افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

افغانستان؛ مهمترين دغدغه سياستمداران و رهبران آمريكا

 

آنچه اين روزها فصل مشترك عناوين مطبوعات و اظهارنظرهاي سياستمداران و نظاميان آمريكايي و متحدان غربي را به رشتهء نگارش وا ميدارد، اعتراف به شكست خلق و خوي استعماري به ويژه تجاوز آمريكا در افغانستان مي‌باشد كه در اين ميان عناويني از قبيل مرگبارترين، بدترين، سخت ترين، دشوارترين بيش از ساير عناوين به چشم مي‌خورد.
شايد در اين ميان تيتر جالب توجه يكي از روزنامه هاي غربي نقطهء عطف و نشان دهندهء وضعيت دشوار نيروهاي ناتو باشد كه نوشته است: “غرب بايد با آرزوهايش در مورد افغانستان خداحافظي كند.” اين روزنامه خطاب به نظاميان متجاوز كشورهاي عضو ناتو مستقر در افغانستان در توصيف نااميدي غرب از تحقق اهدافش در افغانستان افزوده است : بايد بپذيريم كه بسياري از اهداف ما، در افغانستان هرگز قابل دستيابي نيستند
اعتراف اين روزنامه و روزنامه هاي ديگرغربي و مقامات اين كشورها  بالاتر از آن رئيس جمهور، وزير دفاع ، وزير خارجه و فرماندهان ناتو دربارهء  اوضاع افغانستان و شكست ، در رسيدن به هدفهاي غرب اكنون به اوج خود رسيده درحاليكه سال گذشته ميلادي كه چند روز پيش پشت سر گذاشته شد مرگبارترين و مصيب بارترين سال براي نظاميان غرب در افغانستان ياد شده است  و استراتژي محتاطانهء اوباما در قبال ادامه اشغال افغانستان هم بيشتر از سلفش باعث شكست سخت آمريكا و بي آبرويي حزبش شده است.
دوازده سال قبل كشورهاي غربي به سردمداري آمريكا با بهره برداري از فضاي خاص پس از انفجارهاي  نيويورك لشكركشي خود را به افغانستان كه در حقيقت آغاز طرح محافظه كاران صهيونيست آمريكا (جمهوري خواهان) براي تغيير نقشه خاورميانه بود، با اشغال افغانستان آغاز كردند. اين سياست جديد تهاجمي آمريكا درحالي به اجرا درآمد كه حاكمان وقت كاخ سفيد توانسته بودند با تبليغات پرحجم و جهت‌دار خود، افكار عمومي را براي انجام اين لشكركشي آماده كنند. در چنين فضايي آمريكايي‌ها به همراه متحدانشان در ناتو، افغانستان را از زمين و هوا هدف حملات گسترده خود قرار داده و اين كشور را به اشغال در آوردند. هر چند افغانستان به بهانه “مبارزه با تروريسم” اشغال شد ولي هدف اصلي و پشت پرده آمريكا تسلط بر كل منطقه خاورميانه و تغيير نقشه و موازنه به نفع آمريكا بود كه افغانستان يگانه نقطه خوبي براي شروع آن به شمار مي‌رفت.
اكنون در آغاز سال جديد ميلادي لشكركشي آمريكا و متحدانش به افغانستان درحالي به آستانه دوازدهمين سال خود مي‌رسد كه نه تنها عامل ظاهري اين تهاجم گسترده كه همانا كشور سازي و اعاده حقوق بشر عنوان شده بود بدست نيامد بلكه افغانستان  بيش از پيش از بي ثباتي، نقض حقوق بشر و كرامت انساني توسط عساكر ونظاميان خودش، فقر، ناامني، فساد در ادارهء مزدور و مشكلات عديدهء ديگر رنج مي‌برد و هنوز هم هيچ دورنمايي در موجوديت اشغال براي آيندهء ملت قابل تصور نيست درحالي كه مقامات آمريكايي در زمان شروع  اشغال افغانستان براي توجيه جنگ افروزي خود اعلام كردند ،بزودي افغانستان را همانند كشورجاپان در منطقه تبديل خواهند كرد.
امروز تحليل گران و سياستمداران بي طرف پس ازگذشت دوازده سال از اشغال افغانستان در ارزيابي تجاوز و اشغال نظامي چيزي جز افزايش و گسترش قتل و خونريزي در افغانستان، ناامني و بي ثباتي در منطقه، افزايش تلفات نظاميان غربي و برباد رفتن ماليات‌هاي شهروندان غربي در قالب هزينه‌هاي هنگفت نظامي در جهان براي آمريكا چيزي نمي‌بينند. اينكه امروز موجي از نگراني‌ها در غرب از ادامه سياست‌هاي ناكام  آمريكا بوجود آمده، حاصل بي ثمري شعارهاي توخالي و پوچ با ظاهر مبارزه  برضد تروريزم كاخ سفيد با اجراي سياستهاي ضد بشري در افغانستان مي‌باشد كه مردم افغانستان را به خاك سياه نشانده است ولي آنچه بيش از همه در جنگ افغانستان آشكار بوده و همه بر آن اعتراف ميكنند، شكست وعده‌هاي آمريكاست كه با شعار كشور سازي ، آبادي و عمران ، تامين حق خود اراديت و تامين حقوق بشر به افغانستان حمله كرد اما پس از گذشت بيشتر از يك دهه مي‌توان به جرات گفت: نه تنها اين حمله خود عامل گسترش تروريزم در جهان بود بلكه به اعتراف فرماندهان نظامي آمريكايي و انگليسي، از پترائوس گرفته تا ليون پنيتا تا چيك هيگل(كه به تازه گي مقرر گرديده است) به دفعات  اعلام كردنده اند كه پيروزي نظامي در افغانستان غيرممكن است و بايد به دنبال مذاكره و معامله سياسي براي حل مسالهء افغانستان بود.
هنوز پس از گذشت بيشتر از يك دهه، يكي از دغدغه‌هاي مهم سياستمداران و رهبران آمريكا و ناتو موضوع افغانستان و نگراني آنها از وضعيت حضور نظامي خود در اين كشور است. شايد روزي كه آنها به بهانه مبارزهء به ظاهر  با تروريزم، افغانستان را هدف قرار داده و طالبان را از قدرت به زير كشيدند، هرگز تصور نمي‌كردند در باتلاق افغانستان گرفتار شوند. نگراني دربارهء اوضاع امنيتي افغانستان به حدي است كه اوباما هنگام ورود به كاخ رياست جمهوري آمريكا، افزايش نيروها را در اين كشور بحران زده در دستور كار قرار داد اما با اين افزايش، جنگ نيز در افغانستان تشديد شد و تلفات نيروهاي ناتو نيز در اين مدت افزايش قابل ملاحظه‌اي يافت.  اين اعترافات، به روشني نشان مي‌دهند آمريكا و ساير متحدانش در باتلاقي فرو رفته‌اند كه نمي‌توانند به آساني از آن خارج شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار