افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اقدامات اخير طالبان و روند مذاكرات آنها با دولت پاكستان

روز چهارشنبه 20 نوامبر 2013 اخباري در رابطه با طالبان دريافت شد كه روند اقدامات آنها پس از جانشيني مولوي فضل الله به جاي حكيم الله محسود را نشان مي‏دهد و گوياي آن است كه دولت پاكستان همچنان به دنبال مذاكره با طالبان است و با آمريكا از در آشتي درمي‏آيد، اما طالبان شديداً درصدد انتقام گيري و حمله به مواضع دولتي است.

انفجار ماشين حامل مواد منفجره در وزيرستان شمالي، رهبر محلي طالبان به همراه 6 تن ديگر كشته شدند.
“سيف الدين” رهبر تحريك طالبان پاكستان در منطقه “زوني‏خيل” وزيرستان شمالي در نتيجه انفجار مواد منفجره به همراه 6 تن ديگر كشته شد. در اين انفجار 5 نفر ديگر مجروح شدند كه به بيمارستاني در نزديكي محل واقعه انتقال داده شدند.
بنا به گفته منابع ما، تروريست‏ها در نزديكي روستاي “مذكي” در بخش “مير علي” وزيرستان شمالي مشغول آماده كردن اتومبيلي به منظور استفاده در اقدامات انتحاري بودند كه ناگهان مواد منفجره فعال شده و انفجار غيرمنتظره صورت گرفت. در نتيجه اين انفجار سيف الدين رهبر تحريك طالبان و 6 تن همراهانش كشته شدند. تعداد 5 نفر از مجروحان اين انفجار نيز به بيمارستاني در نزديكي محل انفجار انتقال داده شدند كه  حال 3 تن از آنها وخيم اعلام شده است و ممكن است تعداد كشته‏هاي اين انفجار بيشتر شود. اين در حالي است كه يكي از شبكه‏هاي تلويزيوني خصوصي پاكستان در اين رابطه مدعي شد كه سيف الدين رهبر تحريك طالبان پاكستان در منطقه بنون بوده است كه يك اتومبيل پر از مواد منفجره خود را به ماشين او زده است.
حمله انتحاري به ايستگاه بازرسي نيروهاي امنيتي در وزيرستان شمالي،  دو نيروي امنيتي شهيد و 7 تن ديگر مجروح شدند./روزنامه جنگ
بنا به اعلام منابع دولتي پس از حمله انتحاري در منطقه “شوا” واقع در بخش “مير علي ” وزيرستان شمالي، كل اين منطقه تحت كنترل نيروهاي نظامي درآمده است و رفت و آمد در آن ممنوع اعلام شده است و عمليات بازرسي در آن در حال انجام است. اين اقدام پس از حمله تروريستي به ايستگاه بازرسي نيروهاي امنيتي صورت گرفته است. در اين حمله عامل انتحاري اتومبيل خود را به ايستگاه بازرسي كوباند كه منجر به انفجاري بزرگ شد. در پاسخ به اين اقدام تروريستي تعداد 4 نفر از تروريست‏ها نيز كشته شدند.
آمريكا در ايام مذاكرات پاكستان با طالبان اقدام به حملات با هواپيماهاي بدون سرنشين نخواهد كرد./جنگ
سرتاج عزيز مشاور نخست وزير پاكستان در امور خارجه در سخناني اظهار داشت كه ما به آمريكايي‏ها گفتيم در نتيجه حمله پهپادهاي شما به حكيم الله محسود، مذاكرات ما با طالبان به چالش كشيده شد. آمريكا اكنون به ما اين اطمينان را داده است كه ديگر در ايام مذاكرات با طالبان، اقدام به حملات پهپادي نخواهد كرد.
سرتاج عزيز در گزارش خود به جلسه كميته امور خارجه كشور كه به رياست “حاجي عديل” برگزار شد، ادامه داد: ما به آمريكايي‏ها گفته بوديم كه در دوران مذاكرات به روند مذاكرات آسيبي وارد نكنند، آمريكايي‏ها در اين رابطه مي‏گويند كه هدفي را كه در رادار ظاهر شده است، مورد حمله خود قرار داده بودند و حكيم الله محسود در اين رابطه بدشانسي آورده است. اكنون آمريكا اين اطمينان را به ما داده است كه تا زماني كه مذاكرات صورت مي‏گيرد، آنها به روند مذاكرات با حمله‏هاي پهپادي خود آسيبي وارد نخواهند كرد.
سرتاج عزيز در اين جلسه افزود: خدا نكند كه پس از خروج نيروهاي ناتو و آمريكا از افغانستان درگيري در اين كشور رخ دهد، چرا كه سيلابي از مهاجران افغاني پاكستان را فراگرفته و شرايط بحراني را براي اقتصاد ايجاد خواهد كرد. سرتاج عزيز در ادامه گفت: ما در گفتگوهاي خود با آمريكا بر روي اين نكته نيز توجه خاصي داشتيم كه در مدت 5 سال آينده چگونه حجم تجارت خود با آمريكا را دوبرابر كنيم. شركتي آمريكايي نيز گفته است كه در پاكستان ذخاير بسياري از منابع گاز وجود دارد كه اكتشاف نشده‏اند. اين شركت آمريكايي از پاكستان آماري خواهد گرفت و گزارش آن را در اختيار ما نيز خواهد گذاشت و تيم آنها در اين رابطه سفري به پاكستان نيز خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار