افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمريكا، در جستجوي فرار از افغانستان!

ايالات متحده آمريكا تلاش هاي خود براي فرار از افغانستان را تشديد كرده است. هزينه‌هاي ايالات متحده آمريكا و ناتو در افغانستان به صورت تصاعدي افزايش پيدا مي‌كند.

اين هزينه‌ها داراي دو بعد رواني و مادي است. تشديد مخالفت افكار عمومي دنيا با حضور اشغالگران در افغانستان به طور كامل محسوس است. در اين ميان دولت‌هاي غربي حامي حضور نظامي مستقيم در افغانستان بيشتر توسط شهروندان اروپايي و آمريكايي به چالش كشيده شده‌اند. اوباما به خوبي مي‌داند كه هدف مردم ايالات متحده از راي دادن به وي خروج از عراق و افغانستان بوده است و نه خروج از عراق و تمركز در افغانستان! اوباما در افغانستان با چراغ قرمزهايي روبه روست كه تا كنون توجهي نسبت به آنها نداشته است. اين رويكرد اوباما بسيار خطرناك است و تخريب وجهه بين‌المللي واشنگتن را شدت مي‌بخشد. رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا در اين ميان نسبت به سخنان مشاور ارشد خود ”زبيگنيو برژينسكي“ نيز توجهي نشان نداده و همين مسئله بيانگر غلبه افراد تندروي طرفدار لابي صهيونيسم در دستگاه سياست خارجي آمريكاست.
كاخ سفيد در باتلاق افغانستان يك بازنده است. اين بازنده تمام عيار بايد بزودي زمين مسابقه را ترك كرده و پاسخگوي چرايي و چگونگي شكست خود باشد. ايالات متحده آمريكا به خوبي مي‌داند كه نامهاي ويتنام و افغانستان درآينده‌اي نزديك به يكديگر گره خواهد خورد. در حالي براي چندمين بار پياپي طي چند ماهه اخير يك مقام ارشد نظامي آمريكا از تاجيكستان بازديد مي‌كند كه كارشناسان موضوع خروج آمريكا از افغانستان و نقش تاجيكستان در اين باره را محور مذاكرات طرفين ارزيابي مي‌كنند.
فرمانده عمليات ويژه فرماندهي مركزي آمريكا در سفري از پيش اعلام نشده به تاجيكستان چشم انداز مسائل همكاري‌هاي دوجانبه را با مقامات اين كشور بررسي كرد. سفارت آمريكا در تاجيكستان بازديد ژنرال «كن توا» به دوشنبه را در راستاي چگونگي تقويت همكاري هاي نظامي و فني ۲ كشور اعلام كرد. سفر مقام نظامي آمريكا به تاجيكستان در حالي است كه اين بار حتي نام مقامات تاجيك كه با وي ملاقات كرده‌اند نيز اعلام نشد.
در اطلاعيه سفارت آمريكا هم بدون اشاره به نامي از مقامات تاجيك تنها آمده است، كن توا در ديدار با «سوزان اليوت» سفير ايالات متحده در تاجيكستان، راهكارهاي توسعه همكار ي هاي نظامي ميان واشنگتن و دوشنبه را بحث و بررسي كرده است. به گفته اين منبع در ديدار با مقامات نظامي تاجيكستان، اين فرمانده آمريكايي با اعلام آمادگي براي همكاري بيشتر تاكيد كرده كه نهاد فرماندهي عمليات ويژه آماده است طرح هايي را در زمينه حفظ و حمايت از ثبات و امنيت در آسياي مركزي و از جمله در تاجیكستان مورد اجرا قرار دهد.
كارشناسان معتقدند كه آمريكا براي افغانستان پس از ۲۰۱۴ و ترك اين كشور در حال زمينه سازي لازم براي امكان استقرار تعدادي از نيروها و تجيهزات نظامي در كشورهاي آسياي مركزي بخصوص تاجيكستان است.
كارشناسان مسائل سياسي اذعان مي كنند، خواست واشنگتن براي توسعه روابط در حالي است كه بيشتر كمك‌هاي مالي و فني آمريكا به بهانه تقويت زمينه‌هاي مبارزه با قاچاق مواد مخدر به نهادهاي مرزباني، امنيت و وزارت كشور اختصاص يافته است كه هدف از آن ايجاد شرايط مطلوب براي تامين نفوذ سياسي و دريافت پشتيباني اين نهادها در اجراي طرح‌هاي سياسي و نظامي در بلند مدت است.
كاخ سفيد همچنان در باتلاق افغانستان دست و پا مي‌زند و بخت و اقبالي براي خروج از اين وضعيت سخت ندارد. واقعيت امر اين است كه ايالات متحده آمريكا در افغانستان شكست خورده است و بزودي بايد به صورتي رسمي نسبت به اين شكست بزرگ اذعان كند. اين وظيفه اي است كه باراك اوباما به عنوان رئيس جمهور فعلي ايالات متحده آمريكا بر عهده دارد. اوباما در صدد ماجراجويي‌هاي تازه‌اي در شبه قاره هند است. اين ماجراجويي‌ها نه تنها شكست ديگري را در سياست خارجي كاخ سفيد رقم خواهد زد، بلكه افغانستان را به پاشنه آشيل دموكراتها در معادلات بين‌الملل تبديل خواهد كرد. دقيقا نكته‌اي كه بسياري از ژنرال‌هاي باتجربه آمريكايي نيز نسبت به آن اذعان دارند. از همان ابتداي جنگ افغانستان ژنرال‌هاي كهنه كار آمريكايي به بوش و بعدها به اوباما هشدار دادند كه نتيجه بحران‌سازي در افغانستان به سود سياست خارجي كاخ سفيد نخواهد بود. با اين وجود دو رئيس جمهور اخير ايالات متحده آمريكا به چنين مسائلي گوش فرا ندادند و حمله به افغانستان را آغاز و ادامه دادند.
شواهد و مستندات موجود نشان مي‌دهد كه مقامات آمريكايي به هر نحو ممكن و با استناد به راهكارهاي مختلف، حتي مذاكره مستقيم با طالبان سعي دارند هزينه‌هاي شكست خود در افغانستان را كاهش دهند. با اين وجود هزينه‌هاي شكست ايالات متحده آمريكا در افغانستان با اين روشها كاهش نخواهد يافت. به عبارت بهتر ديگر راهي براي كاهش اين هزينه‌ها وجود نداشته و نخواهد داشت. ايالات متحده آمريكا مي‌توانست قبل از افزايش نيروهاي آمريكايي در افغانستان به صورت رسمي شكست خود در درنتيجه حملات شديد نيروهاي وابسته با امارت اسلامي افغانستان را اعلام كند و به اين ترتيب كميت هزينه‌هاي شكست خود را كاهش دهد اما اوباما در دور اول رياست جمهوري خود نه تنها به اين اقدام دست نزد بلكه سي هزار نيروي تازه را به افغانستان فرستاد.
هم اكنون اوباما بايد خود را براي اعلام رسمي شكست آمريكا در افغانستان آماده كند. رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا بزودي بايد شكست رسمي آمريكا در افغانستان را اعلام كند زيرا ديگر راهي براي فرار از باتلاق افغانستان و حتي كاهش هزينه‌هاي شكست در كابل باقي نمانده است. هم اكنون اوباما حسرت عدم اعتنا به راهنمايي‌هاي برژينسكي را مي خورد.
برژينسكي به اوباما توصيه كرده بود كه مانع از افزايش نيروهاي آمريكايي در افغانستان شود اما رئيس جمهور ايالات متحده حتي به سخنان مشاور خود نيز اعتنا نكرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار