افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

افغانستان در غبار فردای مبهم

گرچه بسیار رنج آور است که بعد از دوازده سال از سقوط حکومت طالبان و حضور جامعه جهانی و سرازیر شدن میلیاردها دالر کمک های جهانی، ظن و گمان و بیم و هراس از آینده افغانستان مطرح شود، ولی امروزه آینده افغانستان موضوعی است که هم بازیگران عرصه سیاست در افغانستان و هم در خارج از کشور نگران آن هستند.

موافقان و مخالفان در یک چیز با هم اشتراک دارند و آن هم نگرانی از آینده افغانستان است. کسانی که به آینده افغانستان خوشبین هستند و کسانی که از آن نگرانی و بیم دارند، همه نمی خواهند افغانستان به عقب برگردد. برگشت به گذشته برای همه غیر قابل قبول است.

اما این مسئله سئوال برانگیز است که چرا دولتمردان و سیاستمداران در داخل و خارج کشور بر سر این مسئله بحث و مناظره می کنند؟ جواب این مسئله مشخص است. وضعیت فردای افغانستان بستگی به عملکرد دولت افغانستان و جامعه جهانی در گذشته دارد.

اگر عملکرد دولت و جامعه جهانی در یک دهه گذشته مثبت بوده، آینده افغانستان نیز قابل تشویش نیست ولی در صورتی که عملکرد گذشته درست نبوده و یا کاستی های و نواقص داشته، مطمئنا در آینده نتیجه آن را خواهیم دید.

البته زاویه های دید و توقعات نیز در تحلیل ها موثر است. عده ای خوشبینانه به مسایل می نگرند و شماری نیز بدبینانه به هر موضوعی می پردازند. توقعات نیز متفاوت است. کسانی هستند که افغانستان را بعد از یک دهه مبارزه علیه تروریزم و حضور جامعه جهانی می خواهند متفاوت از گذشته ببینند و افرادی نیز به حد اقل بسنده می کنند.

ولی در کل، افغانستان دوره های متفاوتی را در تاریخ خود تجربه کرده است. گاه شباهت ها به گذشته و دوره های تاریخی تلخ افغانستان باعث می شود تا ارزیابی ها به سوی بیم و نگرانی از آینده افغانستان سوق پیدا کند.

 

بنا بر این بهترین است تا بازیگران قدرت و سیاست در افغانستان و جامعه جهانی به جای اینکه بر ارایه تحلیل ها و گمانه های خوشبینانه و بدبینانه اصرار بورزند، راه حل منطقی حل بحران را در پیش بگیرند.

ضعف های و کاستی هایی که در قوای امنیتی افغانستان دیده می شود، و حوادثی که در چند ماه و سال گذشته اتفاق افتاده، را نمی شود نادیده گرفت و در عین حال نمی شود تمام امنیت افغانستان را با همین حوادث مقایسه نمود. آیا می توان در جلوگیری از تکرار حوادث و برنامه ریزی برای بهبود وضعیت امنیتی و ارتقای ظرفیت نهادهای امنیتی برنامه ریزی و تلاش نمو؟.

با نقص ها و عیوبی که در چند انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی گذشته وجود داشت، می توان برنامه ریزی برای انتخابات آینده را پیش بینی نمود. همین گونه مبارزه با فساد اداری که منشاء بسیاری از نگرانی ها درباره آینده افغانستان است باید با عزم جدی و کار موثر از بین برداشته شود.

و مسایل دیگری نظیر اینها، همچون مسئله انتخابات و راهکارهای فایق آمدن بر مشکلات در پروسه انتخابات امروزه با مشارکت سیاسی گسترده همه نهادهای دولتی و غیر دولتی به عنوان یک مسئله ملی نگریسته نمی شود و موضوعاتی که در حال حاضر باعث نگرانی و جنجال برانگیز شده با در نظر داشت منافع ملی حل نمی شود. بلکه همه چیز با صلاح دید سیاست آمریکا محک می خورد.

به هر صورت آینده افغانستان حتما آنگونه که تحلیلگران سیاسی و نظامی می گویند نیست، آینده افغانستان اولا به عملکرد بازیگران قدرت و سیاست بستگی دارد و تصوری از آینده افغانستان نیز بیشتر از هر کسی در نزد مردم افغانستان روشن تر و آشکار تر است. لذا باید به نگرانی مردم افغانستان نیز پاسخ قانع کننده داده شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار