افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان سکوی پرتاب و پلکان موفقیت مفسدان و زورمندان مزدور

افغانستان به لطف برخی نخبگان ارگ نشین و با تامل و تفکر و دوراندیشی بعضی از دولتمردان و افراد حاضر در بدنه حکومت، قرار است به یک گورستان و مدفن ارکان توسعه و پیشرفت و در مقابل، سکوی پرتاب و پلکان موفقیت مفسدان و زورمندان مزدور تبدیل شود.

 

ماجرا از این قرار است که با مختومه شدن اجباری پرونده بزرگترین رسوایی اقتصادی و بسته شدن ابهام آمیز محاکمه مفسدان اولین و بزرگترین بانک خصوصی کشور، برخی سروصداها پیرامون اجرای عدالت در گلو خفه شد تا اینکه باز شاهد برگ های دیگری از تبعیض و اغماض درخصوص مفسدان هستیم.

 

به عبارت دیگر طرح ساخت، تجهیز و راه اندازی نخستین شهرک هوشمند در کشور که در نوع خود بسیار حایز اهمیت است به گونه ای غیرمسوولانه و خودسرانه در دامنه ی اختیار و حوزه عمل مفسدانی قرار می گیرد که هنوز مکافات جرایم گذشته خود را سپری نکرده اند.

 

از این رو، سرمایه گذاری بالغ بر 900 میلیون دالر ناقابل در اسمارت سیتی یا همان شهرک هوشمند در ناحیه ای از کابل در طبق اخلاص پیشکش خلیل الله فیروزی می گردد تا با رهایی از زندانی (که بیشتر به استراحتگاه و تفرجگاه شبیه است تا زندان) هرچه می خواهد دل تنگش انجام دهد.

 

درحالی مشاور حقوقی رییس جمهور عبدالعلی محمدی سعی در توجیه و سرپوش گذاری بر این خطای فاحش و همدستی غیرقابل انکار با مفسدان کلان اقتصادی در پروژه ی مذکور دارد که به چند مورد از نقایص، نواقص و احتمالات ناگوار این طرح اشاره می کنیم:

 

در ابتدا اینکه فیروزی و فرنود و تنی چند از به بند گرفتار آمده ها در اداره دادستانی، اقرارها و پذیرش جرایم خود را منوط به دستگیری گردن کلفت های پشتون تبار کابل بانک کرده بودند و این یعنی وقتی همگان گناهی مرتکب شوند عرف و مرسوم می شود و مجازاتی ندارد درحالی که…

 

درحالی که افراد زندانی شده در پرونده ورشکستگی مفتضحانه کابل بانک هنوز یک دهم زمان حبس خود را نگذرانده اند و میلیون ها دالر به شرکت ها و افراد عام سرمایه گذار و دادستانی کل، مقروض اند طبق مفاد صریح قانون حق شرکت در پروژه ملی دیگری را ندارند.

 

گذشته از تمام تبعات این طرح ننگین بر اذهان عمومی، احتمال رشوت، دزدی، اختلاس، شراکت با غیرمتعهدین و عیرمتخصصین داخلی و خارجی، گم و گور شدن کمک ها و بودجه خزانه به نام اسمارت سیتی در کام دوبی و آنتالیا، باندبازی و تاخیر در پیشرفت پروژه تا اطلاع ثانوی و تا سالیان سال (که در افغانستان طبیعی است) دوچندان می شود.

 

پس از مصارف گزاف و برنامه ریزی های اولیه، تازه خبر به رییس جمهور می رسد که دست هایی بدون شراکت وی وارد عرصه پروژه بزرگ اقتصادی دیگری شده اند که او از آن بی اطلاع است و افراد خاصی از این طرح سود می برند.

 

جناب اشرف غنی با شنیدن این موضوع بدون تامل و بررسی لازم و بدون اینکه توجه کند که سران حکومت وحدت ملی و مشاوران خاص وی در این پروژه سهیم اند، حکم لغو قرارداد را داده و پروژه را تعطیل اعلام می کند.

 

روزهای آینده مشخص می کند که مشاوران خاص و افراد مورد اعتماد جناب اشرف غنی قناعت او را در زمینه تداوم این پروژه حاصل می نمایند یا این طرح بزرگ نیز مانند دیگر طرح های نیمه تمام بحال خود رها می شود؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار