افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اگرصلح بوجود بيايد؛نيروهاي امريكايي به چه بهانه در افغانستان بمانند؟

ايجاد صلح و پايان دادن به جنگ در افغانستان در وهله اول در دست امريكا و در وهله دوم در دست پاكستان است

مساله امضاي پيمان امنيتي ميان افغانستان و امريكا همچنان لاينحل باقي مانده است. حامد كرزي رئيس جمهور افغانستان كه تاكنون در مقابل فشارهاي گوناگون از سوي مقامات آمريكايي سرخم نكرده است، همچنان براي امضاي اين پيمان بر شرايط خود پافشاري مي كند و اين پا فشاري و استقامت كرزي سبب شد كه كشور متكبر و مغروري مانند امريكا نيز كمي در موضع خود انعطاف نشان دهد.
تاكنون مقامات امريكايي با غرور خيلي زياد تاكيد مي كردند كه اين پيمان بايد تا پايان سال جاري ميلادي امضاء شود ولي اكنونا كاخ سفيد اعلام كرد كه ضرب الاجل براي امضاي اين پيمان قابل تمديد است و كرزي مي تواند تا 10 ژانويه سال آينده آن را امضاء كند.
تنها تاخير ده روزه در امضاي پيمان امنيتي نمي تواند كرزي را قانع كند. قناعت كرزي فقط با” قبول شرايط خود مبني بر آغاز عملي پروسه صلح و مذاكرات و پايان دادن جنگ مي تواند بدست بيايد.
كرزي خواستار تنها يك ضمانت شفاهي حتي روي كاغذ از امريكا نيست، او مي خواهد سازمان ملل و جامعه جهاني در اين ضمانت دخيل باشند.
رئيس جمهوري افغانستان بر روي ضمانت محكم از امريكا و جامعه بين الملل پافشاري مي كند و 12 سال با امريكا كار كرده است و خلق وخوي وعده خلافي اين كشور را مي داند و اينك مي داند كه امريكا به دنبال ايجاد صلح و پايان دادن به جنگ در افغانستان نيست، چنانچه در لويه جرگه مشورتي اخير ضمن خطاب افتتاح به اعضاي لويه جرگه اذعان داشت كه ايجاد صلح و پايان دادن به جنگ در افغانستان در وهله اول در دست امريكا و در وهله دوم در دست پاكستان است. اگر اين دو كشور بخواهند، امروز مي توانند جنگ را در افغانستان به پايان برسانند و خواست كرزي از اعضاي لويه جرگه نيز همين بود كه با چشم بسته به متن پيمان نگاه نكنند، بلكه آن را خوب بررسي كرده كه امريكا خواستار بدبختي افغانهاست.
ولي از آنجا كه بيشتر اعضاي لويه جرگه تشريفاتي بودند و از مردم نمايندگي نمي كردند برخلاف ميل كرزي آمدند و با اين پيمان ننگين موافقت كردند و از كرزي هم خواستند كه اين پيمان را امضاء كند ولي از آنجا كه لويه جرگه فقط جنبه مشورتي داشته و تصميم آن كرزي را مكلف نمي كند كه حتما از آن پيروي كند،؛ بنابراين رئيس جمهوري افغانستان از امضا امتناع كرده است و حالا امريكا چشم اميد به هند دوخته است كه ممكن است كرزي را در جريان سفرش به اين كشور قانع كند كه پيمان امنيتي را به امضاء برساند
مولوي احمد ا… موحد عضو مجلس ملي افغانستان گفت، اگر چه افغانستان با همه كشورهاي همسايه از جمله هند روابط خوبي دارد، ولي دليل نمي شود كه در امور داخلي افغانستان مداخله كند و كرزي را مجبور به امضاي پيمان امنيتي با امريكا بكند.
مولوي احمدا… موحد در پاسخ به اين پرسش كه چرا امريكا به دولت افغانستان براي آغاز پروسه صلح و ايجاد صلح در افغانستان ضمانت نمي دهد، گفت: اگر صلح بوجود بيايد؛ نيروهاي امريكايي به چه بهانه در افغانستان بمانند.
مولوي احمد ا… موحد اذعان كرد كه امريكا هيچ وقت نخواسته و نخواهد خواست جنگ در افغانستان پايان يابد، چون با استفاده از جنگ و نابودي افغانستان است كه مي تواند به حضور نظامي خود در اين كشور ادامه دهد و به اهداف شومش در افغانستان برسد.
مولوي احمدا… مواحد تاكيد كرد، كرزي پيمان را با امريكا امضاء نخواهد كرد و اگر چنين كاري كرد پيامدهاي بدي براي او و كشور خواهد داشت.
اين عضو مجلس ملي همچنين افزود، امريكا در كنار فشار بر روي كرزي با نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري نيز لابي را آغاز كرده است كه هر كدام اگر ضمانت امضاي پيمان را به امريكا بدهند، واشنگتن در انتخابات از او حمايت خواهد كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار