افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

افغانستان ويتنامي ديگر براي امريكا

امريكا بزرگترين دشمن افغانستان است، به مراتب بدتر از خاطره اي كه در ويتنام داشت، از افغانستان خارج خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريكا به نقل از مقامات ارشد افغان نوشته است، حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان گمان مي كند كه برخي حملات انجام شده در افغانستان توسط طالبان بوده كه مسئوليت انها را بعهده گرفته است و هم چنين امريكا در اين حملات دست داشته و هدف آن تضعيف دولت كرزي بوده است كه امريكا اين ادعاي كرزي را رد و خشم خود را نشان داد. همچنين طالبان هم اين ادعا را رد كرده است.
در اين باره محمد حسن ولسمل يكي از شخصيت هاي سياسي افغانستان و عضو مستعفي از لويه جرگه اعتقاد دارد، اين واقعيت است كه در طالبان نمايندگان امريكا وجود دارد، در طالبان دو گروه هستند كه يكي براي تخريب و يكي هم با خارجيها مي جنگند، اين يك واقعيت است.
وي در مورد آينده چيمان امنيتي و اختلافات ميان كرزي و واشنگتن نيز گفت؛ در اين ترديدي نيست كه بين آمريكا و كرزي اختلافات افزايش يافته و موضع فعلي كرزي يك موضع ملي است و امريكا در افغانستان به دنبال صلح نيست، بلكه براي شر و فساد به انجا امده است.
وي در مورد ادعاي كرزي مبني بر دخالت پاكستان و امريكا در امور امنيتي و تروريزم داخلي افغانستان و همچنين مخالفت انها براي رسيدن صلح در منطقه نيز گفت : موضوع اينست كه پاكستان فرزند لوس امريكاست و واشنگتن از ابتدا اسلام آباد را ضد افغانستان در اغوش خود گرفته است و آتش جنگي كه در افغانستان وجود دارد، امريكا و پاكستان عاملان آتش افروزيها هستند.
وي تاكيد كرد با اين وجود، براي افغانستان هيچ مشكلي پيش نخواهد امد، افغانستان يك ملت تاريخي دارد و روزي افغانستان در دستان امريكا نيست. اگر امريكا قصد آباد كردن افغانستان را داشت، طي 12،13 سال اخير اين كار را انجام مي داد. امروز نه فقط در افغانستان امنيت وجود ندارد، بلكه تروريزم و ناامني افزايش يافته است .امريكا بزرگترين دشمن افغانستان است و ما من بعد امريكا را به عنوان كشور دشمن تشخيص مي دهيم .امريكا به مراتب بدتر از خاطره اي كه در ويتنام داشت، از افغانستان خارج خواهد شد.
وي در مورد افغانستان 2014 نيز گفت : اگر امريكا از افغانستان خارج شود، حوادث دهه هفتاد و نود در اين كشور تكرار نخواهد شد. در منطقه كشورهاي ديگر هم وجود دارند.
علامه اقبال شاعر و فيلسوف بزرگ مي گويد:
آسيا يك پيكر آب و گل است / ملت افغان در آن پيكر دل است
از فساد او فساد آسيا / در گشاد او گشاد آسيا

علامه اقبال گفته است، فساد افغانستان، فساد آسيا است، بنابراين كشورهاي منطقه چون چين، روسيه، جمهوري اسلامي ايران، هند، پاكستان اجازه نخواهند داد چنين فسادي بوجود بيايد.

سازمان همكاري هاي شانگهاي متوجه اين موضوع هست و فساد افغانستان را فساد خود مي داند، اگر از شر امريكا نجات پيدا كنيم .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار