیاسی بین المللی برعهده خواهند داشت.

 

این روزنامه به نقل از ناظران دیپلماتیک نوشت که دخالت نیروهای زمینی ایتلاف نظامی جدید عربستان در نبرد با داعش در عراق بویژه در موصل و مناطق سنی نشین جلوی کنترول نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی شیعه) را برای اعمال نفوذ خود بر این مناطق خواهد گرفت.

 

اما دخالت نظامی مستقیم ایتلاف جدید در سوریه علیه داعش، به نیروهای مخالف سوری قدرت بیشتری برای جنگ با نیروهای نظام سوریه خواهد داد.

 

به گزارش شبکه خبری العالم، پیش بینی می شود که این عملیات در راستای ایجاد “مناطق حائل” در سرحد سوریه با ترکیه و اردن حرکت کند. درخصوص دخالت نظامی مستقیم این ایتلاف همکاری با نیروهای مخالف سوری در سوریه و نیروهای پیشمرگه کرد در شمال عراق را در پیش خواهد گرفت.

 

اگر تفاهمی بین المللی (بویژه بین امریکا و روسیه درباره دخالت های نظامی ایتلاف های اسلامی و غربی) صورت گیرد، پیش بینی می شود که منطقه شاهد درگیری های نظامی شدیدی با ایتلاف چهارگانه شامل روسیه، ایران، عراق و نظام سوریه باشد.

 

اشتراک مصر و تونس در این ایتلاف به این امر اشاره دارد که ممکن است نیروهای ایتلاف نظامی اسلامی جدید به دخالت نظامی در لیبی و نیز مشارکت با نیروهای اماراتی با هدف جنگ با داعش و گروههای اسلامی تندرو دست بزنند که در تلاش برای سیطره بر مناطق نفت خیز در لیبی هستند و این دخالت با مشارکت نظامی هوایی برخی کشورهای ناتو بویژه فرانسه و ایتالیا خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار