افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

یک مامور دیگر آمریکایی در افغانستان مشخص شد!

محمدحنیف اتمر وزیر پیشین امور داخله کشور و عضو شورای مرکزی حزب حق و عدالت تلاش دارد تا با نزدیک کردن خود به آمریکایی ها ، زمینه حضور در انتخابات ریاست جمهور را برای نامزدی خودش فراهم نماید.

وی اعتقاد دارد که نزدیک شدن به آمریکایی ها در حدی که مورد اعتماد آنان قرار گیرد ، احتمال تایید نامزدی وی را از جانب آنان قوت خواهد بخشید.

حنیف اتمر که بجای اعتماد به مردم به اجنبی ها اعتماد می کند ، اعتقاد دارد که خارجی ها در طول مدت حضور خود در افغانستان هیچ اشتباهی مرتکب نشده و صرفا برای کمک آمده اند و همه کارهای شان معقول بوده است!

وی بشدت از خارج شدن نظامیان خارجی از افغانستان می ترسد و تنها راه ایجاد امنیت را حضور خارجی ها در افغانستان می داند در حالیکه حضور ده ساله نظامیان خارجی در افغانستان ، نتیجه ای جز رشد نا امنی و آوارگی مردم ما ارمغان مثبتی را به همراه نداشته است.

محمدحنیف اتمر عضو شورای مرکزی حزب حق و عدالت در گفتگو با طلوع نیوز گفته است با آنکه امضای توافقنامۀ راهبردی با ایالات متحد امریکا تا اندازه ای اطمینان مردم را حاصل کرد اما این توافقنامه نقایصی را نیز در بر دارد.

محمدحنیف اتمر وزیر پیشین امور داخله کشور با تأکید بر این مطلب گفته است که چگونگی حضور این نیروها در افغانستان نباید در چارچوب سند جداگانه ای گنجانیده شود.
آقای اتمر گفت: يک مشکل عمدۀ در این سند وجود دارد و آن این است که حضور نظامی جامعۀ جهانی پس از سال دوهزاروچهارده مشخص نشده، اطمینان کامل وجود ندارد که آیا چنین حضوری وجود خواهد داشت یا نخواهد داشت؟ چون این را مأکول کردند به یک موافقتنامۀ دوجانبۀ امنیتی.

آقای اتمر می افزاید که با در نظرداشت اوضاع حساس کنونی، رهبران حکومت و احزاب سیاسی نباید با دنبال کردن سیاست های غلط ملت را مأیوس سازند.
آقای اتمر ادامۀ جنگ را در افغانستان به سود هیچ گروهی نمی داند و گفته است که اگر همسایگان افغانستان خواهان تأمین صلح و ثبات در منطقه هستند پس نباید برای هراس افگنان پناهگاه های امن فراهم سازند.

آقای اتمر ادامه داد : پناهگاه های سازمان ها مخالف و تروریستی در برابر کشور ما در خاک ما نیست بیرون از خاک ماست. در صورتی که کشوری آرزو داشته باشد پناهگاه های تروریست ها را علیه همسایه های خود در خاک خود جا بدهد و درعین زمان از همسایه های خود تقاضا بکند که شما نیروهای بین المللی را که در دفاع از وطن شما کمک می کنند، جا ندهید این یک تقاضای نامعقول و غیرمنصفانه است.

وی از وجود مشکلات زیاد در نظام انتخاباتی سخن می زند و آوردن اصلاحات را در نظام انتخاباتی کنونی نیازمند به راه اندازی یک برنامۀ جامع با مشارکت نهادهای انتخاباتی و احزاب سیاسی می داند.
وی حکومت فعلی را در کار مبارزه با فساد اداری، اصلاحات نظام انتخاباتی وتأمین حاکمیت قانون ناکام می داند.

محمدحنیف اتمر افزود : اگر خدا ناخواسته سیاست نادرست را دنبال بکنیم و متحدین صادق بین المللی خود را از دست بدهیم و در امر صلح صادق نباشیم و ناکام بمانیم، جنگ نیابتی در این کشور رخ می دهد متاسفانه.

آقای اتمر ایجاد تنش میان افغانستان و ایالات متحد امریکا را به سود افغانستان نمی داند و تأکید می ورزد که افغانستان باید همواره در تلاش گسترش روابط اش با جامعۀ جهانی به ویژه ایالات متحد امریکا باشد.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار