افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش نا امنی های هدفمند

با گذشت هر روز بر میزان ناامنی ها و نگرانی ها از وضعیت امنیتی افزوده می شود. حوادث ناگواری که در روزهای اخیر در گوشه و کنار کشور رخ داده، از یک نگاه در ادامه روندی به شمار می رود که سالهاست شروع شده و سیر صعودی خود را طی می کند.

نا امنی در شاهراه ها، قتل و کشتار مردم نظامی و بی گناه به بهانه های مشخص، حوادثی که با قصد و نیت ایجاد اختلاف میان مردم و اقوام افغانستان به وقوع پیوسته اند، و دیگر وقایع و حوادثی از این قبیل، مواردی هستند که نه از مختصات و ویژگی های اکنون افغانستان است و نه برای مردم تازگی دارند، اما آنچه مایه نگرانی است، تشدید و تکرار این گونه حوادث با هدف واحد و برای ایجاد اختلاف و تحکیم فضای رعب و وحشت و تحت فشار قرار دادن روانی مردم افغانستان است.

طالبان از نیرویی شکست خورده در سالهای پس از سقوط حکومت شان، به مرور زمان به قدرت نظامی و قدرت مانور دهی شان افزوده اند، ولایت های نه چندان نزدیک به کابل زمانی شاهد حملات نامنظم طالبان و حضور آنها بودند و اکنون ولایت های نزدیک و همجوار کابل به مامن امن طالبان بدل گشته و افراد مسلح طالبان با خیال راحت به تلاشی موترها می پردازند و مسافران بی گناه را به بهانه دولتی بودن و یا هر دلیل دیگری گردن می زنند.

حوادث دیگری نیز که در روزهای گذشته اتفاق افتاد و منجر به کشته و مجروح شدن شمار زیادی از هموطنان شد، نمی شود بی ارتباط به طرح ها و پلان های دشمنان مردم افغانستان دانست.

طالبان با برنامه ریزی دقیق و با استفاده از ضعف ها و بی برنامگی دولت افغانستان در سالهای گذشته تلاش کرده اند تا مناطق امن افغانستان را هدف قرار دهند. اکنون دیگر تنها جنوب کشور نیست که از ناامنی رنج می برد، مناطق مرکزی و شمال کشور نیز تحت فشار تهدیدات روز افزون طالبان قرار دارند. طالبان راه ها و شاهراه ها را چنان ناامن ساخته اند که سایه مرگ بر روان مسافران در سراسر مسیر سفر سنگینی می کند.

از لحاظ نظامی طالبان توانسته اند مناطق وسیعی را ناامن سازند و مناطقی که پیش از این امنیت کامل در آنها حاکم بود را تحت فشار قرار داده اند. از نگاه تبلیغاتی طالبان قدرت خشن خود را به رخ مردم افغانستان و جهان می کشند و نشان می دهند که جایی نیست که نیروهای آنها نتوانند مورد هدف قرار دهند و از نگاه تاثیرات منفی دراز مدت بر اقتصاد و جامعه افغانستان، حضور طالبان در راه ها و شاهراه ها اقتصاد و بازسازی و رشد در مناطق امن کشور را شدیدا متاثر ساخته است. اظهار نظرهای مردمی و کارشناسان و مقامات محلی روشن می سازد که حضور طالبان در راه ها و شاهراه ها کسب و کار و تجارت و رونق اقتصادی را مختل ساخته است.

تلاش برای ایجاد اختلاف میان مردم به بهانه های مختلف نیز که از سوی عوامل ناشناخته ای در جریان است و سعی می شود اقوام و ملیت های افغانستان را به یکدیگر بی باور ساخته و زمینه های اختلاف را بیشتر سازد در کنار همین روند پنداشته می شود.

حتا از نگاه روانی افزایش تلفات مسافران به خاطر تصادف های جاده ای در جاده هایی مانند شاهراه کابل – هرات که هر از گاهی امکان دارد ماینی منفجر شود و یا طالبان از کمین خود بر آمده و مسافران را از موترها پایین نموده و گردن بزنند، نمی توان بی ارتباط به افزایش نا امنی ها دانست.

مسئولان امور امنیتی در افغانستان باید متوجه باشند که ادامه و تشدید این وضعیت به نفع افغانستان نیست و هر چه پیشتر برود این روند غیر قابل کنترول و مهار می شود. بنا بر این لزوم بازبینی در برنامه های امنیتی و تلاش برای مهار و کنترول اوضاع امنیتی در وضعیت فعلی شدیدا احساس می شود. هیچ بهانه ای از سوی مقامات مرکزی و محلی برای ضعف در تامین امنیت راه ها و شاهراه ها و مناطق مختلف کشور قابل پذیرش نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار