افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اولین اخطار عبدالله به اشرف غنی و پاکستان!

داکتر عبدالله ریيس شوراي اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان که به دهلي نو سفر کرده، در دیدارهایش به مقامات هندی با ابراز شگفتي از نگرانيهاي هند در خصوص تقويت روابط افغانستان و پاکستان گفت که دولت هند بايد همه نگرانيها در اين خصوص را فراموش کند و بداند که هيچ موضوعي اساس روابط دهلي نو و کابل را از هم نخواهد پاشيد.

 

داکتر عبدالله با ابراز قدرداني از هند، اين کشور را بزرگترين شريک تجاري افغانستان دانست و افزود که از نگرانيهاي هند آگاه است اما به مقامات هندی اطمينان مي دهد که هيچ اتفاقی روابط دو کشور را تحريک نخواهد کرد.

 

محترم عبدالله در ادامه در مورد استقرار صلح و تامین ثبات سیاسی نیز اظهار داشت که ناامنی در افغانستان، ابعاد منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای نیز دارد که نبایستی نسبت به آن با بی‎توجهی و غفلت برخورد شود زیرا همکاری همسایگان و دوام همکاری‎ها و حمایت‎های بین‌المللی در ایجاد و تحکیم ثبات سیاسی در کشور اثرگذار است و از این جهت بایستی دولت ما بر خلاف دولت قبلی سیاست خارجی فعال، پویا و واقع‎بینانه‎ای را طراحی و تدوین کند.

 

دیدگاه داکتر عبدالله این است که بسیاری از حملات دهشت‌افکنانه و تروریستی در کشور ما، از سوی پاکستان، رهبری و سازماندهی می‎شود؛ زیرا این کشور به سازمان‎های تروریستی اجازه و امکان داده تا از خاک کشورش به عنوان محل اختفا و آسایش خود علیه افغانستان استفاده کنند.

 

آنچه مسلم است اینکه نبود سیاست فعال و دیپلماسی دقیق 2 جانبه از سوی افغانستان و پاکستان سبب شده است که سیاست در این دو کشور از طریق رسانه‎ها دنبال شود؛ اگر واضح تر بگوییم سیاست خارجی افغانستان و پاکستان در قبال یکدیگر آنقدر ضعیف و ضربه‎پذیر است که همواره تحث تاثیر رسانه‎های داخلی و بیرونی، به تیرگی و تنش گراییده است. لذا اکنون وقت آن رسیده تا دولت فعلی در برابر پاکستان سیاست شفاف و روشنی داشته باشد.

 

به ویژه اینکه براساس آمارهای بین المللی، هم اکنون پاکستان با افزایش 119 درصدی خرید سلاح، سومین واردکننده بزرگ سلاح در جهان است که 54 درصد یان سلاح‌ها از چین و 27 درصد از سلاح‌های مورد نیاز اسلام اباد از آمریکا خریداری می‌شود.

 

بعد از خواندن این مطلب اولین سوالی که به ذهن می آید این است که پاکستان این همه تسلیحات را چه می کند. اگر هند و چین بزرگترین وارد کننده های تسلیحاتی جهان هستند بدین جهت است که پر جمعیت ترین کشورهای جهان هستند، اما اسلام آباد این هم سلاح خود را در چند جنگی مصرف می کند؟

 

پیش از این گفته می شد که منبع مالی طالبان، از کشت و فروش عایدات مواد مخدراست. اما همیشه این سوال مطرح بود که این همه تسلیحات نظامی از کجا به دست طالبان می رسد؟ تجربه نشان داده است که اکثر تسلیحات آزاد در افغانستان از بازارهای پاکستان خریداری می شوند و از نقاط مرزی به داخل کشور ما انتقال می یابند و از این طریق سود خوبی حاصل دلالان پاکستانی می شود.

 

همچنین شواهد حاکی از آن است که اکثر سلاح هایی که در اختیار طالبان قرار دارد، ساخت کشور انگلیس، آمریکا و جدیدا ساخت اسراییل است که بسیاری از این تجهیزات از پول سعودی با وساطت پاکستان برای طالبان خریداری می شود.

 

بسیاری از دیپلمات‌های آمریکایی معتقدند که مبالغ مالی زیادی از سوی عربستان سعودی در موسم حج به دست گروه‌های مسلح می رسد و از آنجایی که رهبران و مسوولان طالبان و القاعده و حتی لشکر طیبه ظاهری کاملا اسلامی دارند، در این دیدار و گفتگوهایی که به بهانه سفر بیت الله الحرام صورت میگیرد، هیچ کس شک نمی کند.

 

درباره اینکه حملات انتحاری در افغانستان ریشه در مدارس دینی پاکستان دارد هیچ شکی نیست. همان مدارسی که با کمک مالی آل سعود با اهداف خاصی تاسیس و اداره می شوند . این واقعیتی است که هم دولتمردان افغانستان می دانند، هم کاخ سفید نشینان غرب.

 

با این تفاصیل باید اعتراف کرد که نزدیکی اشرف غنی به اسلام آباد بیشتر از آنکه برطرف کننده ی نگرانی های موجود باشد، تنش زا و نگران کننده است و هشدار داکتر عبدالله به رییس جمهور بجا و منطقی می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار