افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آمریکا با طالبان معامله می کند یا مدارا؟!

نیروهای ناتو دوازده سال قبل به افغانستان آمدند تا با طالبان و تروریزم جهانی مقابله کنند ووعده داده بودند که صلح و ثبات رادر افغانستان به ارمغان میاورند ولی اکنون باوجود حضورنیرو های خارجی چالش ها ی گوناگون در بحران افغانستان درحال افزایش است . چالشهای محوری این نیروها درافغانستان ناامنی – فساد گسترده ای مقامات دولتی ، تورم شدید، كشتار غیر نظامیان ، مواد مخدر، چالش های داخلی بر سرتصاحب قدرت است كه آنان را با دشواری جدی مواجه كرده است . تصور اینکه ناتو بتواند بدون کمک استخبارات نظامی پاکستان به توافقی با طالبان دست یابد و آن را عملی نماید دشوار است. و اینک این واقعیت محرز شده است که آمریکا در افغانستان اردوی را نساخته و نخواسته اند که حافظ استقلال افغانستان باشد بنابراین بعد از خروج نیرو های ناتو از کشور ، امکان فروپاشی اردوی افغانستان وشعله ور شدن دوباره ی جنگ های تنظیمی میان گروه های افغانی وجود دارد که باز هم جنگ های خونبار تداوم خواهند یافت. پذیرش این موضوع جز بازگشت به شرایط دهه 90 میلادی نمی تواند باشد.

اوضاع امنیتی افغانستان هرروزبدترشده وحالت فعلی را می توان با روزهای اخیرحکومت داکتر نجیب الله تشبیه کرد.امنیت هرکشوری به مثابه فرمولی مقدس است كه دیگر فعالیت ها بر اساس آن سنجیش می شود.در این رابطه اكنون میزان اعتماد به نیروهای مسلح افغانستان كاهش یافته كه حل فرمول مقدس امنیت درکشوربا دشواری جدی تری مواجه شده است. ازسوی دیگرگروه طالبان حلقه ای را در اطراف حکومت ایجاد ، تا حکومت به خودی خود سقوط کند . نمونه بارز گسترش ناامنی در مناطق شرق وجنوب، که به خیزش گاه جدید طالبان تبدیل وبا سرعت به سوی شمال، غرب ومناطق مرکزی درحال حرکت است درضمن ناامن‌شدن مسیرهای ترانسپورتی موجود بین کابل ومناطق هزارستان مرکزی که درین اواخیر بیش از ده هاتن ازمسافران بجرم هزاره بودن دراین مسیراز طرف طالبان سربریده شدند. دولت ومردم خودرا برای یک دگرگونی مخاطره آمیز آماده نموده وشعور جمعی مردم خطرات سختی را پیش بینی می کند. یورش های پرتلفات انتحاری درسراسر افغانستان، بوی شوم یک دور جدید ویرانی ها وبی جا شدن های بزرگ را به دماغ ها می نشاند.

 

در این اواخیر در شماری از ولایتهای افغانستان قیامهای مسلحانه علیه طالبان، ظاهرا از سوی مردم به راه افتاده است.ا ین قیام های مردمی که دقیقا شبیه به اوایل ظهورطالبان در دهه نود میباشدكه در آن زمان قیام طالبان قندهار بر ضد فساد قوماندان هاى جهادى بود اما چندى بعد به تمام مناطق پشتون نشین سرایت کرد و حالا نیز این قیام های ظاهرا مردمی پروژه مشترک استخبارات پاکستان و برخی ازحلقات تیم حاکم بوده که میخواهند از طریق این گونه قیام ها نیروهای مقاومت گروه طالبان را ازداخل تضعیف نمایند تا پس ازخروج نیروهای خارجی زمینه احیای اندیشه های طالبانی را عملی ومنافع سیاسی پاکستان را در افغانستان ازطریق این گروه جدید استقرار بخشند. قرارمعلوم امریکا درسال های اخیر، سیاست خود را به سوی پاکستان وطالبان تغیر داد ه اند که مشترکا از طالبان بحیث یک نیروی جاده صاف کن وسرکوبگر استفاده میکنند. اما دراردوگاه دولت وتنظیم ها، انشعاب حاکم است. حتی ترورپیش کسوتان مجاهدین نتوانست تنظیم ها را به یک زبان مشترک برساند. در حالیکه اردوگاه مجاهدین به یک انقلاب داخلی نیاز دارد که انرژی های اصلی را از درون خود برون بدهد .غرب همسو با منافع خویش دوازده سال قبل با چند نفر از رهبران نظامی افغانستان معامله کرد. حالا که وضع رنگ دیگری به خودگرفته، امکان دارد طرف معامله را تغییردهد.
برای ختم بحران دیر پای افغانستان اكنون دو روند متفاوت مذکرات صلح توسط امریكایی ها و شورای عالی صلح افغانستان دنبال می‌گردند. امریكایی‌ها تلاش می كنند با همكاری اسلام آباد ازابزارفشاربر بخش‌های از طالبان استفاده كنند تاآنهارا به مذاكره ترغیب كنند ازجانب دیگرایجاد شورای عالی صلح تلاشی است برای افغانیزه كردن صلح. آمریکا و دولت افغانستان درین اواخیر ابرازتمایل کرد‌ند که ،اعضای طالبان می‌توانند با شرکت درانتخابات ریاست جمهوری، وزارت‌های دفاع،داخله،اقوام و قبایل یا وزارت مبارزه با مواد مخدرواداره ولایت‌های قندهار،زابل،ارزگان،هلمند، کنر، نورستان، لوگر،غزنی، وردک و ننگر‌هار را دراختیارداشته باشند.اما موانع متعددی دراین راه قراردارد كه نخستین پیش‌شرط طالبان آزادی زندانیان این گروه از زندان گوانتانامو وشرط دیگر طالبان كه این گروه به عنوان یك امارت خودمختاروارد مذاكرات صلح شود اما درمقابل امریكایی‌ها از طالبان می‌خواهند كه اسلحه‌ها رابه زمین گذاشته و به نظامی‌گری پایان دهندو قانون اساسی افغانستان را بپذیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار