افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

از خودبيگانگي يگانه خاستگاه بيگانه پذيري

ديگرگوني هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي ورود مداخله گران، تجربه حكومات مختلف، ورود اتباع خارجي و موسسات بيگانه، رفت و برگشت مهاجرين افغاني در كشورهاي اروپاي و همه زمينه ركود و ديگرگوني فرهنگ ما را فراهم نموده است.

پذيرش فرهنگ بيگانه آگاهانه يا ناآگاهانه ضربه شديدي بر پيكر نيمه جان فرهنگ ماست غربيان و دشمنان فرهنگ ما با جديت تمام سعي مي ورزند تا به نوعي از انواع فرهنگ و زبان ما را تاثيرپذير و متروك سازند، اما اين نقيصه را نبايد تنها به دوش بيگانگان انداخت بلكه افراد آگاه و دانشمند جامعه ما نيز در اين ماجران دخيل بوده اند.
در قدم اول بي توجهي حكومت وقت و در ثاني بي پروائي افراد دانشمند و آگاه در آن بي تاثير نيست. غربيان كه از فرهنگ اصيل و متمدن برخوردار نيستند در پي آنند تا بهر ترتيب كه شده داشته هاي فرهنگي ما را بربايند. پس وظيفه هر فردي از افراد اين ملت است تا با تمام نيروي فكري و لازم از داشته هاي فرهنگي خود حفاظت نموده و در پي معادل سازي اصطلاحات بيگانه باشند، اگر دانشمندان و فرهنگيان ما از پشت تريبون ها و مايك هاي بلندگوها به كمال افتخار لغات و اصطلاحات بيگانه و ناآشنا را مورد استعمال قرار بدهند هرگز زمينه آن فراهم نخواهد شد تا زبان خود را خالص ساخته و از آلودگي برهانيم.
رسانه هاي تصويري و صوتي مكلف اند تا در غنا و خالص سازي فرهنگ خود كوشيده و از ورود اصطلاحات و فرهنگ بيگانه درزبان گفتاري ونوشتاري جلوگيري نمايد. در فرهنگ و زبان مبين استعداد، خلاقيت، انديشه و تفكر عالي هر جامعه و ملت است ما دچار فقر فرهنگي نه، بلكه دچار ركود فرهنگي هستيم كه اميد است با پشت كار و تلاش فرهنگيان و دانشمندان اين تردد و تشويش بر طرف شده و دوباره صاحب فرهنگ ناب و زبان خالص و پر بار خود شويم.
رسانه ها و نشرياتي كه دغدغه ديني و ملي دارند طرف دار و مدافع فرهنگ افغاني مي باشند و تنها رسانه هاي آزاد و غيردولتي نيستند بلكه صداي اعتراض و انتقاد رسانه هاي دولتي و وابسته به نهادهاي حكومتي نيز بلند شده است و به صورت مستقيم و غير مستقيم قابليت هاي و ظرفيت هاي دين مقدس اسلام را به دولت گوشزد مي كند.
امروزه واژه هاي انلگيسي؛ مثل: آن تايم، اپريشن، پوزيشن، كانتكت و صدها كلمه ديگر زيب زبانها شده است كه اين همه عواقب بد و هويت زدايي زبان رادر قبال دارد. امروز در ادارات دولتي عقد قراردادها و پيشنهادات به زبان انگليسي صورت مي گيرد. اينجا دولت مسئوليت دارد كه به طور جدي از تمام وزارت خانه ها، سفارت خانه ها و غيره موسسات بخواهد تا مكاتيب را به زبان هاي رسمي كشور بفرستند و يا وزارت خانه ها گروه هاي خاص ترجمه را ايجاد كنند تا همه مكتوبها به زبانهاي ملي برگردانده شود. ظاهرا فعاليت صدها مركز آموزش زبان انگليسي نيز باعث گستردگي استفاده از زبان انگليسي گرديده است. تشويق و حتي تهديد شاگردان مكاتب جهت آموختن زبان انگليسي از سوي خانواده ها به عنوان يك اصل غير قابل انكار، عامل ديگريست كه به ترويج هر چه بيشتراين زبان كمك كرده است.
حضور زبان انگليسي در بخشهاي ديگر اجتماع افغانستان به خصوص در شهرها بيانگر كاربرد گسترده اين زبان ميباشد. موجوديت صدها لوحه فروشگاه ها، رستورانت ها وغيره به زبان هاي انگليسي و اردو چهره شهر كابل را دگرگون ساخته است.
وزارت اطلاعات و فرهنگ تاكنون هيچ فهرستي از كلمات معادل زبانهاي خارجي را در اختيار ندارد؛ اما اين وزارت تهديد مي كند كه اگر دكانداران لوايح خود را به زبان هاي ملي برگردان نكنند، برخورد جدي با آنان خواهد كرد.
يكي از وظايف دولت اسلامي، گسترش فرهنگ به زيباترين و بهترين صورت مي باشد، اسلام آموزش دانش و علم را بر هر فرد مسلمان لازم دانسته و دولت اسلامي را نسبت به تهيه مقدسات آن ملزم ساخته است.
در اينجا پرسش پيش مي ايد كه با اين همه تاكيد اسلام بر تحصيل علم و گسترش دانش چرا مسلمانان در اين مسئله داراي انحطاط و در اين مرحله از عقب ماندگي قرار دارند؟
با مراجعه و دقت به تاريخ مسلمانان روشن مي شود كه مبداء عقب ماندگي مسلمين از هنگامي است كه از پيروي دستورات سازنده و حيات بخش اسلام سر باز زده و اصالت خود را فراموش كردندو با غرق شدن در دنياي ماديات و انحطاط فكري، فرهنگ درخشان خويش را زير پا نهادند تا قبل از بروز انحرافات فكري در آنان به اعتراف دانشمندان و محققين تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلام بر جهان سيطره داشت و ديگر كشورها را تحت الشعاع قرارداده بود، حتي در مقايسه كتاب، كتاب خانه، مدارس و دانشمندان آن زمان، به ويژه با در نظر گرفتن وسايل و امكانات در آن روزگار، بر مدارس و كتابخانه ها و دانشمندان امروزي برتري داشت و اگر مسلمانان به گسترش فرهنگ اصيل اسلامي توجه بنمايند دوباره آن عظمت و شوكت از دست رفته باز خواهد گشت.
در اين راه مسلمانان مي توانند با تاسيس مدارس، روزنامه ها، مجلات، راديو، تلويزيون، سينما و همچنين با استفاده از وسايل جديد روز مانند اينترنت و … در محدوده ي مقدرات اسلام، دور از مفاسد بي بندو باري و پاك كردن آلودگي ها و تاسيس مراكز مختلف فرهنگي و تبليغاتي، سطح جامعه را بالا برند.
و بايد گفت كه در اين ميان نقش انكشاف فرهنگي حساستر و پر اهميت تر مي باشد زيرا هيچ تحول و دگرگوني هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي بدون زمينه هاي مناسب فرهنگي ممكن نيست در شرايط كنوني كشور ما به انكشاف ملي ضرورت حياتي دارد و انكشاف همه جانبه ملي بدون رفع كاستي ها و بحران هاي قبلي فرهنگي و رشد فرهنگ ملي ممكن نيست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار