افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اولويت هاي سياست داخلي و خارجي دولت نواز شريف

نخست وزير “نواز شريف” در مراسم افتتاحيه بلوك جديد از سري ساختمان هاي وزارت امورخارجه كه به ياد وزير امور خارجه سابق “صاحبزاده يعقوب خان” نام گذاري شده است،‌ گفت:

پاكستان براي مبارزه با تروريسم و تحقق امنيت منطقه اي و بين المللي با جامعه بين المللي همكاري مي كند. وي تصريح كرد پاكستان تلاش مي كند روابط خود را با كشورهاي مختلف و به ويژه كشورهاي همسايه تقويت و با جامعه بين المللي در جهت مقابله با تهديدات مشترك مانند تروريست همكاري كند.
نخست وزير در ادامه گفت كه اين مسئوليت بر عهده ديپلمات هاي پاكستاني و سفرا است تا با انجام كارهاي مداوم و سخت،‌ روابط پاكستان را با جامعه بين الملل و بويژه كشورهاي همسايه تقويت كنند و سطح روابط تجاري را بالا ببرند. او گفت كه ديپلماسي متعارف در حال حاضر بدست آوردن ابعاد جديد در روابط و جريان هاي تخصصي مانند ديپلماسي چند جانبه و دو جانبه به همراه ديپلماسي اقتصادي و اجتماعي است.
نواز شريف همچنين اعلام كرد دولت پاكستان بر پايه چهارچيز يعني مبارزه با تروريسم، بهبود وضع اقتصادي، چيره شدن بر بحران انرژي و تقويت تجارت خارجي بنا شده است. رهبر مسلم ليگ نواز سياست هاي خارجي دولت فدرال پاكستان را برچهار اصل متمركز و استوار دانست: ايجاد منطقه اي آرام و مرفه،‌ همكاري با شركاي منطقه اي و بين المللي،‌ تمركز بر روي تجارت و نه كمك، يك اتفاق نظر مبتني بر رويكرد مقابله با تروريسم.
وي افزود : بهبود روابط با كشورهاي همسايه به ويژه هند و افغانستان، تقويت روابط با كشورهاي اسلامي، گسترش همكاري هاي راهبردي با چين و اروپا و همچنين گسترش روابط دوجانبه با آمريكا بر اساس احترام متقابل در دستور كار دولت قرار دارد. وي افزود: در حالي كه دموكراسي در پاكستان تقويت مي شود، افراط گرايي و تروريسم وضعيت اقتصادي را به چالش كشيده است  و ما در برابر دشمنان پيروز خواهيم شد.
نواز شريف با تاكيد بر ابعاد اقتصادي روابط دولت متبوعش با جامعه جهاني افزود: به طور خلاصه،‌ پيام من به جهان، تعامل بر مبناي صلح و دوستي و منافع متقابل است.
نخست‌وزير پاكستان با هشدار ضمني به رقباي سياسي‌اش كه در اعتراضات حملات هواپيماهاي بدون سرنشين دست دارند گفت: كه اين اقدام باعث انزواي كشورش در صحنه جهاني مي‌شود. نخست‌وزير پاكستان در اين خصوص گفت: تلاش ما بر اين است كه مناسبات دوستانه موجود را به همكاري‌هاي مشترك منفعت‌زا تبديل كنيم. هيچ كشوري نمي‌تواند انزوا را تحمل كند.
اظهارات شريف در حالي مطرح شد كه تظاهرات‌هايي در اعتراض به حملات هواپيماهاي آمريكا براي مسدود كردن دومين راه زميني ناتو براي حمل كالا به افغانستان و برعكس در بلوچستان پاكستان بالا گرفته است.
با اينكه شريف به ادامه انسداد مسير خيبر پختونخواه كه ناتو از آنجا كالا به افغانستان حمل مي‌كرد حرفي نزد، اما مشخص بود كه مخاطب سخنانش گروه تحريك انصاف و جماعت اسلامي پاكستان بودند كه با اعتراض‌هايشان به حملات هواپيماهاي آمريكا، اين مسير را مسدود كردند.
در همين حال هفته گذشته وزير دفاع و رئيس ستاد مشترك ارتش ‌آمريكا اظهار داشتند، همچنان براي نقل و انتقالات به افغانستان از ديگر گزينه‌هاي ارتباطي و مسيرها استفاده مي‌كنند، اما پاكستان بايد در سريع‌ترين زمان ممكن گذرگاه تورخم در ايالت خيبرپختونخوا را بازگشايي كند.
چاك هيگل، وزير دفاع و مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا در يك كنفرانس خبري گفتند، باز نگاه داشتن خطوط ارتباطي زميني در پاكستان در حال حاضر اهميت ويژه‌اي دارد، زيرا آمريكا در تدارك براي خارج ساختن سربازان و تجهيزات خود از افغانستان در سال 2014 است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار