افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

استراتژي جنگ راه حل مشكل افغانستان نيست

در افغانستان وارد شدن به مذاكرات نيازي به معجزه ندارد اگر امريكا بخواهد صلح برقرار خواهد شد. همه از جنگ خسته شده اند حتي جنگ هم اكنون به پاكستان سرايت كرده است و اگر نواز شريف مي خواهد به كشور خود خدمت كند، جز امنيت و صلح نمي تواند اين كار را بكند بنابراين صلح به نفع همه است.

ارزيابي حاجي سيد داود، رئيس مركز نشرياتي افغانستان از تحولات سال گذشته افغانستان اين است كه: متاسفانه سال گذشته هم در افغانستان و هم منطقه سال جنگ و خونريزي و بدبختي بود. در اين سال علي رغم تمام مشكلات در افغانستان در پروسه صلح براي طالبان دفتر قطر بازگشايي شد و متاسفانه دوباره تعطيل شد. مردم افغانستان از اين دفتر اميدهاي زيادي داشتند كه از راه صلح مشكل افغانستان پايان يابد ولي متاسفانه اميدهاي مردم به نااميدي مبدل شد.
دوم اينكه تقريبا در بيشتر استان هاي افغانستان جنگ ادامه داشت و از دو طرف يعني هم ارتش و نيروهاي امنيتي دولت و هم طالبان و مردم عادي تلفات زيادي دادند.
هم چنين خشونت با زنان و كودكان در افغانستان هم به اوج رسيد. مساله غصب زمين در افغانستان افشاء شد و حدودا” يك ميليارد و سه ميليون جريب زمين در افغانستان غصب شده است.
هم چنين علي رغم خشونت ها در افغانستان ما بيش از ده ميليارد دلار واردات به افغانستان داشتيم. ولي صادرات افغانستان بيش از 400 ميليون دلار نبوده است كه اين از نظر اقتصادي يك تفاوت بزرگ در صادرات و واردات كشور است.
در كنار اين مسائل، دو بار براي پروسه صلح افغانستان روساي جمهور افغانستان و پاكستان و نخست وزير انگليس جلساتي و هم چنين نواز شريف جلساتي برگزار كردند ولي متاسفانه سودي نداشت.
كرزي رئيس جمهوري افغانستان براي بيستمين بار به پاكستان سفر و با نواز شريف ديدار كرد. نواز شريف به كابل سفر داشت. كرزي در سال گذشته دو بار به ايران سفر كرد و دو بار هم به هند سفر كرد و از هند كمك خواست ولي آنها چراغ سبز نشان ندادند. هم چنين در جلسات اعضاي موسسه شانگهاي شركت كرد.
هم چنين در پاكستان انتخابات پارلماني برگزار و نواز شريف نخست وزير شد. هم چنين رئيس جمهور جديد اين كشور تعيين، فرمانده ارتش و رئيس قوه قضائيه در پاكستان تغيير كردند.
در ايران هم حسن روحاني به رياست جمهوري برگزيده شد و هم چنين ايران به زبان و تفاهم مشترك با جامعه جهاني رسيد و هم اكنون در رابطه با مساله هسته اي ايران جلسات ادامه دارد كه اين مساله خيلي اميدوار كننده بود. در تاجكستان هم در انتخابات رياست جمهوري علي رحمان به قدرت رسيد .
در افغانستان در صنعت دفاعي و امنيتي و پيمان امنيتي كرزي جلسات متعددي با مقامات امريكايي داشت و بالاخره در 21 نوامبر لويه جرگه مشورتي در افغانستان برگزار كه تصميم گرفته شد پيمان امنيتي با امريكا بايد به امضاء برسد ولي هنوز اين پيمان امضاء نشده است.
امريكا هم چندين بار از كرزي خواست كه تا پايان سال 2013 اين پيمان را امضاء كند، در غير اين صورت بديل اين تصميم يعني گزينه بازگشت به صفر هم بر روي ميز است، ولي كرزي اين پيمان را امضاء نكرد.
چيزي كه درباره جنگ در افغانستان مهم است اينست كه نظر سنجي هاي انجام شده در چند روز پيش در امريكا نشان داده شد كه 82% مردم امريكا مخالف جنگ با افغانستان هستند. اين اندازه مخالفت حتي در مقايسه با مخالفت با جنگ ويتنام هم بيشتر است و فقط 17% درصد از مردم امريكا طرفدار جنگ در افغانستان هستند. در سال 2008 تعداد طرفداران جنگ در افغانستان 52% بود. هم چنين 75% مردم امريكا فكر مي كنند كه جنگ در افغانستان به سوي انحراف به پيش مي رود. به هر حال متاسفانه اين سال يك سال پر از مشكلات براي افغانها بود.
وي همچنين در رابطه با اين حقيقت كه، در سال گذشته در افغانستان زمان براي مذاكره زياد بود، اما اصل مذاكرات براي صلح نبود  نيز گفت : صلح يك نعمت خداوندي است و زماني تحقق مي يابد كه هر كس جايگاه واقعي خود را بيابد و اين صلح نيست كه يك طرف سلاح هاي خود را به طرف ديگر تحويل داده و تسليم شود.  اين كار در تاريخ افغانستان اتفاق نيفتاده است. بهتر اينست ما با هم به اين تفاهم برسيم كه اين كشور متعلق به همه است و هم بايد از حقوق برخوردار شوند.  در اين صورت هيچ نيروي خارجي يا ترويست خارجي نمي تواند به افغانستان بيايد. وقتي ما خود بتوانيم از خانه خود حفاظت كنيم نيازي به بيگانگان نيست. متاسفانه در افغانستان دخالت خارجي ها از چهل سال گذشته آغاز شده بعد از كودتاي كمونيستي گروه هاي زيادي بر افغان ها مسلط شدند و مردم خود را آزاد كردند. الان هم همين مشكل ادامه دارد. اگر در گام اول امريكائي ها در برقراري صلح درافغانستان صداقت داشته باشند، بايد با طالبان گفتگو كنند.
طالبان در افغانستان حاكم بودند و 90% خاك اين كشور در دست اين گروه بود.  امريكائي ها بايد اول مشكل خود را با طالبان حل كنند و بعد از آن با پاكستان حساب خود را تسويه كنند و اين مساله را با پاكستان حل كنند كه اين كشور ديگر از استراتژي زمان جنگ سرد دست بردارد.  سوم اينكه دولت افغانستان و كرزي بايد با ساير گروه ها و احزاب در افغانستان با هم بنشينند و يك راه حل بيابند تا اينكه دولت افغانستان و مخالفان دولت افغانستان به اضافه طالبان به اضافه پاكستان باهم نشسته و زير چتر سازمان ملل يا كنفرانس اسلامي به تفاهم برسند. اين راه حل است و اين راه حل نيست كه يك گروه به گروه ديگر بگويد كه شما بياييد قانون اساسي را بپذيريد و ما در دولت به شما سهم مي دهيم .
امريكائي ها با تكبر زياد و همراه به 150 هزار نيرو از 40 كشور جهان به افغانستان آمد ولي هم اكنون گزارش داريم كه نيروهاي انگلستان در سال 2006 كه به هملند مي رفتند، وزير دفاع آنزمان انگلستان گفت كه خدا كند ما يك گلوله را هم شليك نكنيم.  امروز در رسانه هاي انگلستان آمده است كه اينها 26 ميليون گلوله شليك كرده اند. در اين ميان افغانها و نيروهاي خارجي زيادي كشته شده اند.  بنابراين راه حل اينست كه هر طرف به حق طرف ديگر احترام بگذارند. مساله تروريسم يك مساله خارجي و تحميلي است.  مجاهدين در افغانستان به قدرت رسيدند، خلقي ها و پرچمي ها را ملحد مي ناميدند، بعد از سقوط مجاهدين طالبان آمدند و آنها مجاهدين را نيروهاي شر و فساد مي خواندند.  بعد از آن كه دوره كرزي شروع شد اينها مخالفان را القاعده و تروريست مي نامند. به نظر من مردم افغانستان همه مسلمان هستند و اين عناوين از كشورهاي خارج به اينها تحميل شده است . الان ما بايد فكر كنيم و اگر واقعا مي خواهيم مردم سالاري و صلح بيايد و خونريزي افغانها پايان يابد بايد صادقانه براي صلح تلاش كنيم و جنگ را به پايان برسانيم.
وي همچنين در رابطه با تحولات افغانستان در سال جديد نيز گفت : باز هم اين مساله به امريكا ، كرزي و پاكستان بستگي دارد و كشورهاي منطقه از جمله ايران و هند هم در اين مساله نقش دارند. اگر واقعا امريكا بخواهد در افغانستان صلح برقرار شود و مشكل را با طالبان حل كند. طالبان هم از جنگ خسته شده اند و صلح مي خواهند ولي اگر اينها براي نظاميگري كمر همت بسته اند و فكر مي كنند كه با سركوبي مخالفان مي توانند به هدف خود برسند فكر نمي كنم در اين سال هم صلح در افغانستان برقرار شود به اين معنا كه استراتژي جنگ راه حل مشكل افغانستان نيست. تنها راه اينست كه از طريق گفتگو اول امريكا و مخالفان و دولت افغانستان و پاكستان بايد خود را قانع كنند.  ببنيد بر سر مساله هسته اي ايران امروز شاهد مذكرات و تفاهم هستيم يا مثلا در سوريه تمام زمينه براي آغاز جنگ هموار بود ولي جهانيان باهم نشستند و گفتند كه ما مي خواهيم از طريق گفتگو اين مساله را حل كنيم . در افغانستان هم وارد شدن به مذاكرات نيازي به معجزه ندارد . همه از جنگ خسته شده اند حتي جنگ هم اكنون به پاكستان سرايت كرده است و اگر نواز شريف مي خواهد به كشور خود خدمت كند، جز امنيت و صلح نمي تواند اين كار را بكند بنابراين صلح به نفع همه است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار