افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش حملات علیه نیروهای خودی!

طبق گزارش روز جمعه گذشته  4 سرباز پولیس کشور در ولایت هلمند توسط همکاران خود مورد حمله قرار گرفته و کشته شدند… براساس گزارش ها، هم حمله کنندگان و هم کشته شدگان،‌ از نیروهای تازه استخدام شده نیروی پولیس بوده اند!

یک فرمانده محلی در این باره به رسانه ها گفته است که این حمله در جریان تغییر شیفت کاری صورت گرفته و حمله کنندگان موفق به فرار شده اند. این در حالی است که اوایل هفته گذشته نیز دو سرباز انگلیسی در هلمند از سوی یک پولیس افغان مورد حمله قرار گرفت و کشته شد.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، نزدیک به 60 سرباز خارجی در افغانستان به وسیله نیروهای ارتش و پولیس کشور مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند که از این میان، 11 تن از آنان انگلیسی بوده اند.

با این وصف، تاکنون به ندرت اتفاق افتاده است که نیروهای امنیتی افغانستان علیه همقطاران خودی،‌ دست به حمله زده باشند و اگر چنین حوادثی به صورت موردی نیز اتفاق افتاده، تابع عواملی چون درگیری های لفظی و مشکلات کاری بوده است؛ اما کثرت موارد حمله علیه نیروهای خارجی مخصوصا پس از عملکردهای ضد فرهنگی این نیروها مانند توهین به مقدسات اسلامی، کشتار غیرنظامیان، نقض قوانین داخلی و… موجب شده است که این عمل، به یک رویه معمول درآمده و افغان ها از آن برای نشان دادن خشم و تنفر خود علیه خارجی ها استفاده کنند.

به همین دلیل، اکنون فرماندهان نظامی خارجی در تلاش اند؛ تا به آن عده از نیروهای خارجی که در افغانستان به سر می برند، آموزش های ویژه ای در بخش چگونگی برخورد با عقاید و مقدسات مسلمانان ارائه دهند.
ویلیام هیگ؛ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز که روز جمعه در خصوص ماموریت افغانستان نیروهای انگلیسی در پارلمان آن کشور توضیح می داد گفت که تلاش های جدی و فشرده ای در همکاری با نیروهای امنیتی افغان روی دست است؛ تا از میزان حملات “خودی” بر نیروهای خارجی کاسته شود. او آموزش های فرهنگی به نیروهای خارجی و تفتیش نیروهای افغان را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

به باور کارشناسان نظامی، این نشان می دهد که خارجی ها نیز بخشی از مشکل را در برخوردهای ضد فرهنگی نیروهای خود می دانند و بخشی دیگر را ناشی از نفوذ احتمالی نیروهای طالبان در صفوف ارتش و پولیس افغانستان.

با این حال، آنچه در این میان، مایه نگرانی می گردد این است که مبادا این حملات به عنوان یک شگرد در دستور کار گروه های شورشی و تروریستی قرار داشته باشد و از آن برای ضربه زدن به نیروهای امنیتی افغانستان نیز استفاده کنند.
نیروهای خارجی سرانجام دوسال دیگر یا کمتر از این مدت، افغانستان را ترک خواهند کرد؛ اما اگر نفوذ طالبان و دیگر تروریست ها در بدنه نیروهای امنیتی افغان، همچنان به عنوان یک چالش باقی بماند، این امر می تواند به یکی از بزرگترین نگرانی ها در مورد آینده نیروهای امنیتی کشور تبدیل شود.

حمله روز جمعه در ولایت هلمند، نشان می دهد که دست داشتن طالبان در این حملات،‌ نمی تواند احتمال بعید و دور از امکانی باشد؛ زیرا عواملی که می تواند در مورد نیروهای خارجی صادق باشد در مورد نیروهای ارتش و پولیس کشور صدق نمی کند. نیروهای داخلی هم از چگونگی برخورد با مقدسات اسلامی آگاهی دارند و هم اینکه به آن باور دارند و براساس هیچ عاملی، حاضر به اهانت و زیرپا گذاشتن قداست ارزش های دینی و اسلامی نیستند. بنابراین، حملات خودی علیه نیروهای خودی،‌ تنها یک عامل می تواند داشته باشد و آن، احتمال نفوذ و رخنه طالبان و دیگر گروه های شورشی مخالف دولت در بدنه این نیروهاست و این امر، ایجاب می کند که مقام های ارشد امنیتی و فرماندهان نظامی کشور، از هم اکنون و پیش از آنکه این امر، شیوع بیشتری پیدا کند، در راستای جلوگیری از آن، اقدامات موثر و جدی را روی دست گیرند.

در پیام ملاعمر که به مناسبت عید قربان امسال منتشر شد نیز بر کارآمدی و ادامه “حملات خودی” تاکید شده بود و این نشان می دهد که طالبان نیز سعی خواهند کرد در آینده، از این شگرد بیشتر استفاده نمایند؛‌ براین اساس لازم است که از هم اکنون اقدامات و تدابیر پیشگیرانه ای اتخاذ شود؛ تا بدنه کلی نیروهای امنیتی کشور، در آستانه پذیرش کامل مسئولیت های امنیتی سراسر افغانستان، آسیب نبیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار