افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

اختلافات ميان كرزي و واشنگتن يك بازي سياسي از پيش تعيين شده

سياست نهايي كاخ سفيد از حضور نظامي در افغانستان، ايجاد بي ثباتي در اين كشور به عنوان مهم ترين حلقه اتصالي كشورهاي قدرتمند اقتصادي منطقه است، ثبات در افغانستان تمام برنامه هاي كاخ سفيد را نابود مي كند.

به نقل از Global Research، يكي از دلايل مهم براي ادامه حضور نظامي امريكا در افغانستان، بحث اهميت استراتژيك جغرافيايي افغانستان است كه تنها پايگاه نظامي قدرتمند پنتاگون در منطقه آسياي مركزي به حساب مي آيد، پايگاه نظامي كه از يك طرف تحولات پاكستان را زير نظر دارد و از طرف ديگر كشورهايي مانند ايران (غرب)، چين ( شمال شرقي ) و همچنين دولت هاي جمهوري  شوري سابق ( شمال غرب ) و حتي خود روسيه (شمال ) را در دستان خود دارد.
اما اين سياست و پافشاري امريكا براي ادامه حضور نظامي در افغانستان و منازعات اخير كه ميان دولت كابل و واشنگتن صورت گرفته است، اقدامات جديدي نيست، اكنون به صورت رسمي اين اختلافات شكوفا شده اند اما در حقيقت از 2 سال پيش توسط هيلاري كلينتون وزير امور خارجه امريكا، اين موضوعات رسماً مطرح شده بود و مي توان گفت اين سياست امريكا از سال هاي پيش در جريان و مورد تاييد كنگره قرار گرفته بود لذا هيچ ترديدي وجود ندارد كه امريكايي ها همچنان در افغانستان خواهند ماند و در روزهاي پاياني تمامي اختلافات ميان دو طرف به يكباره حل و فصل خواهد شد.
هدف اصلي و نهايي امريكا از ادامه حضور در افغانستان علاوه بر اهداف نظامي و امنيتي، افزايش قدرت اقتصادي و تجاري خود در آسياي جنوبي و مركزي براي تثبيت قدرت و برتري جهاني خود مي باشد كه در اين مسير بزرگترين رقيب امريكا در منطقه چين است و مي توان گفت جنگ پنهان امريكا در افغانستان، مبارزه با توسعه اقتصادي چين و همكاري اقتصادي دولت هاي منطقه است.
كارشناسان امريكايي اعتقاد دارند اگر محور تركيه تا آسياي جنوبي در آرامش و ثبات وجود داشته باشد اين منطقه با اتصال به محور آسياي شرقي از لحاظ اقتصادي رشد باورنكردني خواهد داشت، لذا يكي از سياست هاي اصلي امريكا براي مقابله با اين امر مهم ايجاد بي ثباتي و دشمني ميان كشورهاي منطقه است، تا اين كشورها به همكاري پايداري دست پيدا نكنند، لذا از نقاط ضعف روابط ديپلماتيك كشورهاي منطقه استفاده مي كنند تا اين همكاري در ميان كشورهاي قدرتمند اقتصادي آسياي مركزي و جنوبي رخ ندهد.
لذا در همين رابطه كارشناسان ضد جنگ اعتقاد دارند كه امريكايي ها ناچار به ادامه دادن جنگ در افغانستان هستند، اگر جنگ در افغانستان پايان بگيرد و صلح در اين كشور برقرار شود، كاخ سفيد و پنتاگون چگونه مي توانند در موضوع مذكور تاثيرگذار عمل كنند و مانع از همكاري و رشد اقتصادي كشورهاي منطقه شوند؟ آيا حقيتاً با گذشت 12 سال هنوز برقراري صلح در يك كشور مانند افغانستان بايد دور از ذهن باشد؟
برخي كارشناسان داخلي و خارجي اعتقاد دارند در منازعات اخير ميان كابل و واشنگتن بر سر موضوع پيمان امنيتي يك قرارداد نانوشته اي وجود دارد كه هر دو طرف سعي دارند اين شرايط خود به خود به تعويق بيفتد، و به نوعي براي پياده كردن سياست هاي بعدي خود زمان بخرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار