افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 ژوئن , 2013 لینک کوتاه خبر :

امريكا با كشاندن هند به افغانستان مي خواهد اين كشور را همچنان ناآرام نگه دارد

حامد كرزي ، رئيس جمهور افغانستان با اين هدف كه بعدازخروج نيروهاي خارجي در سال 2014 ميلادي اين كشور مجددا” بدست افراطيون نيفتد به يك سفر سه روزه به هند رفته است تا اين مسئله را با مقامات اين كشور درميان بگذارد.

حكومت هند نيز در خصوص بازسازي و آموزش و تجهيز نيروهاي امنيتي افغانستان اعلام امادگي و مساعدت كرده است.
پرناب مكهر جي، رئيس جمهور و من موهان سينگ، نخست وزير هند نيز در ملاقاتهاي جداگانه با حامد كرزي آمادگي خود را براي كمك نظامي به افغانستان ابراز داشته است. شيدا محمد ابدالي، سفير افغانستان در دهلي نو قبلا” تقاضاي كمك نظامي و دفاعي از هند كرده بود. ايل فيضل، سخنگوي حامد كرزي نيز در اين باره مي گويد، كرزي درخصوص استحكام بخشيدن ارگانهاي نظامي و استخباراتي و همچنين در رابطه با حوادث اخير درمناطق شرقي افغانستان با مقامات هند به گفتگو پرداخته است. نزديكي افغانستان به هند نشان مي دهد كه كابل از يكسو نسبت به اسلام آباد اعتماد خود را بطور كامل از دست داده واز سوي ديگر نسبت به عملكرد نيروهاي آمريكائي نيز در مناطق شرقي بويژه در حوادث اخير مشكوك است . بنابراين به گفته بعضي مقامات دولتي و كارشناسان افغان، كابل مجبور به در خواست مساعدت از هند شده است .از سوي ديگر هند به منظور پيشگيري از انتقال قدرت در افغانستان به دست افراطيون كه قطعا تهديدي براي هند محسوب مي شود تمايل به همكاري بادولت افغانستان را دارد.بر طبق اخرين اخبار، توافقنامه همكاري بين دو كشور بخصوص در زمينه نظامي امضا شده است .
البته گفتني ست كه بعضي منابع آگاه بر اين باورند كه سفر كرزي به هند با هماهنگي امريكا صورت گرفته است. ايجاد فشارهاي اخير در مناطق شرقي افغانستان نيز با هماهنگي آمريكا و با هدف تحت فشار قرار دادن افغانستان در راستاي امضاي پيمان امنيتي و گرفتن امتيازات بيشتر از اين كشور صورت گرفته است . از سوي ديگربا نزديك شدن افغانستان به هند به دليل تهديد از ناحيه پاكستان و نيز انتقال نيروهاي امريكايي وناتو به پايگاههاي امريكا در خاك افغانستان بعدازسال 2014 ميلادي ، مريكا مي تواند از امكانات نيروهاي هندي در كنار نيروهاي افغان در جهت تامين امنيت از اين پايگاهها استفاده كند. آمريكا با وعده به رسميت شناختن مرز ديوراند ( مرز غير رسمي بين افغانستان و پاكستان ) پاكستان را اميدوار كرده است.
بهرحال امريكا در ايجاد وافزايش تنش ميان افغانستان و پاكستان مستقيما” دست دارد تا بتواند به نفع خود از آب گل آلود ماهي بگيرد. ازاين طريق آمريكا مي خواهد به اهداف خود برسد.نخست اينكه با كشاندن هند به افغانستان اين كشور را همچنان ناآرام نگهدارد. دوما” از رقابت شديد هند و پاكستان در افغانستان بهره ببرد. سوما” با تشديد تنش ميان پاكستان وهند بتواند تسليحات خود را به اين دو كشور بفروشد و كارخانه هاي تسليحاتي خود را سرپا نگهدارد.
وچهارم فضاي بحراني پاكستان بويژه در بلوچستان واقع در مجاورت جمهوري اسلامي ايران را تشديد كند.
پنجم اينكه با ايجاد يك بحران بين كشورهاي منطقه سعي دارد به اهداف استراتژيك خود كه مهار كردن چين ،روسيه ، جمهوري اسلامي ايران و جلوگيري از بيداري اسلامي و سلطه بر منابع نفت و گاز آسياي مركزي و خاورميانه است،دست يابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار