افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

اعمال فشار واشینگتن بر اسلام آباد بی فایده است!

آیا توقف کمک‌های مالی امریکا به اسلام‌آباد رفتار پاکستان در افغانستان را تغییر می‌دهد؟
به نقل از نیوز، در حالی که وزارت دفاع امریکا کمک‌های خود به پاکستان را تعلیق کرده است، با نگاهی به روابط واشینگتن و اسلام‌آباد و عدم موفقیت این پلان برای تغییر رفتار اسلام‌آباد در گذشته، به نظر نمی‌رسد که اعمال فشارهای جدید در رفتار این کشور درباره افغانستان موثر باشد.

سیاست‌گذاران پاکستانی اطمینان دارند که با توجه به اهمیت استراتیژیک این کشور، این واشینگتن است که بیشتر به اسلام‌آباد احتیاج دارد.

از زمان ایجاد پاکستان در دوره‌های مختلف، حمایت اسلام‌آباد بارها به کمک واشینگتن آمده است؛ در اواخر دهه 70 نقش مهمی را برای مقابله با شوروی در افغانستان ایفا کرد و در سال 2001 نیز نقش حمایوی مهمی را در حمله امریکا به افغانستان داشت.

در حال حاضر نیز امریکا بدون بالاترین سطح همکاری‌های پاکستان قادر به شکست طالبان نیست؛ در واقع اینطور می‌توان گفت که مسیر صلح در افغانستان از پاکستان می‌گذرد.

پیش از این نیز تعلیق کمک‌های مالی امریکا و اعمال فشار بر اسلام‌‌آباد موفقیت‌آمیز نبوده است.

براساس راپور گاردین در دهه هفتاد عیسوی جیمی کارتر رییس‌جمهور وقت امریکا به دلیل تلاش اسلام‌آباد برای غنی‌سازی اورانیوم، تمام کمک‌ها به این کشور به جز کمک‌های مربوط به موادغذایی را به حالت تعلیق درآورد.

در آگوست سال 1985 نیز امریکا اعلام کرد تا زمانی که واشینگتن تصدیق نکند که پاکستان تسلیحات هسته‌ای ندارد، اسلام‌آباد هیچگونه تجهیزات نظامی و یا فناوری جدیدی را از امریکا دریافت نخواهد کرد.

در سال 1990، رییس‌جمهور امریکا تمام کمک‌های اقتصادی و نظامی به پاکستان را متوقف کرد اما با این وجود این تعلیق موفق نشد تا از تبدیل پاکستان به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای در ماه می سال 1998 جلوگیری کند.

هاشم وحدت‌یار کارشناس مسایل سیاسی نیز در این باره گفت که اردوی پاکستان در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های عظیمی بر شبکه حقانی انجام داده و بعید است اقدامات جدی را علیه این گروه انجام دهد.

وی افزود: با این حال اسلام‌آباد از اقدامات احتمالی یک‌جانبه امریکا مانند افزایش حملات طیارات بدون سرنشین و عملیات نیروهای خاص در پاکستان نگران است.

خادم حسین کارشناس سیاسی ساکن در پیشاور پاکستان نیز درباره تعلیق این کمک‌ها اظهار کرد: از آنجایی که مسیر تدارکات نیروهای خارجی در افغانستان از خاک پاکستان و یا حوزه هوایی این کشور می‌گذرد، مقامات پاکستانی در واکنش به اقدام امریکا ممکن است مشکلاتی را در روند تامین تدارکات به وجود آورند.

وی افزود: همچنین پاکستان ممکن است تا زمینه را برای تشدید ناامنی در افغانستان مساعد کند و حتی طالبان را به روسیه و چین بفروشد.

برخی کارشناسان معتقدند که سیاست متناقض امریکا ممکن است فضایی را برای مقامات پاکستان به وجود آورد تا تمام گزینه‌های مذکور را مورد استفاده قرار دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار