افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آغاز قرن جدید؛ پایان قدرت آمریکا

نیاکان ما برای حفظ عزت و آزادی وطن شان حماسه های جاویدان آفریدند که به حق کشور ما در شهامت، آزادی خواهی و بیگانه‌ستیزی زبان زد جهانیان گردیده، و این وطن و کشور به لقب “گورستان اشغالگران” شهرت جهانی یافته است. اما امروز سرزمین دوست داشتنی ما در غل و زنجیر اشغالگران و یک مشت جواسیس وطن فروش ، سیکولار و آدمکش اسیر است.
هتک حرمتی را که امپریالیست غرب جهت رسیدن به مقاصد شوم که آرزوی دیرینه‌اش بود به ملت مسلمان، دین دوست و میهن‌پرست افغانستان روا داشت، چند صباحی هم با به قدرت رساندن کرزی  و امثال آن و ایجاد یک نظام غربی و ضد بشری حاکم  در افغانستان و مزدوران و جاسوسان غرب  بعد از آنکه قدرت را در دست گرفتند در حالی که عقل و خرد را از دست داده بودند سر مستانه و دیوانه ‌وار قوانینی را که حاکمان امپراطوری غرب برایشان دیکته کرده بود بدون لحاظ مقتضیات، جهت اداره کشور به اجرا گذشتند.
اما ملت مسلمان افغانستان هر زمانی که یقین پیدا کرده اند که دین، ناموس و کشورشان  در خطراست، احساس تکلیف نموده، علیه مزدوران  و بازیگران با دین، ناموس و کشور قیام کرده اند. یعنی در دفاع از دین، ناموس و کشور یک انقلاب الهی و مردمی را به راه انداخته و این حرکت هم توسط علما و دانشمندان دینی به راه انداخته شده  و هم با هدایت و رهبری آنها اداره می‌شود.
راهبرد اتخاذ شده توسط آمریکا تحت عنوان جنگ به اصطلاح تروریسم، نه فقط جامعه بشری را امن تر نکرد، بلکه سبب گسترش موج ترورها و ریخته‌ شدن خون انسان‌های بی‌گناه از یکسو و تنفر هرچه بیشتر جهان اسلام و افکار عمومی غرب از آمریکا و متحدانش از سوی دیگر گردید. باراک اوباما در مبارزه با به اصطلاح آنها (تروریسم) همان راه اشتباه سلفش بوش را دنبال کرد هزینه‌های گزاف مالی، انسانی و اعتباری این جنگ طلبی‌ها برای آمریکا جز از دست دادن حیثیت و اعتبار جهانی چیزی را به همراه نداشته است.
یکی از روزنامه های آلمانی در تحلیلی به بررسی عواقب شوم سالها جنگ طلبی آمریکا در خاورمیانه و تاثیرات آن روی ایالات متحده پرداخته و در ابتدای این مقاله به وضعیت وخیم روحی و روانی  سربازان آمریکایی برگشته از جنگ افغانستان اشاره کرده و نوشته است : بسیاری از کهنه سربازان نظامی امریکائی که به وطن باز می‌گردند از اختلالات روحی و روانی بالایی رنج می‌برند که زندگی آنها در وطن را به جهنم تبدیل می‌کند. شمار خودکشی‌ها در بین این کهنه سربازان بسیار بالاست. به گونه‌ای که بر اساس آمار اعلام شده، شمار خودکشی‌های سربازان آمریکایی برگشته از جنگ در طول یک سال بسیار بیشتر از شمار نیروهایی است که در عراق و افغانستان کشته می‌شوند.از هر پنج خودکشی در آمریکا یک مورد مربوط به کهنه سربازان برگشته از جنگهای خارجی بخصوص افغانستان است.
نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه جنگی که آمریکا در افغانستان به راه انداخت، آسیب‌های جدی به بدنه جامعه آمریکا و بخشهای انسانی و مالی این کشور وارد کرده است و حدود یک دهه است که آمریکا در حالت جنگ دائمی قرار گرفته است. هزینه‌های مالی جنگ طلبی‌های آمریکا در افغانستان بسیار بالا است در حدی که این کشور ثروتمند را از نظر مالی درمانده کرده است. از نظر سیاست خارجی نیز این قدرت جهانی در وضعیت بسیار بدتری بعد از شروع این جنگ‌ قرار گرفته است. نیروهای امنیتی آمریکایی نیز در حالت ناامیدی وحشتناکی به سر می‌برند.
اولین دهه قرن بیست و یکم به عنوان شروع یک دوره جدید ارزیابی می‌شود که می‌توان از آن به عنوان پایان دوران آمریکایی یاد کرد. آمریکا بعد از گذشت درگیر شدن در یک جنگ طولانی و بدون حل و انتها عمیقا و به صورت اساسی متحول گردیده است  که نمونه این دگرگونی را  حتی در دوران جنگ ویتنام و جنبش‌های حقوق شهروندی در این کشور ندیده بودیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار