افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

آیا قطر با دشمنان آل سعود دست بیعت می دهد؟

عربستان و قطر

اختلاف شدید عربستان وامارات متحده عربی و نیز مصر با قطر بر سر اظهارات منسوب به امیر این کشور، سوال‌های زیادی به همراه دارد از جمله اینکه آیا سفر دونالد ترمپ به عربستان تنور این اختلافات را گرم کرد؟ آیا قطر با دشمنان عربستان ایتلاف خواهد کرد؟

 

به نقل از روزنامه رای الیوم، در پی اختلاف شدید بین عربستان وامارات متحده عربی و نیز مصر با قطر بر سر اظهارات منسوب به امیر این کشور، سوال های زیادی مطرح است از جمله اینکه آیا این وضع حاصل سفر دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا به عربستان است و سوال دیگر اینکه آیا قطر در صدد ایتلاف با دشمنان عربستان برخواهد آمد؟

 

به عبارت دیگر باید پرسید آیا اولین سفر ترمپ به عربستان به مثابه انفجار باقیمانده ثبات شبه جزیره عرب و منطقه خلیج فارس و نیز خاورمیانه بود؟

 

همانطور که ترور ولیعهد اتریش به مثابه صاعقه ای بود که جنگ جهانی اول را شعله ور کرد، سفر ترمپ نیز به مثابه صاعقه ای برای شعله ور کردن آتش اختلافات و ناآرامی ها است خاصتاً اینکه در جریان این سفر نارضایتی بین برادران دشمن و به عبارت بهتر بین قطر با مصر، عربستان و امارات نمود یافت، هرچند این طرف ها بر سر بسیاری از دوسیه ها اختلاف نظر داشته اند.

 

نکته قابل توجه اینکه تمام کارشناسان و ناظران می دانند، اختلاف بین قطر و عربستان سعودی زاییده یک لحظه نیست بلکه این اختلافات همواره برای مدتی عیان شده و سپس مدفون می شدند و همین چند سال پیش ریاض و ابوظبی سفیران خود را از دوحه خارج کردند و اندکی بعد بعد با میانجیگری کویت روابط این طرف ها از سر گرفته شد، اما در این فاصله روابط سرد و اختلافات داغ تر می شد.

 

قطر، رقیب زیرک عربستان

 

در این میان باید در نظر داشت که عربستان همواره به قطر عنوان رقیبی که با زیرکی از قدرت نرم یعنی پول ورسانه های استفاده می کند، می نگریست و با گذشت زمان امارات نیز به عربستان ملحق شده و در تمام مسایل مربوط به اخوان المسلمین به دشمنی با قطر برخاست و دوحه را به تامین کننده مالی و حامی نمبر یک این گروه متهم کرد.

 

دست گذاشتن قطر بر دوسیه هایی که عربستان به آن حساس است

 

اما دست گذاشتن قطر بر سر دوسیه های که ریاض نسبت به آن حساس است از جمله روابط با ایران، به مثابه نمک پاشیدن بر زخم عربستان بود و در این میان نگاهی به اظهارات منسوب به امیر قطر و واکنش هایی که نسبت به آن شاهد بودیم، نشان می دهد این وضعیت تبعات زیادی خواهد داشت خاصتاً اینکه برخی این اظهارات را به مثابه تاکید قطر بر ایتلاف علنی با ایران ارزیابی کردند که به نوبه خود به مثابه صاعقه ای برای سعودی و خط قرمزهای آن است.

 

احتمال ایتلاف قطر با دشمنان سرسخت عربستان

 

بر این اساس بعید نیست قطر عملا با دشمنان سرسخت ریاض از جمله حزب الله لبنان و الحشد الشعبی در عراق و الوفاق بحرین و نیز انصار الله و علی عبدالله صالح در یمن ایتلاف کند، به عبارت دیگر به نظر می رسد دوحه آماده گشودن درهای جهنم به روی همه است و برایش اهمیتی ندارد که خود نیز گرفتار آتش این جهنم شود و یا بهای سنگینی برای آن بپردازد زیرا آنچه برایش حائز اهمیت است، اینکه بیرق را برای همسایگانش بالا نبرد.

 

با اینهمه به نظر می رسد سنگین ترین بهایی که قطر پرداخت خواهد کرد انتقال پایگاه العدید به یک کشور دیگری است البته در صورتی که عربستان موفق شود واشینگتن را متقاعد کند که چنین ضربه ای به دوحه، وارد آورد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار