افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی گرداگرد خود می چرخد

با تسریع روند چندین و چند باره مصالحه با طالبان و دوباره خبرساز شدن مناسبات کابل اسلام آباد بر سر ناآرامی های قلب اسیا، مسایل دیگر در مراحل بعدی و در حاشیه انوار سیاه و سفید واکنش های مردمی به موضوع مخالفان مسلح قرار گرفت.

 

هر از چندی موضوعی در میان ملت بلد و بزرگ و جنجالی م ی شود و به تبع آن به کمک مطبوعات و رسانه ها و نهادهای مدنی در راس فعالیت های حکومت قرار می گیرد و تلاش های ظاهرا بی شائبه و سبانه روزی را برای مقطعی به خود اختصاص می دهد.

 

در گذار از این مرحله باز مساله ای دیگر در متن قرار می گیرد و دیگر مسایل پیرامون خود را به حایه می راند و کارهای ناتمام مساله پیشین خود را ناتمام می گذارد و در این دور تسلسل و دور باطل مدام مسایل یکی پس از دیگری می آیند و بی نتیجه می روند.

 

هندوانه (تربوز) دربسته ی صلح که همزمان بیم و امیدها از تقسیم قدرت با طالبان و تسهیم مخالفان مسلح در بدنه ارگ و امور اجرایی یا رفع ناامنی ها و بی ثباتی های داخلی انباشته و آمیخته شده است این روزها بدون درنظرداشت مسایل پیشین و پسین خود مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته که غلط است.

 

در افغانستان مبدا همان مقصد است یعنی می خواهیم از جایی شروع کنیم اما نمی دانیم که هم اینک روز نقطه آغاز ایستاده ایم تا به جایی برسیم که نمی دانیم آن نیست مگر همین نقطه البته با درک بیشتر از داشته ها و اراده بهتر برای بهره برداری از کاشته ها.

 

به عبارتی دیگر ما با چشم پوشی از نتایج و اثرات توامان و تاثیر و تاثر بیکاری، بیسوادی، فقر، فساد اداری، فساد اخلاقی، فساد اقتصادی، خیانت ملی، قومیت گرایی و نژاد پرستی، اعتیاد، مهاجرت و عودت کنندگان، بلایای طبیعی، طالبان، دیورند، کوچی ها، بلایای طبیعی، ضعف انتخاباتی و نیز سیاست خارجی به هرکدام جداگانه و موقت می پردازیم و می گذریم.

 

در حالی که رفتار توهین آمیز همسایگان و کشورهای اروپایی با مهاجرین افغانستانی با بیسوادی و ضعف سیاست خارجی و ناامنی و بیکاری در ارتباط است، صلح با طالبان و همکاری با پاکستان با ارتقای توان اقتصادی و نظامی و تزریق واقع بینی به مردم ملکی در ارتباط است و نیز دیگر مسایل…

 

اشرف غنی درحالی نومیدانه گرداگرد خود می چرخد که نه به اطرافیانش که مملو از فرمایش شدگان و نوردیدگان شرق و غرب هستند اعتماد دارد و نه توان پیکار همه جانبه و یک تنه با تمامی مسایلی که همچون حلقات زنجیر به یکدیگر متصل اند.

 

اگر برای تمامی کارهای شمرده شده و از قلم افتاده و برای همه کاستی های نادیده انگاشته شده همزمان و در راستای یکدیگر همکاری و اتحاد مسوولان برحق و متعهد و متخصص صورت گیرد هم تسریع و تعجیل امیدوار کننده ای بوجود خواهد آمد و هم با پرداختن به مساله ای، دیگر مسایل بر زمین نمی ماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار