افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از اوضاع مردم در قندوز

وقتی یک ولایت یا ولسوالی سقوط می کند آخرین چیزی که به سمع و نظر بینندگان و شنوندگان یا به ذهن مسوولان می رسد، تعداد خانوارهای بیجا شده و آواره ای است که علاوه بر آسیب های جانی، دچار آسیب های مالی و بی خانمانی نیز شده اند.

 

اینگونه می شود که بیماری های مسری و واگیردار شیوع سهل و سریع تری می یابند و نیز بزهکاری و گدایی و بی سروسامانی حاشیه شهرها بیشتر به چشم می خورد؛ با این وجود هرگز برنامه ای کارآمد و همه جانبه برای سامان دادن به آوارگان در دست نبوده است.

 

اینک با سردشدن تدریجی هوا و نزول برف و باران بر آسمان کشور بیم آن می رود که وضعیت بیجا شدگان به مراتب بدتر شود و همه دست اندرکاران و مسوولان غافل زمانی به خود بیایند که دیگر کار از کار گذشته باشد.

 

فقط در واقعه سقوط قندوز بدست طالبان 12 هزار خانوار بالغ بر 20 هزار نفر از این ولایت بیجا و آواره ی کابل، تخار، کاپیسا، پنجشیر، بغلان، بدخشان، سمنگان، پروان، بلخ و سرپل شده اند که هشداری جدی به کمیته اضطرار و کمیسیون 12 گانه رسیدگی به بی خانمان ها است.

 

این درحالی است که خبری از مسوولیت پذیری ها و عمل به وعده های وزارت داخله و دفاع و سازمان امنیت ملی به گوش نمی رسد و ارگ ریاست جمهوری نیز در حصار امن و امان و نان نرم و جای گرم و دل خوش خود به دالرهای امریکایی سکوت کرده است.

 

اینان را چه می شود؟! کجا هستند نهادهای پرهزینه و کم دستاورد حقوق بشری و جامعه مدنی و حقوق زنان و یونیسف و تمام مدعیان رسیدگی به مهاجران داخلی و مهاجران خارجی؟ کجا هستند وزارتخانه های بی وزیر و وزرای بی کفیلی که در غم مخارج سفرهای اروپایی خود مانده اند؟

 

اگر بنا باشد با تکرار و تداوم سریال سقوط بازهم ولایت تخار ۱۱۰۰۰ خانواده، بدخشان ۱۰۰۰ خانواده، بلخ ۶۱۳ خانواده، کابل ۳۰۰۰ خانواده، بغلان ۱۶۴۰ خانواده، پروان ۱۵۰ خانواده، پنجشیر ۵۰ خانواده و سرپل ۵۰ خانواده را در سرک ها بدون نان و آب و سرپناه ببینند چه سود از این همه تشکیلات نمادین؟

 

وقتی کودکان و زنان مسوولان ذی ربط حکومتی و مدنی در خواب ناز بسر می برند، شب طولانی آوارگان صبح نخواهد شد. بنابراین نهادهای امنیتی فاقد عملیات اجرایی بجا و به موقع باید تبدیل به میکده ها و لمکده های مسوولان فربه و فریبکاری گردند که سروکارشان با کرام الکاتبین خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار