افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 22 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

افغانستان؛ سرزمینی است باب طبع تروریستان!

تروریست

تجربه نشان داده که با وجود رهبران دست نشانده،افغانستان سرزمینی است باب طبع تروریستان از پنهان شدن گرفته تا به آشوب کشیدن…

از ابتدای ناامنی های شمال کشور، دولت سیاست بی تفاوتی را در پیش گرفت و زمانی که بحران به نهایت خود رسید مجبور به اعزام جنرال دوستم برای رهبری این جنگ شد اما ارگ بدون بیان موضع روشن خود نسبت به چنین تهدیدی، سرگرم پرداختن به موضوعات بی اهمیت است.

جنرال دوستم که پس از حاشیه های بسیار به شمال کشور رفت به مانند سال گذشته به بیان سخنانی جنجالی پرداخت که بدون توضیحات بیشتر، خبر از تبانی های جنگی می داد و هرچند چنین گفته های سروصدای رسانه ای بسیاری به همراه داشت اما در میدان جنگ به موفقیت چندانی نرسید.

شمال همچنان در تهدید است و طالبان در سنگری پشت دروازه های قندوز و فاریاب به دنبال فرصت هستند اما هر حرکت حاشیه ای معاون اول ریاست جمهوری در فضای مجازی به سرعت همه گیر می شود.

به تازگی، وزارت دفاع از وجود تعداد بشماری از تروریستان غیر از طالبان از لشکر طیبه، لشکر جنگوی، القاعده، چچنی ها، ازبک ها، اویغورها و تعداد زیادی پنجابی در جنگ علیه دولت افغانستان خبر داده است.

این نشان از کشیده شدن آتش جنگ خاورمیانه به داخل افغانستان و تغییر نحوه درگیری و جغرافیایی به خصوص اهداف جنگی دارد که می تواند افغانستان را در مقابله با نیروهای قرار دهد که توانسته اند نابودی را برای کشورهای سوریه و عراق به بار آورند.

از سوی دیگر جنگ همه جانبه موصل که به همکاری امریکا و کشورهای منطقه علیه داعش صورت گرفته است و خبر فرار رهبران و جنگجویان داعش از آن در حالی که در محاصره شدید به سر می برند، افکار را به سمت هشدار جنرال دوستم می برد: جابه جایی 30 هزار داعشی به شمال افغانستان!

تجربه افغانستان از حضور تروریستان نشان داد که با وجود رهبران دست نشانده، سرزمینی است باب طبع تروریستان از پنهان شدن گرفته تا به آشوب کشیدن و حال می تواند بهترین انتخاب برای داعش رانده شده از عراق و سوریه باشد.

با وجود چنین خطری، مقامات افغانستان باید به روشنی مسائل منطقه ای و پیرامون خود را بررسی کنند زیرا کشور، تجربه سیاه طالبان را به سختی پشت سر گذاشته و جهان به چشم، داعشِ منفورتر و تاریک تر از طالب را دیده است که با وجود چنین حامیان قدرتمندی به دنبال سرزمینی برای بقا هستند.

هر چند که بررسی اوضاع دقیق منطقه کاری بسیار مشکل است اما تاثیرات جنگ های خاورمیانه افغانستان را نیز درگیر کرده و با وجود مقاماتی که همواره به دنبال مصلحت خواست های خود به جای ارده ملت هستند، هراس جنگی بزرگ را بر دل فرد فرد افغانستان می اندازد.

همچنان که جنرال دوستم گفته است که حرف های کلان من به دلیل راستگویی هیچ گاه به درستی به مردم و جهان نرسیده است، شاید هنوز هم هراس واقعی از هشدار دوستم را نه مقامات درک کرده اند و نه مردم!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار