افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

ادعاي كمك هاي مالي عربستان سعودي به فعاليت هاي هسته اي پاكستان

عربستان صدها ميليون دلار در برنامه هسته اي پاكستان سرمايه گذاري كرده است و اسلام آباد تعدادي كلاهك هسته اي آماده كرده و در صورت لزوم كلاهك ها را به رياض تحويل خواهد داد.

فرانتير پست پاكستان نوشت: با نزديك شدن به نشست آتي كنفرانس خلع سلاح هسته اي(CD)، سيرك كمدي هسته اي به راه افتاده است. پس از ناكامي و روايت هاي بي اساس و دروغ در مورد امنيت تاسيسات اتمي پاكستان و قرار گرفتن اين سلاح به دست تروريست ها،‌ اين بار داستان ديگري در مورد انتقال بين كشوري اين سلاح از پاكستان به عربستان گفته مي شود.
برخي رسانه هاي هندي و غربي  (اوراسيا نيوز هند و بي بي سي) در روزهاي اخير اعلام كردند: عربستان از سال ها پيش در صنايع دفاعي و هسته اي پاكستان سرمايه گذاري كرده است و برخي بودجه هاي مورد نياز ارتش پاكستان را تامين كرده است (احتمالاً‌ يك پيمان نظامي براي دفاع از عربستان)  و در مقابل اين كمك هاي مالي،‌ اسلام آباد نيز متعهد شده در زماني كه رياض به بمب هسته اي نياز پيدا كند،‌ آنرا تحويل دهد. حال صهيونيست ها مي گويند رياض آماده دريافت كلاهك هاي هسته اي است.
منابع خبري اروپايي و صهيونيستي مي گويند: عربستان صدها ميليون دلار در برنامه هسته اي پاكستان سرمايه گذاري كرده است و اسلام آباد تعدادي كلاهك هسته اي آماده كرده و در صورت لزوم كلاهك ها را به رياض تحويل خواهد داد.
“مارك اوربان” گزارشگر ديپلماتيك و دفاعي در مقاله اي مي نويسد: يكي از مقامات ارشد ناتو گزارشي به دست آورده كه پاكستان براي عربستان سلاح هسته اي توليد كرده است، و اين سلاح آماده تحويل است.
بر اساس اين گزارش، عربستان از چند سال پيش تاكنون كمك هاي مالي كلاني به پاكستان براي توسعه صنعت دفاعي اين كشور ارائه كرده است.  به گفته كارشناسان غربي بخشي از اين كمك ها صرف تحقيقات مربوط به توليد موشك و سلاح هسته اي مي شود.
اوربان مي نويسد: اسرائيل اطلاعاتي درباره آمادگي عربستان براي دريافت كلاهك هاي هسته اي براي موشك هاي دور بُرد خود در دست دارد و اين اطلاعات را به سرويس هاي اطلاعاتي آمريكا و ناتو داده است.
برخي رسانه هاي پاكستاني نيز نوشتند: با اين حال، وزارت خارجه پاكستان اين گزارش ها را بي اساس دانست و در بيانيه اي اعلام كرد پاكستان كشور هسته اي مسئوليت پذيري است. سفارت عربستان در لندن پايتخت انگليس نيز در بيانيه اي اعلام كرد كه عربستان معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي (ان پي تي ) را امضا كرده است و براي خالي كردن خاورميانه از سلاح هاي هسته اي تلاش مي كند.
پس از نشست اخير باراك اوباما با نواز شريف،‌ نخست وزير پاكستان از عدم گسترش سلاح هاي هسته اي و حتي خلع سلاح هسته اي حمايت كرد. رئيس جمهور آمريكا نيز با اعتماد به تعهد پاكستان به امنيت هسته اي تصريح كرد كه پاكستان به طور كامل با جامعه بين المللي در زمينه ايمني هسته اي و مسائل امنيتي همكاري لازم را دارد. همچنين در تاريخ 24 اكتبر 2013 رئيس جمهور آمريكا از تعامل سازنده پاكستان با آژانس بين المللي انرژي هسته اي و اجلاس امنيت هسته اي تقدير كرد.
در واقع بي بي سي تلاش مي كند ضمن ايجاد اختلاف بين پاكستان و عربستان؛ دستيابي به سلاح هسته اي عربستان را در مقابل برنامه هاي اتمي ايران قرار دهد و اين تصور را بوجود دارد كه دو كشور درگير يك رقابت تسليحاتي هسته اي هستند و عربستان سعودي ممكن است زودتر از ايران به اين سلاح دسترسي پيدا كند.
معادلات سياسي در منطقه خاورميانه در حال حاضر بسيار پيچيده شده است. از منظري كوتاه،‌ با توجه به اينكه در روابط عربستان و آمريكا تنش هايي ايجاد شده است، از جمله ابراز نااميدي عربستان از روند پيروزي و پيشرفت فعاليت هاي همه جانبه مخالفان‌(تروريستها) در سوريه در مقابل دولت بشار اسد، رهبري كودتاي مصر توسط ايالات متحده و حذف نقش عربستان در حمايت از دولت مصر و گروه اخوان مسلمين (ترس پادشاهان از ايجاد درگيري در عربستان)،‌ عدم قبول عضويت غير دائم در شوراي امنيت سازمان ملل از سوي عربستان به نشانه اعتراض به غرب و در ادامه مواضع مستقل عربستان سعودي در مورد مسائل مختلف بين المللي ((همچنين آمريكا خواهان افزايش قدرت عربها به خصوص عربستان نيست و عربستان نيز از ايجاد برخي روابط بين ايران و آمريكا ناراضي است))؛‌ و از سوي ديگر درحالي كه ايران نقشي فعال تر را در عرصه جهاني به نمايش گذاشته و در صدد انجام مذاكرات جدي براي حل و فصل در بن بست هسته اي است و پاكستان هم با جهت توسعه سياسي و اقتصادي، به دنبال دريافت حمايت هاي مالي از صندوق بين المللي پول و بانك جهاني براي تامين بودجه پروژه هاي زيربنايي اش مي باشد و دولت جديد پاكستان رويكردي اقتصادي را مورد توجه قرار داده است،‌ به نظر مي رسد غرب در حال فشار به صورت همزمان بر روي اين سه كشور اسلامي است.
با وجود اينكه مشكلاتي بين ديدگاه ها،‌ نظرات و عقايد ايران،‌ عربستان و پاكستان وجود دارد، اما ‌ايجاد اختلاف و تنش در بين اين سه كشور مطرح بزرگ اسلامي در عوض همزيستي مسالمت آميز بين اقشار مختلف مسلمان و وحدت مسلمين،‌ از پروژه هاي جاري غرب عليه جهان اسلام است. به نظر مي رسد بروز درگيري هاي بيشتر و حتي جنگ بين شيعه و سني از مهمترين اهداف كشورهاي غربي به خصوص صهيونيستها باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار