افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آمريكا تحميل كننده تروريسم يا تمويل كننده تروريسم؟

 

پديده تروريسم يكي از مقولاتي است كه مي‌توان سياست خارجي آمريكا را چه در سطح بين‌المللي و چه در سطح خرده منطقه‌اي بر اساس آن تحليل نمود.
در رابطه با تحليل ابعاد سياست خارجي آمريكا در قبال گسترش اتحاديه اروپا در چارچوب پديده تروريسم مي‌بايست به مفهوم «قوس‌بي‌ثبات» اشاره نمود. قوس بي‌ثباتي مفهومي سيال است كه در ادبيات دنياي غرب، مناطق مختلفي از غرب مديترانه تا خاور دور را دربر مي‌گيرد. اما با كمي دقت به آن درخواهيم يافت كه اين مفهوم در مورد منطقه‌اي بكار مي‌رود كه از حوزه بالكان آغاز شده و با گذر از تركيه، خاورميانه، عراق، ايران و خليج‌فارس به سوي آفريقا ييش مي‌رود و در غرب آفريقا در مراكش پايان مي‌يابد. اين منطقه به دليل توسعه‌نيافتگي اقتصادي و سياسي به شدت ظرفيت بروز مسائل حاد بين‌المللي را داراست.
طبق طرحي كه «دونالد رامسفلد» ارائه نموده نيروهاي نظامي مستقر در غرب اروپا به پايگاه‌هاي جديد نظامي در لهستان، بلغارستان و روماني و ديگر كشورهاي موجود در قوس بي‌ثباتي منتقل خواهند شد. بنابراين ايالات متحده آمريكا سياست نزديك شدن به منطقه خطر را براي دفع خطر برگزيده است.
آنچه آمريكا را در مبارزه عليه تروريسم در جبهه اول آن، خصوصا در جنوب شرق اروپا ياري مي‌كند، توسعه اقتصادي و سياسي اين منطقه خواهد بود و اين مسئله به خوبي در سايه گسترش اتحاديه اروپا به مركز و شرق اروپا و در آينده نزديك به بلغارستان، روماني و كشورهاي حوزه بالكان ـ كه همگي در قوس بي‌ثباتي جاي گرفته‌اند ـ تحقق مي‌يابد.
در سال‌هاي آغازين سده بيست‌ويكم نه‌تنها تحولي به نام حادثه ۱۱ سپتامبر در سياست جهاني به وقوع پيوست، بلكه تحولاتي سريع و قدرتمند نيز در جريان روند همگرايي اتحاديه اروپا حادث شد. همچنين در سال ۲۰۰۴ ده كشور جديد به اعضاي اين اتحاديه افزوده شدند. اين موارد حكايت از تحولاتي شگرف در همگرايي اروپا دارد. اكنون پول واحد اروپايي به عنوان رقيب دلار آمريكا در جهان عمل مي‌كند. گسترش اتحاديه اروپا به سوي شرق نيز امكانات وسيعي را در اختيار اتحاديه ارويا قرار داده و اين اتحاديه از حوزه اقتدار گسترده برخوردار شد تا جايي كه مي‌توان گفت يك رقيب جدي در آينده براي رهبري ايالات متحده در جهان سرمايه‌داري خواهد بود. برخي معتقدند كه اتحاديه اروپا به بزرگ‌ترين اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۰ تبديل خواهد شد.
گسترش اتحاديه اروپا به سوي شرق، بدون شك روند تصميم‌گيري در اين اتحاديه را ييچيده‌تر خواهد ساخت و مسلما از سطح اقتدار آن خواهد كاست. اين مسئله به خوبي در مشكلاتي كه در توافق بر سر پيش‌نويس قانون اساسي اتحاديه اروپا از سوي كشورهاي نامزد عضويت در اتحاديه ارويا به ويژه لهستان به وجود آمده بود، قابل مشاهده است. در هر صورت ايالات متحده آمريكا با آگاهي از چنين مسئله‌اي از گسترش اتحاديه اروپا به سوي شرق حمايت مي‌كند.
از سوي ديگر هدف اروپاييان از گسترش اتحاديه اروپا چيزي جز افزايش قدرت و تبديل شدن به يك قطب تاثيرگذار در بعد جهاني نيست، اما در عين حال آمريكايي‌ها نيز تا جايي حاضر به پذيرش و قبول قدرت اتحاديه اروپا هستند كه اين اتحاديه بتواند به عنوان نيروي كمكي در جهت منافع آمريكا عمل كند. ايالات متحده از يك اروپاي قدرتمند حمايت مي‌كند، ولي نه اتحاديه اروپايي كه قدرتمندتر از آمريكا باشد. بر همين اساس ميزان حمايت واشنگتن از روند گسترش اتحاديه اروپا به سوي شرق قابل سنجش است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار