افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 2 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

آینده افغانستان در گرو انتخابات آینده

اعلام رسمی جدول زمانی انتخابات آینده ریاست جمهوری علاوه بر این که با استقبال گروه های سیاسی، جامعه مدنی، پارلمان و جامعه جهانی مواجه شد، بر نگرانی های زیادی در کشور نقطه پایان گذاشت. احتمال برگزار نشدن انتخابات و یا به تاخیر افتادن آن و حدس و گمان هایی که در ارتباط با دخالت های احتمالی حکومت و امکان جعل و تقلب گسترده از سوی قدرتمندان محلی وجود داشت، افکار عمومی را نسبت به انتخابات آینده ریاست جمهوری مغشوش ساخته بود.

انتخابات عادلانه و دموکراتیک زمانی تحقق پیدا می کند که انتخابات سراسری و سری باشد و در همه مراحل آن شفافیت وجود داشته باشد و رقابت ها به صورت عادلانه در میان کاندیداها شکل بگیرد و ادامه پیدا کند و قوانین مرجع و مبنای روندهای انتخاباتی قرار بگیرد.

مشکل امنیت، سراسری بودن انتخابات را با چالش مواجه می سازد. از آنجایی که تا اواخر سال 2013 قرار است، نیروهای بین المللی افغانستان را ترک نماید و از آنجایی که مخالفان مسلح دولت بر رویکرد نظامی و رویه های خشونت آمیز همچنان تاکید می ورزند، دورنمای امنیت تا زمان برگزاری انتخابات تیره و تار خواهد بود. در انتخابات گذشته نیز در بعضی از ولایت ها و ولسوالی ها به دلیل تهدیدات امنیتی، انتخابات برگزار نگردید و یا این که صندوق ها بدون اخذ واقعی آرای شهروندان به صورت غیر شفاف از برگه های رای پر شد. اکنون که وضعیت امنیتی نسبت به گذشته بسیار وخیم تر و بدتر شده است، به همین میزان پروسه برگزاری انتخابات نیز با دشواری های بیشتری همراه خواهد بود.

سری بودن انتخابات هم به دلیل سنت های قبیله ای، سلطه زورمندان محلی در روند برگزاری انتخابات در محلات و ولسوالی ها و تخلفات گسترده از قوانین با مشکل مواجه می شود و این اصل را نیز در بسیاری از مناطق و ولسوالی ها خدشه دار می سازد.
دخالت احتمالی حکومت، مقامات محلی و متنفذین قومی و حمایت آنها از کاندیداهای مشخص، امکان رقابت عادلانه میان کاندیداها را منتفی می سازد. متاسفانه در انتخابات گذشته موارد زیادی وجود داشته که مسئولان برگزاری انتخابات و کارمندان کمیسیون های انتخاباتی نتوانسته اند اعتماد شهروندان را نسبت به شفافیت انتخابات کسب کنند.

پرسش های بسیاری از نحوه کار مسئولین سایت های انتخاباتی در ولایت ها و ولسوالی های نسبتا دوردست وجود داشته است که متاسفانه این پرسش ها تا هنوز هم بدون پاسخ مانده است.

امکان تکرار این گونه موارد در انتخابات آینده این تصور را قوت بخشیده، که با وجود نابسامانی هایی که در زمان انتخابات وجود خواهد داشت، رقابت ها نمی تواند به شکل عادلانه در میان کاندیدان جریان پیدا کند و همین تصور سطح اطمینان مردم را نسبت به شفافیت انتخابات کاهش داده است.

اعلام رسمی جدول زمانی انتخابات آینده ریاست جمهوری، حداقل توانسته است که احتمال برگزار نشدن انتخابات و تاخیر آن را از بین ببرد و مردم و جامعه جهانی را نسبت به اصل برگزاری انتخابات در زمان قانونی آن، اطمینان دهد. همین موضوع به حدس و گمان های زیادی در محافل سیاسی کشور پایان بخشیده است.

چیزی که در حال حاضر به عنوان یک مشکل عمده فراروی انتخابات آینده مطرح می باشد، تامین امنیت انتخابات است. چنانچه نیروهای امنیتی افغانستان از تامین امنیت انتخابات و فراهم آوری زمینه های کمپاین انتخاباتی به کاندیداها و مردم افغانستان اطمینان دهند، شهروندان کشور نسبت به انتخابات آینده امیدوارتر خواهد شد.

برای افغانستان و مردم آن واقعا مهم است که انتخابات آینده، شفاف و عادلانه برگزار شود؛ زیرا سلامت انتخابات ریشه های دموکراسی را در افغانستان قوی تر می سازد و روند مشارکت پذیری شهروندان را در پروسه های ملی افزایش می دهد و پایه های نظام سیاسی را مستحکم تر و ثبات و امنیت را پردوامتر می کند.

باتوجه به تحلیل فوق می توان گفت که آینده افغانستان تا حدود زیادی به چگونگی برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری بستگی خواهد داشت. اگر افغانستان در این دوره بتواند پروسه انتقال قدرت را به صورت دموکراتیک، عادلانه و آزاد تجربه نماید، روند سیاسی کنونی بی بازگشت خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار