افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

آيا قدرتهاي نامرئي و غيرسياسي پاكستان اراده پايان دادن به افراطيت را دارند؟

 بعد از طرح موضوع مذاكرات صلح با طالبان افغانستان اين موضوع به كشور همسايه آن پاكستان نيز سرايت كرده است. البته تفاوتش در اين است كه در افغانستان دولت اين كشور چند سالي است كه از طالبان دعوت به مذاكره مي كند و طالبان اين كشور ناز مي كنند و حاضر نيستند با دولت كرزي مذاكره كنند. بلكه آن را به رسميت نيز نمي شناسند و بجاي ان خواهان گفتگوي مستقيم با امريكا هستند.ولي در پاكستان نخستين بار است كه طالبان اين كشور پيشنهاد مذاكرات صلح به دولت اين كشور با وساطت آقايان نواز شريف رئيس حزب مسلم ليگ شاخه نواز ،مولانا فضل الرحمان رئيس جمعيت علماي اسلام و منور حسن امير جماعت اسلامي داده اند. البته دولت پاكستان نه اينكه نخواهند مذاكره انجام ندهند بلكه به اين پيشنهاد با ديده شك مي نگرند و ضمنا اين را هم نبايد فراموش كرد كه دولت پاكستان در زمينه مسائل كلان و استراتژيك كشور نمي تواند مستقلا عمل كند و اين قدرتهاي نامرئي و غير سياسي پاكستان (ارتش و سازمانهاي استخباراتي) هستند كه در مسائل كلان كشور مي توانند تصميم گيري كنند.
بنابراين موضوع مذاكرات با طالبان را بايد از نظر نظاميان پاكستان ديد كه آيا واقعا حالا كه كشورشان به يك كشور جنگ زده و در حال جنگ تبديل شده است ، قيمت انسانها از حيوانات نيز كمتر شده كه تروريستها هر روز هر تعداد كه بخواهند بسيار راحت دهها و صدها نفر را به كام مرگ مي فرستند، خواستار پايان دادن به تروريسم و كشتار هستند .بعنوان مثال روز گذشته نيز 50 تن از شيعيان را در كراچي در يك انفجار شهيد و بيش از 140 تن را نيز زخمي كردند.
اگر تلاشهاي اخير قدرتهاي سياسي و پيشنهاد طالبان مبني بر مذاكرات با دولت ناشي از اراده قدرتهاي غير سياسي و نامرئي باشد مي توان اميدوار بود كه شايد تروريسم و جنگ در پاكستان رو به اتمام است.ناگفته نماند احسان ا… احسان سخنگوي طالبان پاكستان نيز ضمن استقبال ار كنفرانس اخير همه احزاب سياسي و مذهبي كه از سوي مولانا فضل الرحمان پنجشنبه گذشته در اسلام آباد براي پايان دادن به نا امني ها و تروريسم و مذاكرات با طالبان برگزار شده بود گفت:اگر حكومت سياسي در مذاكرات علاقه اي نشان دهد ولي ارتش نخواهد،اين مذاكرات هيچ فايده اي ندارد.وي همچنين افزود اين ارتش است كه محور قدرت در پاكستان است.
مولانا فضل الرحمان ميزبان كنفرانس نيز گفت:ارتش از تلاشهاي صلح حمايت خواهد كردپس مشخص شد كه اين ارتش و قدرتهاي نامرئي هستند كه هميشه در پاكستان صاحب سياه و سفيد بوده اند.پس اينرا بايد فهميد كه آيا اين قدرتهاي نامرئي چنين اراده اي را دارند كه افراطيت در پاكستان پايان يابد يا خير؟ اگر چنين اراده اي ندارند بايد بفهمند كه با اين سياست دوگانه كه از يكسو بخاطر همراهي با غرب و امريكا عليه افراطيون وارد جنگ شده اند و از سوي ديگر از افراطيون حمايت مي كنند و مي خواهند با استفاده از اين افراطيون در مرزهاي شرقي و غربي خود منافع خود را حفظ كنند نمي توانند به اهداف خود برسند. اگر چنين اراده اي واقعا از صميم قلب دارند بايد گفت كه قدرتهاي نامرئي پاكستان يا به اين نتيجه رسيده اند كه راهشان اشتباه بوده و فقط به كشورشان ضربه زده اند.اگر هم به اين نتيجه نرسيده اند درآنصورت حتما تلاشهاي اخير سياسي در پاكستان براي پايان دادن به افراطيت يك تاكتيك است.اگر يك تاكتيك باشد بايد قدرتهاي نامرئي و نظامي پاكستان بدانند كه با اين سياست دوگانه به هيچ جايي نخواهند رسيد بجز اينكه نه فقط كشورشان را كه يك كشور بزرگ اسلامي است به نابودي بكشند بلكه كل منطقه را نيز به آتش بكشندنتيجه ديگري نخواهند گرفت ، چنانچه عملا اين نتيجه را دارد. مشاهده مي شود پاكستان امروز به نا امن ترين كشور جهان و مامن تروريسم تبديل شده است.
امروز هركس كه استطاعت مالي دارد سعي مي كند پاكستان را ترك كند.بنابراين قدرتهاي نامرئي پاكستان بايد بدانند كه با اين سياست نمي توانند پاكستان فعلي را حفظ كنند.چنانچه به خاطر همين سياست غلط در سال 1971 ميلادي نتوانستند پاكستان را يكپارچه حفظ كنند و ديده شد كه چگونه مردم شرق پاكستان (بنگلادش) از غرب پاكستان (پاكستان فعلي) جدا شدند و امروز نيز در مناطق بلوچ نشين،پشتون نشين شعارهاي ضد پاكستان شنيده مي شود.شايد شيعيان پاكستان نيز به اين فكر بيفتند كه براي حفظ جان و مال و نواميس خود كه در اين كشور در امان نيستند كاري كنند كه اگر شيعيان پاكستان كه تعداد آنها كم هم نيست و حدود بيست ميليون نفر مي شوند بخواهند براي حفظ خود مستقل فكر كنند ،آن روز پاكستان دچار مشكل بزرگ خواهد شد.پس قدرتهاي نامرئي پاكستان كمي از گذشته خود درس بگيرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار