افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 21 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

آیا واشینگتن در سیاست اش در مورد حمایت از مخالفان سوری تجدیدنظر می کند؟

مخالفان سوری

اگر اخبار رسیده از امریکا درست باشد، واشینگتن قصد دارد در سیاست اوباما در مورد حمایت از مخالفان سوری برای مبارزه با رژیم بشار اسد، تجدیدنظر کند. این سیاست یکی از موارد اختلاف جدی بین روسیه و امریکا در زمینه حل و فصل بحران سوریه بود. ضمن اینکه این سیاست باعث شده بود تا گروههای مخالف سوری انگیزه مضاعفی برای ادامه درگیریها پیدا کنند.

روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا امروز در تحلیلی نوشته است: در سوریه پنجره‌ای از امید برای بهبود اوضاع بوجود آمده است. اگر دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا واقعا پروگرام حمایت تسلیحاتی و آموزشی از مخالفان بشار اسد را متوقف کند، اوضاع در این کشور جنگ زده می تواند تغییر اساسی پیدا کند. البته از هم اکنون مشخص است که ترمپ درگیر میراثی است که از ریاست جمهوری بارک اوباما باقی مانده است.

روزنامه واشینگتن پست امریکا خبر داده است که دونالد ترمپ قصد دارد پروگرام سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) در خصوص تجهیز تسلیحاتی و آموزش نظامی گروههای مسلح مخالف دمشق در سوریه را متوقف کند. در ارگ سفید این خبر نه تایید شد و نه بطور صدفیصد و قاطع تکذیب گردید. مقامات سرویسهای امنیتی-استخباراتی امریکا نیز بطور کلی از ارایه هر نوع تفسیری در رابطه با این مطلب خودداری کردند.

البته با این وجود، پروگرام وزارت دفاع امریکا برای آماده سازی نظامی گروههای مسلح مخالف سوری برای مبارزه با تروریزم در سوریه همچنان به قوت خویش باقی و در حال اجراست.

اگر اخبار رسیده از امریکا درست باشد، واشینگتن قصد دارد در سیاست اوباما در مورد حمایت از مخالفان سوری برای مبارزه با رژیم بشار اسد، تجدیدنظر کند. این سیاست یکی از موارد اختلاف جدی بین روسیه و امریکا در زمینه حل و فصل بحران سوریه بود. ضمن اینکه این سیاست باعث شده بود تا گروههای مخالف سوری انگیزه مضاعفی برای ادامه درگیریها پیدا کنند. بنابراین، اگر این مسئله صحت داشته باشد و واقعا عملی شود، تغییرات مثبتی در روند حل و فصل مناقشه در سوریه بوجود خواهد آمد.

این در حالی است که ارگ سفید و برخی سیاستمداران مهم اروپایی، از جمله امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه هم هدف اصلی خود در سوریه را دیگر کنار گذاشتن بشار اسد نمی دانند و قصد دارند فعلا روی نابودی داعش متمرکز شوند. این سناریو می تواند گویای برطرف شدن اختلافات اساسی نقش آفرینان اصلی جهانی در حل و فصل بحران سوریه باشد و مانع از تقسیم شدن و از دست رفتن استقلال سوریه گردد.

البته نباید پیش از موعد هم خوشحال بود و خوش بینی بیش از اندازه داشت، برای اینکه اگر تصمیم دونالد ترمپ برای توقف این برنامه، همانطور که قبلا گفته شد، واقعا عملی شده و درست باشد، هم این موضوع بطور اتوماتیک وار به منزله آغاز دور جدیدی از بحران سیاسی داخلی در امریکا و ادامه اتهامات وارده به ترمپ از سوی برخی نیروهای سیاسی در ایالات متحده خواهد بود.

صحبت از امتیاز دادن به روسیه، مطرح نیست

همانطور که رسانه های جمعی خبر دادند، این تصمیم رییس جمهوری امریکا از هم اکنون من‌حیث امتیازی به روسیه ارزیابی شده است. روزنامه واشینگتن پست در پایان خبر خود چنین نتیجه گیری کرده که همه چیز گویای آن است که این تصمیم ترمپ ، پاسخ مثبت به خواسته روسیه باشد.

یزید سایق کارشناس مرکز مطالعات خاومیانه در موسسه کارنگی معتقد است، اگر سازمان سیا واقعا آموزش مخالفان مسلح در سوریه را متوقف کرده باشد، این اقدام را باید نوعی امتیاز دهی به روسیه تلقی کرد، برای اینکه مسکو همواره خواستار آن بود که واشینگتن از حمایت سیاسی و نظامی خود از مخالفان سوری دست بردارد و این اقدام را عاملی برای ادامه درگیریهای نظامی در سوریه می دانست.

این در حالی است که طبق اطلاعات رسانه های جمعی دیگر در امریکا، تصمیم رییس جمهور ترمپ بعد از دیدار و گفتگو با مایک پومپی مدیر سازمان سیا و هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی خود در ماه جون گرفته شد، یعنی قبل از دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه. به همین دلیل این مسئله نمی تواند به روسیه ارتباطی داشته باشد.

ادامه جنجالهای سیاسی پیرامون روسیه در امریکا

البته اوضاع سیاسی در ایالات متحده پیچیده تر از اینهاست: در کمیته امور حقوقی سنای امریکا قرار است در تاریخ 26 جولای، جلسه شنودی برگزار شود که در آن ترمپ پسر باید به سئوالاتی در رابطه با ملاقات خود با یک مقام روسی در تابستان سال گذشته پاسخ دهد. این جلسه از هم اکنون روز کلان روسیه نامیده می شود. وضاحت است که مخالفان دونالد ترمپ سعی دارند از این قضیه برای بی اعتبار کردن بیشتر رییس جمهوری امریکا حداکثر استفاده را ببرند. ترمپ این قضیه را هم خبر دروغین دیگری نامیده است. به نظر میرسد که رییس جمهوری امریکا آنقدر از جنجالهای متعدد پیرامون ارتباط با روسیه خسته شده که حتی توجه ندارد که این ملاقات واقعا اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر، اگر قضیه توقف پروگرام حمایت از مخالفان سوری صحت هم نداشته باشد که روند حل و فصل سیاسی بحران در سوریه در آینده نیز به آهستگی و بعضا بدون هیچ پیشرفتی روال عادی خود را ادامه خواهد داد، ضمن اینکه پای امریکا نیز به این مناقشه بیشتر از قبل باز شده است. چرا که همه می دانند رییس جدید ارگ سفید تا چه اندازه به خودنمایی علنی و در مقیاس جهانی علاقه مند است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار