افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

استعفاي برخي از اعضاي جرگه در اعتراض به متن پيمان امنيتي

بايد پذيرفت كه امريكا افغانستان را اشغال كرده است و ما تحت اسارت زندگي مي كنيم و تمام امور ما در دست امريكا است حتي ارتشي كه امريكا براي ما ساخته است، ارتش ساختگي، حقوق اين ارتش را هم امريكا مي پردازد. حقوق مقامات عالي رتبه ما را هم امريكا مي دهد در اين گونه شرايط مي توان نتيجه گرفت كه آيا ما اسير هستيم يا نه.

برخي از اعضاء لويه جرگه در اعتراض به مفاد پيمان امنيتي ميان واشنگتن و كابل از سمت خود استعفا دادند.
محمد حسن ولسمل نيز يكي از اعضاء مستعفي لويه جرگه مشورتي مي باشد كه در اين زمينه اظهار داشت : اين لويه جرگه در واقع لويه جرگه نيست بلكه اهانت به لويه جرگه است، چون لويه جرگه سنتي در فرهنگ افغانستان از ارزش و اهميت خاصي برخوردار است و در لويه جرگه واقعي نمايندگان واقعي مردم كه به وسيله مردم انتخاب مي شوند از استان هاي مختلف به جرگه مي آيند و افراد محترم و بزرگ به لويه جرگه اعزام مي شوند. در حالي كه نمايندگان جرگه فعلي انتصابي هستند و كساني براي اين جرگه انتصاب شده اند كه مورد نظر استانداران يا فرماندهان بودند. البته افراد شريف و نجيب هم در جرگه شركت دارند ولي آنها در اقليت هستند.من بعد از خواندن مفاد اين پيمان، به عنوان فردي كه براي استقلال كشور پنجاه سال مبارزه كرده و در زمان ظاهر شاه و در زمان داوود خان به زندان رفته ام در زمان حزب دموكراتيك خلق زنداني شده ام به پيشاور كه رفتم آنجا هم زنداني سياسي بودم و زحتم هاي زيادي براي كشور تحمل كرده ام، بنابراين به عنوان يك فرزند اصيل اين مرز و بوم بعدا” از خواندن متن پيمان ترجيح دادم كه استعفا بدهم.
متن استعفاي من بدين شرح است :
استعفا از لويه جرگه تشريفاتي
هم ميهنان عزيز و مردم مظلوم و اسير شده افغانستان به عنوان يك خدمتگزار، پيمان امنيتي تشريفاتي و جعلي كه در لويه جرگه با امريكا به امضا خواهد رسيد و امريكاييها بر اساس آن براي ده سال آينده 9 پايگاه نظامي همراه با امتيازات زياد در افغانستان خواهند داشت، اين پيمان را ضد منافع ملي كشور مي دانم.
به همين سبب به مردم شريف و رنج ديده افغانستان در داخل و خارج از كشور، از طريق مطبوعات ،استعفاي خود را از لويه جرگه تشريفاتي اعلام مي كنم و به عنوان اعتراض، تالار لويه جرگه را ترك مي كنم. از شما هم ميهنان عزيز هم به خاطر آزادي از غلامي و اسارت، اميدوارم كه با تلاش خود را از اين اسارت رها كنيد. خدمتكار شما، محمد حسن ولسمل .
روز جمعه ، اول آذر، ۱۳۹۲ هجري شمسي كابل افغانستان .
وي در رابطه با تصويب اين پيمان، قبل از انتشار اخبار مربوطه، نيز اعلام كرده بود : اين پيمان حتما تصويب خواهد شد چون هم ميهنان اصيل و بيطرف در اين جرگه در اقليت قرار دارند و اعضاي انتصابي در اكثريت هستند. بنابراين، اين پيمان به امضاء خواهد رسيد و در پارليمان هم تصويب خواهد شد چون امريكا دلارهاي زيادي را توزيع كرده است. اين يك پيمان خطرناك هم براي افغانستان و هم براي كشورهاي منطقه است و من امريكا را دشمن افغانستان و كشورهاي منطقه مي دانم و به صراحت مي گويم كه اين پيمان مخالف منافع ملي افغانستان است.
وي همچنين در رابطه با واكنش صبغت ا… مجددي رئيس لويه جرگه به ادعاي كرزي مبني بر اينكه “اگر لويه جرگه اين پيمان را تصويب كند باز هم من آن را فعلا امضاء نمي كنم و بعد از انتخابات رياست جمهوري افغانستان آنرا به امضاء خواهم رساند.” گفت : مجددي يك شيخ فاني است. كرزي به عنوان رئيس جمهوري حق دارد هر زمان كه بخواهد اين پيمان را امضاء كند. كرزي به صراحت گفت، امريكا بايد تضمين كند كه انتخابات رياست جمهوري آينده به طور درست و شفاف برگزار خواهد شد، من اين پيمان را امضاء خواهم كرد و اگر امريكا آب را گل آلود و در افغانستان هرج و مرج ايجاد كند و نگذارد كه انتخابات آينده به طور درست برگزار شود، در آن صورت اين پيمان را امضاء نخواهد كرد.
وي همچنين در رابطه با نقش امريكايي ها در افغانستان نيز افزود : بايد پذيرفت كه امريكا افغانستان را اشغال كرده است و ما تحت اسارت زندگي مي كنيم و تمام امور ما در دست امريكا است حتي ارتشي كه امريكا براي ما ساخته است، ارتش ساختگي، حقوق اين ارتش را هم امريكا مي پردازد. حقوق مقامات عالي رتبه ما را هم امريكا مي دهد در اين گونه شرايط مي توان نتيجه گرفت كه آيا ما اسير هستيم يا نه. از طرفي ارتش و اطلاعات امريكا در افغانستان حضور داشته و در كشورهاي منطقه نيز فعال مي باشند و در كشورهاي منطقه آتش روشن مي كند تا در نهايت در منطقه تجزيه صورت گيرد و كشورهاي كوچك بوجود بيايند و در نتيجه امريكا بتواند منابع سرشار منطقه را به يغما ببرد و اين كشورهاي كوچك براي هميشه مزدور امريكا بمانند و به امريكا تكيه داشته باشند و كسي نتواند به چپاول امريكا اعتراض كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار