افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 آوریل , 2014 لینک کوتاه خبر :

آمريكا تجهيزات نظامي به پاكستان مي دهد

نمايندگان مجلس نمايندگان از سپردن تجهيزات به پاكستان ابراز نگراني كردند و از دولت خواستند كه مانع اين كار شود. آمريكا قبلا تعهد كرده بود كه نيروهاي امنيتي افغانستاني را تجهيز مي كند اما حالا آمريكا تغيير جهت داده و چراغ سبزي به پاكستان نشان مي دهد.

جنرال صديق ساحل در رابطه با سپردن تجهيزات آمريكا به پاكستان گفت: از كنفرانسهاي متعددي كه در افغانستان، بن اول و دوم، شيكاگو، توكيو تدوير يافته، مسايل مربوط به اكمال تجهيزات نظامي براي قواي مسلح افغانستان بارها يادآوري و حتي تصويب شده است. آمريكا همچنين تعهدات خود را نسبت به تسليح و تجهيز قواي مسلح از نقطه نظر مدرنيزه ساختن تعهد كرده است.

وي در ادامه اظهار داشت كه موضع آمريكا بنابر نداشتن سياست شفاف در قبال قضيه نيروهاي مسلح افغانستان از نقطه نظر اسلحه خصوصا در عرصه رادار، هوايي و تانك قابل نگراني است. اين بار دوم است كه مجلس نمايندگان نگراني خود را نسبت به عدم تجهيز و تسليح نيروهاي قواي مسلح كه در روشني تعهدات از طريق كنفرانسها انجام شده، ابراز كرده اند. آمريكا نه تنها به تعهدات خود عمل نكرده است بلكه تجهيزاتي را كه بعد از خروجشان بايد در دسترس نيروهاي افغانستان قرار مي دادند به پاكستان انتقال مي دهند و يا با هزينه هاي هنگفت دوباره به آمريكا متنتقل مي كنند.

اين كارشناس امنيتي و دفاعي افزود: از ديد داكترين و كارشناسان نظامي نيروهاي قواي مسلح افغانستان نيرويي ثابت قدم و مجهز در منطقه بود كه آمريكا به كمك آي. اس. آي پاكستان و برخي كشورهاي خليج نيروهاي مسلح را تجزيه كرد. در كنار آن تسليحات مدرن نيروهاي قواي مسلح افغانستان تاراج و به پاكستان منتقل شد. پاكستان همواره يكي از همكاران قوي مهم آمريكا در منطقه بوده است. در دوران جنگ سرد بهترين تخته خيز آمريكا پاكستان بود كه عامل اصلي رشد بنيادگرايي و افراط گرايي در جهان است و تا امروز هم همين سياست را ادامه مي دهد.

وي تاكيد مي كند كه آمريكا يگانه عامل اصلي رشد هراس افكنان، افراطيت و تروريزم در منطقه و جهان بوده است كه تا امروز نه تنها از طريق پاكستان بلكه كشورهاي ديگري هم بنام كشورهاي حافظ متحدين يا كشورهايي كه عليه ناتو مي جنگند از كشورهاي اسلامي چچن، سودان، كشمير، سودان و تاجيكستان و كشورهاي خليج نيروهايي چند مليتي ايجاد كردند وعليه منافع آمريكا با استفاده از تجهيزاتي كه آمريكا در اختيارشان قرار داده بود مي جنگند كه ثبات و صلح آمريكا را زير سوال قرار داده است.

صديق ساحلي ابراز داشت: آمريكا باور دارد كه دستگاه آي. اس. آي پاكستان تحت شعاع سي. آي. اي سازمان استخبارات آمريكا و اف. بي. آي و ساير شبكه هاي استخباراتي متحدين آمريكا و ام. آي. سيكس انگلستان قرار دارد. آمريكا با امكاناتي كه در دسترس پاكستان قرار داده مطمئن است كه اهداف سياسي و استراتژيك خود را نه تنها در افغانستان كه در منطقه از طريق پاكستان مي تواند تامين كند. آمريكا با داشتن اين سياست دوگانه و غيرشفاف نتوانست مردم افغانستان را قناعت دهد و در مورد تعهدات خود چه در عرصه تسليح و تجهيز نيروهاي قواي مسلح و چه در قسمت عرضه خدمات اجتماعي نسبت به ملت مظلوم افغانستان عملكرد صادقانه اي نداشتند.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر سپردن اين تجهيزات به نيروهاي امنيتي افغانستان و اينكه چقدر مي تواند در امر مبارزه با تروريزم مثمر واقع شود گفت: ما از نقطه نظر تركيب، كميت و منابع بشري در نظام افغانستان نيروهايي كافي در اختيار داريم. در كنار اين نيروهاي مسلح چندين مليتي ناتو در افغانستان موجود است. تاكنون متخصصين نظامي ما تعداد اين نيروها و وسايط و تجهيزاتشان را مشخص نكردند. در موجوديت اين نيروهاي قابل توجه، هراس افكني و افراطيت در طول سيزده سال و انفجار و انتحار و ناامني و قاچاق مواد مخدر همچنان ادامه دارد.

به گفته اين كارشناس مسايل نظامي، رييس جمهور كرزي اشاره كردند كه خارجيها شصت درصد در فساد دست دارند. اين مشخص مي كند كه خارجيها براي كمك به افغانستان نيامدند بلكه براي ترويج و گسترش فساد مالي و اداري و حتي عرصه انتقال مواد مخدر به اين كشور آمدند. سازمان شفافيت بين المللي و سيگار، افغانستان را بعنوان كشور مواد مخدر شناختند بطوريكه 89 درصد اكمالات و نيازمنديهاي اروپا و آمريكا را مواد مخدري تشكيل مي دهد كه در افغانستان توليد و قاچاق مي شود.

صديق ساحلي نكات ضعف دولت افغانستان را در تجهيز نيروهاي امنيتي كشور بمنظور نيازمند نبودن به تجهيزات كشورهاي ديگر، ايجاد اداره تنظيمي و قومي در افغانستان دانست و تصريح كرد: از بدو تاسيس اداره موقت تا به امروز وزير، معين و رييس و قوماندان براساس سفارشات و ملاحظات سمتي و قومي بر پستهاي كليدي و رهبري دولت تكيه زده اند. يقينا تخصص، ظرفيتهاي تعليمي و تحصيلي و صداقت از معيارهاي كفايت هستند.

وي با اشاره به سخنان رسول كريم (ص) گفت: در جايي كه كار به اهل كار سپرده نشود ما بايد انتظار قيامت را داشته باشيم. امروز در طول دوازده سال در افغانستان قيامت است. افراد متخصص و مسلكي در كارهاي غير مسلكي اشتغال دارند ولي افراد غيرمتخصص و غير مسلكي و فاقد تعليم و تربيت با اسناد جعلي تحصيلي وارد ميدان شدند.

صديق ساحلي عامل اصلي اين وضعيت كشور را نبود شايسته سالاري در افغانستان دانست و افزود: مولود اين وضعيت فساد و مفسدين است. نسبت به سالهاي گذشته نيروهاي امنيتي از آموزش نسبي تعليم و تربيت برخوردار هستند. ما در حال حاضر بهترين متخصصين ورزيده را در افغانستان داريم و نيازي به آموزش نيروهاي خارجي نيست. خارجيها صرفا زير نام آموزش بودجه ها را به مصرف مي رسانند و فساد مي كنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار