افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

اگر قندهار آرام باشد کل افغانستان آرام خواهد بود

کرزی تا حدود زیادی محبوبیت خود را در بین متنفذین قندهار از دست داده است و اگر حامیان غربی اشرف غنی یا داکتر عبدالله زیرک می باشند، می توانند از این برگ برنده به نفع خود استفاده کنند

در این نوشتار به یکی از خاستگاه های اصلی جنگ و نبرد علیه حکومت مرکزی در افغانستان یعنی قندهار پرداخته شده است.

در مورد اهمیت قندهار باید گفت: قندهار مرکز ثقل افغانستان است. طوری که قندهار براى جامعه جهانی و دولت افغانستان ارزش بسياری دارد و آنها به دنبال تحکم در این این نقطه بوده هستند، اين ولايت براى مخالفين نيز بسيار مهم است.

این شهر به خاطر درگیری گروه های مخالف و رقیب که عمدتاً از قبایل اهل تسنن این منطقه هستند، دچار آسیب های جدی شده است و می شود گفت رو به ویرانی است .

درگیری های قبایل پشتون در این ولایت جنوبی کشور نگرانی های جدی دولت برای بازگشت به جنگ داخلی را افزایش داده است؛ نگرانی هایی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسیار تامل برانگیز است .

شدت نگرانی ها از وضعیت محل تولد تفکر طالبان به حدی است که عده ای نگران اند با پیروزی نامزد مشخصی در انتخابات ریاست جمهوری، قندهاری ها در 500 کیلومتری پایتخت به فکر جدایی از افغانستان بیفتند. درواقع نگرانی از جدایی قندهار پشتون، به خاطر کوک کردن ساز جدایی از طرف ازبک ها، تاجیک ها و دیگر اقوام افغانستان نیز است.

اهمیت قندهار به حدی است که والی این ولایت مدعی است که اگر قندهار آرام باشد کل افغانستان آرام خواهد بود چرا که قلب افغانستان اینجا است و بیشتر سیاست کشور اینجا رقم می خورد. اما با اینکه جناب والی نیروهای امنیتی خود را دو برابر کرده اما همچنان طالبان در گوشه های این ولایت جولان می دهد. آنها آنقدر قدرت دارند که روند انتخابات را عوض کنند چرا که هفته پیش یکی از اعضای دولت محلی را کشتند و یکی دیگر را نیز زخمی کردند .

این درحالی است که رهبران قبایلی در قندهار معتقدند 12 سال حکومت کرزی بر افغانستان باعث اندوختن ثروت و قدرت توسط اطرافیان وی در این ولایت و درنتیجه قدرت گرفتن طالبان شده است . کرزی از قبیله پوپلزی است . اشرف غنی نیز از قبیله احمدزی است. آنها می گویند مردم قندهار از دست برادران کرزی خسته شدند چرا که دیگر قبایل این ولایت به شدت سرکوب شده اند. حالا همگان نگرانند با پیروزی رسول که مورد حمایت کرزی است اتفاقات چند سال گذشته دوباره تکرار شود.

همه کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان به جز دکتر عبدا… که مادری تاجیک دارد ، پشتون هستند.

نیروهای خارجی در این چند سال اخیر نفوذ بسیار بالایی در قندهار به دست آوردند و می توان گفت اکنون نقطه نقطه این ولایت تحت نفوذ آنها می باشد و این سران قومی قندهار هستند که به راحتی توانستند چند تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را مجبور به کناره گیری از رقابت نمایند.

اما آنچه مسلم است کرزی تا حدود زیادی محبوبیت خود را در بین متنفذین قندهار از دست داده است و اگر حامیان غربی اشرف غنی یا داکتر عبدالله زیرک می باشند، می توانند از این برگ برنده به نفع خود استفاده کنند.

هرچند که در افغانستان هیچ چیز حساب و کتاب ندارد و هر لحظه امکان تغییر در غیر ممکن ها وجود دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار