افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آمریکا، افغانستان را مفت بدست نیاورده که راحت رها کند!

آمریكا هرگز نمی‌خواست كه افتخار شكست دادن ابر قدرت شرق كه باتكیه بر هویت اسلامی مردم افغانستان صورت گرفت، باعث شودكه در نقاط دیگر جهان جنبش های رهایی بخش و اسلامی با الگو قرار دادن مجاهدین افغانستان به مبارزه بر علیه دولت‌های استكباری بپردازد و آنها را نسبت به پیروزی امیدوار سازد که در نتیجه خیزش عمومی مسلمانان را در پی داشته باشد لذا به تخریب چهره جهادگران و رهبران آنها پرداخت.

آمریكا تمایلی به تشكیل دولت اسلامی مجاهدین نداشت چنانچه درآن ایام دولت دکتر نجیب سقوط می‌كرد، پیروزی دیگری هم به نام مجاهدین و اسلام ثبت می‌شد و دولت اسلامی قویتری سر كار می‌آمد.

آمریكا مخالف تشكیل دولت اسلامی بود. شوروی هم چنین دولتی را نمی‌پذیرفت لذا هم آمریكا وهم شوروی موافقتی با تشكیل دولت اسلامی نداشتند و از تلاش برای جلوگیری از پیروزی دیگر مجاهدین دریغ نمی‌كردند. بدین پالیسی، آمریکا بعد از پیروزی مجاهدین ، دو سیاست را در قبال افغانستان در پیش گرفت:اول؛ مخدوش ساختن،چهره جهادگران كه باتكیه بر ارزشهای دینی و اسلامی بر ابر قدرت شرق پیروز شدند.

دوم؛ صحنه افغانستان بصورتی درآید كه الگوی ناخوشایندی از مبارزات دینی و ضد استعماری برای مسلمانان جهان ترسیم گردد تا مبارزین مسلمان در دیگر نقاط جهان نسبت به پیروزی شان ناامید گشته و از پیگیری هدف تشكیل حكومت‌های اسلامی منصرف شوند.

بدینسان،آمریكا همواره در صدد بوده است كه سیاست خارجی خود را دربرابر تحولات افغانستان ، بگونه‌ای تدوین كند كه اولا چهره افتخار آمیز جهادگران افغانستان كه با الهام ازتعالیم دینی و آموزه‌های اسلامی تحقق یافت مخدوش گردد و ثانیا صحنه افغانستان پس از پیروزی به گونه‌ای ترسیم گردد كه الگوی دردناكی از دستاوردهای مبارزات دینی و ضد استعماری را برای مسلمانان و پیشگامان مبارزات ضد استعماری ارائه كرده و درنهایت انگیزه مبارزه، انقلاب و استكبار ستیزی را نابودسازد زیرا پیروزی جهادگران افغانستان بر بزرگترین ارتش دنیا برای دنیا باور نكردنی و سرمشق آرمانی بود.
ادامه جنگ داخلی در افغانستان با خواست اساسی غرب و آمریكا برای زهر چشم گرفتن از همه خیزش‌های رهایی بخش بود تا دور نمای آینده شان را در افغانستان ویران ببینند.

آمریكا دراین دوره ی زمانی نسبت به وضعیت افغانستان حالت یك ناظر را به خود گرفته و پرونده افغانستان از روی میز سیاست مداران آمریكا به آرشیو تاریخ سپرده شده بود.لذا تا وقوع یازدهم سپتامبر، افغانستان دیگر آن اهمیت عصر نظام دو قطبی را بعد از فروپاشی شوروی برای آمریکا نداشت.عمده ترین عملكرد واهداف آمریكا قبل از یازدهم سپتامبر به طور خلاصه عبارتند از:

 

الف: رها كردن مجاهدین به حال خودشان به هدف زمینه سازی جهت بروز نزاع‌های درون سازمانی.

ب: حمایت نظامی و پولی از یك یا چند گروه خاص.

ج: حمایت اطلاعاتی از گروه‌های مورد علاقه و كارشكنی در فرآیند صلح سازی میان گروههای جهادی با هدف خسته كردن مردم افغانستان از جنگ و فراهم كردن زمینه حضورمطلق آمریكا در افغانستان.

در مجموع کل سیاست های آمریکا در این دوره زمانی براین متمرکز بودکه مجاهدین بعنوان یک الگوبرای سایر مبارزین اسلامی در سایر کشور های اسلامی تبدیل نشود.

بعد از روی كار آمدن طالبان و اعلام سیاست سخت گیرانه این گروه بر علیه زنان، دختران و سلب آزادی‌های مردم و ده‌ها احكام ضد بشری از طرف آن، حكومت ایالات متحده آمریكا اگر چه این گروه و حكومت آنان را برسمیت نشناخت ولی در عمل از آن گروه بدنام وبدكردار حمایت می‌كرد و حتی در تأسیس آن نقش اساسی داشته است.

دولت آمریكا از بدو شكل گری جنبش طالبان بنابر اهداف و منافعی كه در منطقه دارد آنان را حمایت کرد. بنابر برخی شواهد دولت آمریكا همگام با پاكستان و برخی دیگر از كشور‌ها در راه اندازی و شكل گیری این جنبش و گسترش آن سهیم بوده اند.

از آنچه كه گفته آمد به این نتیجه می‌رسیم كه آمریكا خواهان برقراری حكومت اسلامی در افغانستان نبوده و اگر از امارت اسلامی طالبان حمایت می‌كرد و حتی در تشكیل آن جنبش نقش داشته به خاطر بدنام كردن اسلام، ‌علما و مجاهدین بوده است. چون سیاست ایالات متحده آمریکا بر آن بود که جهاد وایده اسلامی نباید بعنوان یک اندیشه حاکم ورهای بخش در منطقه مطرح باشد. سیاست زیگزالی و ابهام انگیز آمریکا تا رویداد فاجعه آمیز یازده سپتامبر تداوم یافت.
حادثه یازدهم سپتامبر 2001 با تمام فجایع كه در پی داشت باعث تغییرات عمده در سطح وسیع برای افغانستان گردید، سقوط طالبان، موافقت نامه بُن، بر سر كار آمدن حكومت موقت و انتقالی، برگزاری لوی جرگه اضطراری و لوی جرگه قانون اساسی جدید و در نهایت تصویب آن و تصویب نظام جمهوری اسلامی برای حكومت افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار در تاریخ كشور و درنهایت انتخابات نمایندگان پارلمان با مشاركت تمام اقشار جامعه ، اینها همه نتایج مثبتی بود كه حادثه یازدهم سپتامبر برای افغانستان در پی داشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار