افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

ادامه واكنش ها به تصميم مجلس مشورتي بزرگان افغانستان

پيرو گزارشات قبلي واكنش ها و موضع گيري هاي صورت گرفته در مورد موافقت و يا مخالفت با امضاء پيمان امنيتي افغانستان با امريكا و نيز اظهارات و شرايط مطرح شده توسط حامد كرزي، به قرار ذيل مي باشد:

• واكنش مقامات امريكايي
مقامات دولتي
بارك اوباما روز 29/9/92 ، در كنفرانس خبري آخر سال خود در كاخ سفيد، سال 2014 را براي امريكا، سالي براي دست يافتن به موفقيت هاي بزرگ عنوان كرده، گفته است كه در اين سال نيروهاي نظامي امريكا افغانستان را ترك خواهند كرد. وي در ادامه مي افزايد: همانگونه كه امريكا جنگ را در عراق خاتمه داد، در افغانستان نيز خاتمه خواهد داد. وي در سخنراني خود هيچ اشاره اي به امضاء يا عدم امضاء توافقنامه امنيتي با دولت افغانستان نكرده است.
جي كارني مسئول مطبوعاتي كاخ سفيد، روزپنجشنبه (28/9/92) طي يك نشست خبري، هشدار داده است كه نمي توانيم براي امضاء سند امنيتي زياد منتظر بمانيم و انتظار طولاني در مورد امضاء اين سند امنيتي، حضور نيروهاي امريكايي بعد از سال ٢٠١٤ ميلادي در افغانستان را  با تهديد مواجه خواهد كرد. به گفته وي، مذاكرات در مورد سند امنيتي كابل- واشنگتن صورت گرفته و پروسه مذاكرات نيز به پايان رسيده است. ما باورداريم  و پيام ما در اين  رابطه  وضاحت دارد كه اكنون بايد سند مذكور امضا گردد.
مري هارف معاون سخنگوي وزارت خارجه امريكا نيز روز دوشنبه (25/9/92)، گفته است كه واشنگتن مي خواهد اين موافقتنامه هرچه زودتر امضاء شود. وي در ادامه گفته است كه در موضع گيري امريكا در اين زمينه تغييري به وجود نيامده است و بحث ها و گفتگوها با رئيس جمهور افغانستان در مورد اينكه چگونه اين سند هرچه زودتر امضاء شود، ادامه دارند.
اين در حالي است كه جان كري وزير خارجه امريكا روز يكشنبه (24/9/92) گفته بود كه سند همكاري هاي امنيتي و دفاعي ميان كابل و واشنگتن ممكن است توسط رئيس جمهور آينده اين كشور امضاء شود.
مقامات نظامي
چاك هيگل وزير دفاع و ژنرال مارتين ديمپسي فرمانده كل نيروهاي مسلح امريكا، در تاريخ 28/9/92 ، در آخرين نشست خبري امسال خود در پنتاگون، از مقامات افغانستان خواسته اند تا سند امنيتي را هر چه زودتر امضاء كنند.
وزير دفاع امريكا در اين ارتباط گفته است كه  امضاء قرارداد براي مقامات امريكايي و متحدين آن اين امكان را فراهم مي سازد كه در برنامه ريزي و تعيين تعداد سربازان شان كه بعد از سال 2014 در افغانستان باقي مي مانند، فرصت كافي داشته باشند.
ژنرال ديمپسي نيز ضمن تاكيد بر اينكه نيرو هاي افغان پيشرفت خوبي داشته اند و تقريباً در تمام مناطق بر طالبان برتري دارند، گفته است كه آنها در بخش هاي لجستيكي، اطلاعاتي، مشاوره نظامي و ترابري نياز به كمك دارند. ديمپسي همچنين با اشاره به تسلط طالبان در برخي شهرستان هاي هلمند گفته است: به همين دليل است كه ما به امضاء قرارداد امنيتي نياز داريم، زيرا تعادل وابسته به آن است. هر قدر اين مساله به تاخير مي افتد، به همان اندازه نزد ساكنان شهرستان سنگين استان هلمند اين سوال ايجاد مي شود كه آيا ما در كنار آنها هستيم و تقويت نيروهاي افغان ادامه مي يابد تا بتوانند جلو نفوذ طالبان را بگيرند.
سايت صداي امريكا در تاريخ 2/10/92 مطلبي را با تيتر “هشدار تازه پيرامون توافقنامۀ امنيتي كابل- واشنگتن” منتشر كرده و مي نويسد كه يك مقام امريكايي به شرط افشا نشدن هويتش به رويترز گفته است كه اگر توافقي مبني بر حضور نسبتاً كم نيرو هاي امريكايي پس از سال ٢٠١۴ در افغانستان امضاء نگردد، افغانستان با وضع دشواري روبرو خواهد شد و ممكن است كه طالبان با قدرت بيشتري بازگردند و شايد القاعده دوباره پناهگاه هاي امني را در افغانستان بدست بياورند و نيرو هاي افغان نيز احتمالاً با مشكلات شديد مالي مواجه خواهند شد. وي همچنين گفته است كه در صورتي كه توافقنامه دوجانبه امنيتي امضاء نشود، امريكا براي كمك به افغانستان دست باز نخواهد داشت.
• واكنش مقامات افغانستان
مقامات دولتي
حامد كرزي روز يكشنبه (1/10/92)، گفته است كه مذاكرات دولتش با امريكا درباره شرايط موافقتنامه امنيتي ادامه دارد، اما افغان‌ها عجله‌اي براي امضاء اين موافقتنامه ندارند و هر زماني كه امريكايي‌ها بپذيرند كه روند صلح افغانستان رسماً آغاز شود، افغان‌ها حاضر خواهند شد كه اين موافقتنامه را امضا كنند. وي همچنين گفته است كه امريكا يكي از شرط هاي افغانستان را پذيرفته است و بر اين اساس، از اين پس سربازان امريكايي جهت بازرسي به خانه هاي افغان ها در افغانستان وارد نخواهند شد. وي يكبار ديگر گفت كه تامين صلح در افغانستان به دست امريكا و پاكستان است و امريكا تلاش هايش را جهت ترغيب پاكستان براي آغاز عملي پروسه صلح در افغانستان آغاز كرده است.
ايميل فيضي سخنگوي رياست جمهوري افغانستان، در واكنش به اظهارات اخير بعضي از ژنرال هاي امريكايي (مبني بر توافق احتمالي دولت با طالبان و تسلط آنها بر بخشي از استان هلمند) گفته است كه هيچ گونه فشاري نمي تواند در امضاء توافقنامه امنيتي تاثير گذار باشد. وي ضمن تاكيد دوباره بر شروط كرزي براي امضاء توافقنامه امنيتي، بيان داشته كه توافقنامه امنيتي زماني به امضاء مي رسد كه امريكا ضمانت هاي قانع كننده اي براي شروط افغانستان ارائه كند.
ظاهر طنين سفير افغانستان در سازمان ملل متحد، نيز روز سه شنبه (26/9/92)، در صحبت هاي خود در شوراي امنيت سازمان ملل، گفته است كه قرارداد امنيتي ميان كابل و واشنگتن به موقع امضاء خواهد شد. اما وي در اين مورد هيچ وعده اي نداده است.
مقامات نظامي
ژنرال مرادعلي مراد فرمانده نيروهاي زميني ارتش افغانستان گفته است كه اگر موافقتنامه امنيتي با امريكا به زودي امضاء نشود، افغانستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت. وي در ادامه گفته است كه ما بر اين باور نيستيم كه افغانستان بدون حضور نيروهاي خارجي به سوي جنگ داخلي خواهد رفت. اما بدون حضور نيروهاي خارجي، ما در زمينه تجهيز و آموزش ارتش افغانستان با مشكلاتي مواجه خواهيم شد. ما به امكانات و منابع نيازمنديم تا با تهديدهايي كه از سوي شورشيان به ويژه در زمان انتخابات وجود دارد، مقابله كنيم. ما به حمايت هوايي و امكانات حمل و نقل نياز داريم.
• واكنش مقامات آلمان
اورسولا فاندر لين وزير دفاع آلمان، روز يكشنبه (1/10/92)در سفري به افغانستان گفته است: اينكه يك چارچوب حقوقي ايمن وجود داشته باشد، اهميت زيادي دارد. لذا ما اميدواريم كه كرزي توافقنامه دوجانبه ميان امريكا و افغانستان را امضاء كند. ماموريت آيساف در حال پايان يافتن است، ولي دستاوردهاي زيادي به دست آمده است كه ما خواهان حفظ آنها هستيم.
اين دومين سفر مقامات ارشد آلماني، طي يك ماه گذشته به افغانستان مي باشد.
• واكنش مقامات ناتو
ژنرال فيليپ بريدلف فرمانده نيروهاي ناتو در اروپا، روز سه شنبه (26/9/92)، در شهر برلين گفته است كه اگر رئيس جمهور افغانستان از امضاء موافقتنامه امنيتي با امريكا خودداري كند، ناتو در اوايل فصل بهار آينده، كار در مورد برنامه ريزي خروج تمام نيروهايش از افغانستان را آغاز خواهد كرد. وي همچنين گفته است كه پس از سال 2014 تعداد كمي از نيروهاي بين المللي براي پيشبرد ماموريت آموزشي در افغانستان باقي خواهند ماند.
• واكنش مقامات روسيه
سرگئي ناريشكين رئيس مجلس نمايندگان روسيه، روز سه شنبه (3/10/92) پس از ديدارش با  حامد كرزي در كابل، گفته است كه ما درك مي‌كنيم كه در حال حاضر حضور نيروهاي بين‌المللي در افغانستان ضروري است، اما به تدريج با افزايش توانايي نيروهاي امنيتي افغانستان، لزوم حضور آنها در اين كشور كاهش خواهد يافت. ما اميدوار هستيم كه در آينده، افغانستان بدون پايگاه هاي خارجي به عنوان يك كشور بي طرف و آزاد، دوست روسيه باقي بماند. وي تاكيد كرد كه حضور آينده ناتو در افغانستان بايد بر اساس موازين بين‌المللي و بر اساس توافق شوراي امنيت سازمان ملل متحد باشد.
وي همچنين با انتقاد از افزايش 44 درصدي توليد مواد مخدر طي دوازده سال گذشته در افغانستان، گفته كه روسيه آماده است بورسيه آموزشي براي افسران پليس افغانستان را افزايش داده و در بخش هاي ديگر نيز به نيروهاي امنيتي افغانستان كمك كند. ناريشكين اعلام كرده است كه كشورش آماده است تا پانصد متخصص مبارزه با مواد مخدر را جهت آموزش نيروهاي افغان در بخش مبارزه با مواد مخدر، به افغانستان بفرستد.
اين در حالي است كه وزارت خارجه روسيه روز دوشنبه (25/9/92)، اطلاعات منتشر شده از منابع امريكايي، مبني بر اعمال فشار ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه بر حامد كرزي، براي امضاء توافقنامه امنيتي با امريكا را رد كرده است. در بيانيه اين وزارت آمده است كه رئيس جمهور روسيه روز 13 دسامبر در گفتگوي خود با كرزي در نشست سران سازمان همكاري شانگهاي در بيشكك گفته است كه دولت مقتدر افغانستان حق دارد خود در مورد امضاء اين سند تصميم گيري كند. در اين بيانيه تاكيد شده است كه كابل بايد عواقب و نتايج اين گام را به درستي درك كند و از اقدامي كه بر خلاف منافع كشورهاي ثالث باشد خودداري كند.
• واكنش مقامات انگليس
ديويد كامرون نخست وزير انگليس روز سه شنبه (26/9/92)، در سفري از قبل اعلام نشده به استان هلمند افغانستان، گفته است كه اطمينان دارد كه موافقتنامه امنيتي افغانستان و امريكا، پس از يك سلسله بحث و گفتگو، امضاء خواهد شد. وي تاكيد كرده است كه موافقتنامه امنيتي به نفع ناتو و افغانستان خواهد بود.
• واكنش برخي احزاب سياسي
ذبيح ا… مجددي، منشي جبهه نجات ملي به رياست صبغت ا… مجددي گفته است در صورتي كه توافقنامه امنيتي با امريكا از سوي حامد كرزي امضا نشود، نا امني ها در افغانستان افزايش خواهند يافت. وي امضاء نشدن توافقنامه امنيتي را به زيان افغانستان دانسته و از حامد كرزي خواسته است تا در كوتاه ترين زمان ممكن اين توافقنامه را امضا نمايد.
• واكنش نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري
دكتر عبدا… عبدا…، اظهارات اخير حامد كرزي در مورد اينكه وي امريكا را به برخورد استعمارگرانه در قبال امضاء سند امنيتي متهم كرده، احساساتي خوانده و گفته است كه شعاردادن و احساساتي صحبت كردن در مورد مسايل اساسي و سرنوشت ساز، مشكل كشور را حل نمي كند. وي در ادامه گفته است كه كرزي، اختيار دارد و از صلاحيت قانوني اش است كه قرارداد امنيتي با امريكا را امضاء كند و يا نه؛ اما اگر اين سند را امضا نمي كند، بايد موضع خود را واضح و روشن اعلام نمايدتا مردم بدانند و اين موضوع مهم، از حالت تعليق خارج شود. وي گفته است كه مواردي كه از سوي كرزي به عنوان پيش شرط مطرح شده است، بهانه اي براي گرفتن چيز ديگري است و ممكن است كه رئيس جمهور بخواهد اطميناني را در مورد نامزد مورد نظر خود در انتخابات به دست آورد؛ اما مي تواند مسئله پيچيده تر از اين باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار