افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اهداف كرزي از سفر به ايران

سفر كرزي به ايران و همزماني آن با سفر مقامات امريكايي به افغانستان، افزايش اختلافات ميان واشنگتن و كابل، درگيري هاي داخلي و خارجي بر موضوع پيمان امنيتي و … هيچ ارتباطي با يكديگر ندارند.

به اعتقاد نصير احمد نور، سفير افغانستان در ايران، سفر كرزي به ايران با توجه به روابط دوستانه دو كشور، يك امر طبيعي و عادي است. حدودا چهار ماه پيش در مراسم تحليف رياست محترم جمهوري اسلامي ايران نيز حامد كرزي حضور داشتند و از آنجايي كه ديدار كوتاهي بين دو روساي جمهور انجام پذيرفت، ابراز تمايل شد كه ديدارهاي انها ادامه يابد، به همين دليل بود كه مقرر شد رياست محترم جمهوري اسلامي افغانستان در فرصت مناسب به ايران سفر دو جانبه داشته باشد كه روز گذشته صورت گرفت.
وي افزود، حامد كرزي،رييس جمهور افغانستان بنا به دعوت حسن روحاني، رياست جمهوري ايران در راس يك هيئت عالي رتبه بازديد يكروزه را از تهران بعمل اوردند و با رييس جمهور و هيئت عالي رتبه ايراني ملاقات و ديدار دوستانه اي داشتند ، همچنين ديدار با محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه محترم كه البته در ديدار دو روساي جمهور ايران و افغانستان نيز حضور داشتند .
وي با اشاره به جزئيات برنامه سفر اعلام كرد، در ملاقات و گفتگوها، روابط دو كشور در زمينه هاي مختلف مورد بررسي،تقويت و گسترش هر چه بيشتر مناسبات و همكاري دو كشور مورد بحث قرار گرفت و در پايان سفر يك بيانيه مشترك صادر شد كه در آن تاكيد شده مذاكرات دو طرف در فضاي برادرانه و صميمانه صورت گرفته و بر لزوم توسعه همكاري دو جانبه در راستاهاي مختلف تاكيد شد.
همچنين دراين ملاقات نكته مهمي كه روي آن توافق صورت گرفت، اين بوده كه يك سند جامع دوستي و همكاري ميان دو كشور كه همه زمينه هاي همكاري منجمله سياسي، فرهنگي، امنيتي، اقتصادي را در بر مي گيرد، تنظيم شود تا اگر خدا بخواهد در فرصت مناسب، انعقاد و به امضاي دو طرف برسد .
البته وزراي امور خارجه دو كشور موظف شدند كه تنظيم توافق نامه مذكور را بعهده بگيرند، البته تاكيد شد زمانيكه چنين سندي انعقاد مي يابد، در برگيرنده منافع همه جانبه و دراز مدت دو كشور همسايه و برادر افغانستان و ايران و در راستاي تامين امنيت و صلح منطقه خواهد بود، اين خلاصه سفر و نتايج آن بود كه خدمتتان عرض كردم.
وي در رابطه با تداخل سفر كرزي به ايران و همزماني آن با فاصله گرفتن و افزايش اختلافات با امريكا و بحث پيمان امنيتي، افزود : اين همزماني هيچ ارتباطي نداشته است، سفر كرزي از قبل تعيين شده بود و سفر وزير دفاع امريكا نيز ناگهاني نيست. معمولا در ماه دسامبر مقامات امريكايي به نيروهاي خود سر مي زنند كه اين بار نيز سفر وزير دفاع امريكا در همين راستا صورت گرفته است. اما در رابطه با پيمان، اگر افغانستان پيمان را در راستاي منافع و اقتضاي خود بداند، انرا امضا خواهد كرد، اما حرف كرزي اينست كه مي خواهد مطمين شود پيمان مذكور به افغانستان صلح و امنيت مي اورد و عزت مردم افغانستان را خدشه دار نمي كند. چنانچه در پيمان نيز به اين موضوع اشاره شده كه پيمان امنيتي فقط و فقط براي منافع افغانستان است و ضد هيچ كشور سومي بويژه همسايگان نيست. چيزي در پيمان امنيتي پنهان نيست چون متن پيمان در لويه جرگه افغانستان چند روز مورد بحث و بررسي قرار گرفته است و هدف افغانستان از اين پيمان اينست كه دست مداخله خارجي قطع و امنيت و صلح در افغانستان تامين و عزت و حريم منازل مردم افغانستان از تعرض حفظ شود و رييس جمهور افغانستان بدليل وظيفه ديني، ملي و قانوني اي كه دارد، مي خواهد بر روي اين نكات تاكيد ورزد و از عملي شدن اين نكات در چارچوب پيمان درصورت امضا شدن، اطمينان حاصل كند .
وي همچنين در مورد توافقات قبلي ميان دو كشور و كندي در اين فرايند تاكيد كرد: طبيعي است بين همه كشورها گاهي توافقات به كندي پيش مي رود، گاهي دچار تعلل و ركود مي شود ولي باز اينگونه ديدارها باعث مي شود كه زمينه اجرايي توافقات سرعت يابد و چنانچه ملاحظه كرديد ما در زمينه هاي مختلف، توافقنامهاي مختلفي داريم از جمله در زمينه امنيتي، مبارزه با تروريسم، مواد مخدر، جرايم سازمان يافته و امثال اينها، و در همان روز تحليف حسن روحاني،رئيس جمهوري اسلامي ايران يك ياداشت تفاهم همكاري استراتژيك امضا كرديم كه ميان مشاور امنيت ملي افغانستان و همچنين دبير شوراي امنيت ملي ايران به امضا رسيد و ما اين نوع اسناد را در زمينه هاي مختلف داريم و چيزي كه اكنون بر آن تاكيد شده اين است كه ما بايد يك سند جامع داشته باشيم كه همه همكاريها را در سطح دو جانبه در بربگيرد بخصوص در زمينه اقتصادي بحكم موقعيت بسيار ممتاز و مهمي كه دو كشور در منطقه دارند كه هر گاه دو كشور، اين زمينه ها را فعال كنند و اين مي تواند در سطح منطقه ، همگرايي و همكاري منطقه اي خيلي موثر واقع شود و به نفع رشد و شكوفايي كل منطقه بيانجامد .
سفير افغانستان در مورد موضوع توافقات ترانزيت و مخصوصاً همكاري در بندر چابهار ايران اعلام كرد: در مورد موضوع بندر چابهار نيز ما برخي اسناد ابتدايي را داريم و فعاليتها جريان دارد، در مذاكرات روز گذشته نيز اين موضوع مورد بحث و بررسي قرار گرفت و باز هم بر اهميت فعال شدن بيش از پيش چابهار تاكيد شد و نقشي كه چابهار در مبادلات منطقه اي انجام مي دهد. البته علاوه بر ايران و افغانستان برخي كشورهاي خارج از منطقه چون هند نيز كه قدرت بزرگ اقتصادي منطقه محسوب مي شود علاقمندي خود را نشان داده و فعال شدن چابهار به نفع تمام منطقه است از جمله آسياي ميانه، حتي امكان دارد در كشورهاي حوزه خليج فارس و ساير كشورها صورت بگيرد، لذا در باره اين موضوع نيز تاكيد شد و مشورتها و تبادل نظرها ادامه دارد. در افغانستان علاقمندي بسيار زيادي در اين رابطه وجود دارد كه بندر چابهار نيز در كنار ديگر بنادر كه هم اكنون مورد استفاده قرار مي گيرند، چه براي افغانستان وچه منطقه مورد استفاده قراربگيرد .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار