افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اجلاس لندن تجديد انگيزه صلح در افغانستان ( گزارش تحليلي )

نشست مشترك رهبران انگليس و افغانستان و پاكستان در دفتر “ديويد كامرون” برگزار شد و رهبران سه كشور در ادامه گفت و گوهاي قبلي سه جانبه، تاكيد كردند كه منافع مشترك افغانستان و پاكستان در توسعه صلح و ثبات در منطقه است و در راستاي خروج نيروهاي نظامي از افغانستان،‌ نگراني هاي مشترك بايد مرتفع و اعتماد سازي حاصل شود.

به گزارش اين پايگاه خبري، آنان همچنين درباره همكاري هاي اقتصادي و روند صلح افغانستان گفتگو كردند و تعهد خود را نسبت به حمايت از روند صلح تحت رهبري خود افغان ها مجددا مورد تاكيد قرار دادند.
اين چهارمين نشست سه جانبه رهبران انگليس، پاكستان و افغانستان طي يك سال و نيم اخير بود با اين تفاوت كه نواز شريف براي اولين بار پس از به قدرت رسيدن در پاكستان در اين اجلاس حضور پيدا كرد.  همچنين اين براي دومين بار در كمتر از يك سال گذشته بود كه ديويد كامرون نخست وزير انگليس ميزباني نشست را در لندن برعهده داشت. سران سه كشور در سال 2012 نيز دو بار در كابل و نيويورك ديدار كرده بودند.
دولت انگليس به دنبال اين است كه پس از خروج نيروهاي نظامي غربي از افغانستان اطمينان حاصل كند كه، دولت كابل توان برقراري امنيت آن كشور را دارد و پاكستان نيز با توسعه همكاري هاي امنيتي خود با كابل، مانع از ورود افراد مسلح از داخل آن كشور به افغانستان مي شود.
به گفته منابع مطلع، مذاكره با طالبان از ديگر موضوعات مهمي بوده كه در نشست مورد بحث و بررسي قرار گرفته است، بويژه كه دولت افغانستان بارها از مقامات پاكستاني خواسته است با استفاده از نفوذ خود بر گروه طالبان، مقدمات مذاكرات صلح را ميان دو طرف فراهم كنند.
افغانستان همچنين خواستار آزادي “ملا عبدالغني برادر” از فرماندهان نظامي سابق طالبان شده است تا شايد مذاكرات صلح با طالبان به واسطه وي هرچه زودتر شروع شود. “ملا برادر”، كه از او به عنوان نفر دوم طالبان افغانستان ياد مي شود، از چند سال پيش در پاكستان زنداني است. دولت پاكستان چندي پيش اعلام كرد كه “ملا برادر” را آزاد كرده است ولي ظاهرا وي پس از آزادي همچنان در پاكستان و در حصر خانگي به سر مي برد.
از سوي ديگر گروه طالبان بارها اعلام كرده است تا زماني كه نيروهاي اشغالگر در افغانستان حضور داشته باشند، امكان برقراري صلح وجود نخواهد داشت.
در اين جلسه پاكستان تصريح كرد كه از روند مذاكرات براي ايجاد صلح پايدار در افغانستان و منطقه حمايت مي كند و از هيچ كمك دريغ نخواهد كرد. نواز شريف گفت: ما از هيچ گروهي در افغانستان حمايت و يا مخالفت نمي كنيم. ما هيچ علاقه اي نداريم كه در ميان آنها باشيم. ما افغانستاني با ثبات و مرفه مي خواهيم و همه افغان ها بايد براي آينده خود تصميم بگيرند. وي افزود: ملت پاكستان پس از خروج نيروهاي خارجي به ملت افغانستان كمك خواهد كرد و دولت اسلام آباد از انتخابات آتي افغانستان حمايت و پشتيباني فني مي كند.
كرزاي با قدراني از نواز شريف براي ابراز تمايل به ارائه پشتيباني فني از انتخابات افغانستان، نواز شريف را به خاطر سياست دولت جديد پاكستان در قبال افغانستان مورد ستايش قرار داد.
“حامد كرزي” رئيس جمهوري افغانستان و “آصف علي زرداري” رئيس جمهوري وقت پاكستان در بهمن ماه سال گذشته پس از نشست مشترك خود با “ديويد كامرون” در لندن آمادگي خود را براي همكاري اعلام نمودند. آنان تاكيد كردند كه براي رسيدن به يك پيمان صلح در افغانستان در يك بازه زماني شش ماهه، تلاش خواهند كرد و از طالبان نيز مي خواهند كه به اين روند بپيوندند.
رؤساي جمهوري افغانستان و پاكستان همچنين تعهد خود را نسبت به امضاي يك پيمان همكاري راهبردي به منظور تقويت روابط دوجانبه مورد تاكيد قرار دادند.
اكنون نشست رهبران سه كشور در حالي مجددا در لندن برگزار شد كه “آصف علي زرداري” جاي خود را به “ممنون حسين” داده و “نواز شريف” رهبر حزب مسلم ليگ نيز به نخست وزيري رسيده است. از سوي ديگر دوره رياست جمهوري “حامد كرزي” نيز چند ماه ديگر به پايان مي رسد.
دولت انگليس كه پس از حدود 12 سال حضور اشغالگرانه در افغانستان، براي خروج آبرومندانه نيروهاي خود از آن كشور تلاش مي كند، اميدوار است با تقويت همكاري ها ميان پاكستان و افغانستان، بتواند به روند خروج نيروهاي خود سرعت ببخشد.
ساير اخبار مرتبط با موضوع:
• اكسپرس تريبون در گزارشي نوشت: بي اعتمادي و تير‏گي در روابط ميان افغانستان و پاكستان در حال حاضر وجود دارد و كابل، ارتش پاكستان را در حمايت از شورشيان طالبان در برابر دولت افغانستان متهم مي كند. با اين حال اسلام آباد اين موضوع را رد مي كند.
• نيوز پاكستان نيز نوشت: همزمان با اين نشست سه جانبه،‌ نيويورك تايمز اعلام كرد كه كه افغانستان در تلاش است تا براي اعمال فشار بر پاكستان از اهرم تحريك طالبان پاكستان استفاده كند. اين طرح در زماني آشكار شد كه نيروهاي آمريكايي، رهبر ارشد تحريك طالبان پاكستان،‌ “لطيف الله محسود” را در نزديكي كابل دستگير كردند.
• خبرگزاري داون پاكستان نوشت: لندن قصد دارد تبديل به يك مركز سرمايه گذاري مالي اسلامي شود در حالي كه كشوري اسلامي نيست. “ديويد كامرون” در ملاقات با كرازي و نواز شريف گفته است: من نمي خواهم كه لندن فقط به عنوان محلي براي سرمايه گذاري مالي اسلامي در جهان غرب باشد، بلكه مي خواهيم لندن در كنار دبي و كوالالامپور به عنوان يكي از پايتخت هاي بزرگ مالي اسلامي در هر نقطه اي از جهان شناخته شود و بيشتر فعال باشد.
• كاخ رياست جمهوري افغانستان اعلام كرد كه مقام‌هاي ارشد اين كشور، قرار است به زودي براي مذاكره با رهبر شماره دو طالبان به پاكستان بروند. اين سفر در پي توفيق در مذاكرات در جريان نشست لندن صورت مي‌گيرد. عبدالغني برادر، رهبر شماره دو طالبان و دوست ديرينه ملامحمد عمر است و از سوي برخي در افغانستان به عنوان فرد كليدي در از سرگيري مذاكرات صلح ميان طالبان با مقام‌هاي افغان ديده مي‌شود. در بيانيه كاخ رياست جمهوري افغانستان همچنين آمده است: رهبران اين سه كشور در خصوص نقش اسلام‌آباد در روند صلح به گفتگو پرداخته و اين مساله مورد توافق قرار گرفت كه هيات شوراي عالي صلح افغانستان در آينده‌اي نزديك براي ديدار و گفت‌وگو با ملاعبدالغني برادر به پاكستان برود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار