افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

آشفتگی ها و برآشفتگی های رئیس جمهور

سخنرانی رئیس جمهوری که در مراسم پایانی جرگه جوانان ارایه شد نشانه های زیادی از آشفتگی ها و برآشفتگی های رئیس جمهوری کشور را به نمایش گذاشت.

رئیس جمهوری مشخصا نسبت به آینده کشور بعد از سال 2014 و جنگ روانی نسبت به وخامت اوضاع در این برهه زمانی معترض بود. او از دخالت های کشورهای همسایه و ایالات متحده امریکا به وضوح نام برد و گفت که اگر این کشورها زورشان برسد در امور کشور مداخله خواهند نمود و امریکا نیز چون زورش می رسد در افغانستان مداخله می کند. البته رئیس جمهوری اضافه کرده که اگر او هم زورش برسد در انتخابات امریکا مداخله نموده و رئیس جمهوری دست نشانده ای را که منافع افغانستان را تامین کند، را خواهد گماشت. سخنانی که در عرف دیپلوماتیک حکایت از مسایل خاصی دارد و پیامدهای ویژه ای را نیز خواهد داشت.

پیش از این نشانه هایی از آشفتگی رئیس جمهوری در رفتارها و عملکرد او دیده می شد. رئیس جمهوری در یکی دو سال اخیر اقدام به برگزاری چندین جرگه زده است. جرگه ها در افغانستان پیش از این جز در مواردی نظیر لویه جرگه قانون اساسی، معمولا به خاطر تامین خواست حاکمان برگزار شده اند که همین امر انتقادهای زیادی را متوجه رئیس جمهوری و نیات او از برگزاری جرگه کرده است. منتقدان معتقدند که در موجودیت نهادهای قانونی همچون پارلمان و مجلس سنا، توسل به جرگه می تواند بیانگر اهداف دیگری از سوی برگزار کنندگان باشد. بعد از انتخابات دوم ریاست جمهوری و مسایلی که در متن و حاشیه های آن رخ داد، تنش در روابط قوه مجریه با قوه مقننه یکی از مشخصات این دور ریاست جمهوری بوده است.

پس از انتخابات دوم ریاست جمهوری ، و تنش در روابط حکومت افغانستان و کشورهای خارجی به خصوص ایالات متحده امریکا، گویا هنوز رئیس جمهوری از مسایلی که در آن زمان به وجود آمد و البته بعد از آن هم ادامه یافت بر آشفته است. اما آشفتگی رئیس جمهوری، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که تقریبا همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواهد بود، سئوالات زیادی را برخواهد انگیخت.

گرچه دولت افغانستان به طور معمول کشورهای خارجی را به مداخله در امور افغانستان متهم کرده است، ولی تا کنون در مقابل برخی از کشورهای همسایه لحن آرامتری داشته است. ولی لحن تند و داغ رئیس جمهوری در سخنرانی جدیدش نیز طبیعتا حاکی از آشفتگی او از مسایلی دارد که او علت یاعللش را واضح نکرده است.

حتا جالب به نظر می رسد، در حالی که کنفرانس توکیو برای کمک به افغانستان در روز یک شنبه برگزار خواهد شد و افغانستان در آن مشخصا درخواست میلیاردها دالر کمک را از جامعه جهانی دارد که در ایالات متحده امریکا در راس کشورهای کمک کننده خواهد بود، سخنان تند و داغ او نسبت به این کشورها چه پیامی را خواهد داشت. البته کنفرانس توکیو در حالی که به خاطر کمک به افغانستان برگزار شده و انتظار می رود که جامعه جهانی نسبت به آینده افغانستان به میزان کمک های مشخصی نیز متعهد شوند، ولی این کمک ها مشروط به شرایطی خواهد بود که مهمترین آنها درخواست مبارزه جدی حکومت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری که در صدر اتهامات کشورهای خارجی به حکومت افغانستان است، می باشد.

رئیس جمهوری در حالی امریکا را متهم به جنگ روانی برای ماندن در افغانستان می کند که مدت زمان زیادی از امضای قرارداد همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا نمی گذرد. همچنین در همین سال افغانستان با چندین کشور دیگر که همپیمانان استراتژیک امریکا بوده اند قرارداد همکاری استراتژیک امضا کرده اند.

عواملی که رئیس جمهوری را چنین آشفته و برآشفته ساخته می تواند زیاد باشد، ولی در کل نمی توان نسبت به دلایل و پیامدهای آن خوشبین بود.

 

 

 

روزنامه افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار