افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

افغانستان قربانگاه قدرت های بزرگ!

تداوم جنگ و خشونت در افغانستان و پیامد زیانبار حضور آمریکا در افغانستان این کشور را به میدان اصلی جنگ قدرتهای خرد و بزرگ منطقه ای و فرامنطقه ی تبدیل کرده است که بهای این رقابت های سخت را مردم مظلوم افغانستان می پردازد. در طول دوازده سال گذشته هزاران انسان بی گناه درافغانستان کشته شده اند که بیش از نود درصد آنان در اثر حملات مرگبار تروریستی و انتحاری جانهای خود را از دست داده اند و باقی این کشته ها را افرادی که در اثر حملات ناتو کشته شده اند تشکیل می دهند. علاوه براین تعداد افراد ملکی هزاران سرباز افغانی و خارجی نیز در این سالها جان های خود را از دست داده اند و هزاران تن از جنگجویان طالب و القاعده نیز کشته شده اند.

تردیدی نیست که اکثریت قابل توجه کشته شده ها شهروندان افغانستان اند و این بهای است که مردم افغانستان بخاطر رقابت های قدرت های منطقه ی و فرامنطقه ای می پردازد. تاسف مضاعف از این است که در افغانستان یک دولت و نظام مقتدر و توانمند وجود ندارد تا بتواند بحران جنگ را مهار نموده و ازتداوم کشتار در این کشور جلو گیری نماید. پس از گذشت ده سال از حضور تمام عیار نیروهای خارجی در افغانستان به هدف سرکوب شورش ها و پایان دادن به ترور و خشونت دراین کشور، هنوز هم جنگ ادامه دارد و افق اینده افغانستان بسیار تاریک به نظر می رسد. زیرا هرچه زمان بیشتر می گذرد بر پیچیدگی اوضاع افغانستان نیز بیشتر افزوده می شود و تا حدودی کنترل اوضاع از دست همه روز بروز خارج می شود.

نفوذ مخالفین دولت افغانستان در صفوف ارتش و پلیس این کشور جنگ افغانستان را وارد مرحله تازه کرده است و بسیار از تحلیلگران حتی تکرار تجربه ویتنام را در افغانستان منتفی نمی دانند. اخیرا حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان و قوای ناتو که در یونیفورم ارتش و پلیس افغانستانی حملات خود را سازمان دهی کرده و اجرا می نماید همه را نگران کرده است.

 

زیرا از عالی ترین مقامات خارجی تا سربازان عادی هدف این سنخ حملات قرار گرفته است که در برخی موارد موفق هم بوده است. در همین اواخر در پی درگیری لفظی میان نیروهای داخلی و خارجی یک سرباز ارتش افغانستان دو نظامی ناتور را کشت و یک دیگر را زخمی کرد.

این در حالی است که چندی قبل یک انتحاری در لباس نیروهای مسلح افغانستان سعی کرد با موتر متعلق به پلیس افغانستان هواپیمای حامل وزیر دفاع آمریکا را در میدان هوایی هدف قرار دهد که موفق نشد. جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان هشدار میدهد که افغانستان به عنوان میدان جنگ بر ضد نیروهای خارجی توسط مخالفان حضور غرب در افغانستان استفاده می شود.

اقای آلن می گوید : روش جنگی را که شورشیان اخیرا اتخاذ کردند، در عراق و ویتنام نیز تجربه شده است و در آن شورشیان با نفوذ در شبکه های امنیتی ، حملات خود را انجام می دهند. جان آلن، که در موسسه ی بروکن، در واشنگتن صحبت می کرد ادامه داد : نفوذ شورشیان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان نباید به بدنامی این نیروها انجام شود.

اقدامات تخریبی و حملات انتحاری مخالفان دولت افغانستان بصورت بسیار فنی و دقیق صورت می گیرد که نشان از حمایت ها و پشتیبانی جدی قدرتهای بزرگ از ین گروه ها به لحاظ فنی و لوجستیکی دارد. این یعنی اینکه افغانستان یک بار دیگر به میدان تمام عیار جنگ قدرت ها تبدیل شده است و بدبختانه تعداد زیاد از شهروندان کشورمان به دلایل مختلف در دام این رقابت ها افتاده و روزانه جانهای خود و تعداد زیاد از هموطنان شان را می گیرد.

به نظر می رسد جنگ افغانستان دیگر جنگ طالب و دولت افغانستان یا جنگ چند گروه تروریستی با سربازان ناتو و ائتلاف نیست و این جنگ از این سطح بسیار فراتر رفته است. بدیهی است که مهار این جنگ از توان دولت افغانستان و حتی ناتو به تنهای خارج است. زیرا حمایت های فنی، مالی و تسلیحاتی قدرتهای بزرگ مخالف غرب از طالبان و مخالفان مسلح دولت افغانستان برعلیه نیروهای ناتو نشان از فراگیر شدن جنگ در افغانستان و طولانی تر شدن آن دارد.

در چنین وضعیتی عنان جنگ هم از کف طالبان رفته است و هم از کف حکومت افغانستان و دولت این کشور.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار