- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

لندن و پاریس نوک پیکان حمایت از تروریسم

«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه چند روز پس از آغاز حملات هوایی انگلیس در سوریه که ادعا می‌شود علیه داعش انجام می‌شود، با نشریه انگلیسی «ساندی‌تایمز» گفت‌وگو و این اقدام انگلیس را غیرقانونی و محکوم به شکست توصیف کرد.

 

اسد در این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه انگلیس و فرانسه از ابتدای بحران نوک پیکان حمایت از تروریست‌ها در سوریه بوده‌اند، گفت که حملات هوایی انگلیس و فرانسه به داعش نتنها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت بلکه زیان‌بار هم خواهد بود.

 

رئیس‌جمهوری سوریه این اقدام لندن و پاریس را غیرقانونی و در حمایت از تروریسم دانست زیرا به گفته او گروه‌های تروریستی مانند غده سرطانی می‌مانند… غده سرطانی با مجروح کردن آن تداوی نمیشود بلکه باید آن را ریشه‌کن کرد و درآورد.

 

اسد یادآوری کرد: انگلیس و فرانسه امروز هیچ اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم ندارند و حتی هیچ درک و ایده‌ای برای چگونه شکست دادن آن در اختیار ندارند.

 

رئیس‌جمهور سوریه ادعای «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس مبنی بر حضور 70 هزار جنگجوی میانه‌رو در سوریه، را قسمتی از سریال طنز او دانست که به جای دادن اطلاعات واقعی، اطلاعات کذب می‌دهد… و یادآوری کرد که روسیه قبلا از غربی‌ها خواسته بود که اطلاعات این افراد و فرماندهان آنان را [برای هماهنگی] به مسکو بدهند اما غربی‌ها پاسخش را ندادند.

 

اسد همچنین ائتلاف امریکاییی موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، اشاره کرد و گفت، این ائتلاف فرضی و وهمی است و هیچ دستاوری کسب نکرده و سوریه وقت خود را با بحث درباره اینکه این ائتلاف چه کرده، تلف نمی‌کند زیرا سوریه پیش از این مبارزه با تروریسم را آغاز کرده و بی‌توجه به قدرتهای جهانی به این مبارزه ادامه می‌دهد.

 

اسد توضیح داد که حمایتی که تروریست‌ها از چند کشور دریافت می‌کنند، علت اصلی طولانی شدن بحران و پیچیده شدن آن است و گروه‌های تروریستی در سوریه از جمله داعش و جبهة النصره یکی هستند چون همه آنها بر اساس ایدئولوژی تاریک منحرف وهابیت فعالیت می‌کنند.

 

مشروح گفت‌وگو

 

حملات هوایی انگلیس و فرانسه به حمایت از تروریسم منجر خواهد شد

 

بشار اسد رئیس جمهور سوریه درباره مشارکت فرانسه و انگلیس در حملات هوایی برای مبارزه با داعش نیز تأکید کرد، این دو کشور اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم ندارند. البته باید مشارکت در زمین و هوا باشد و با هماهنگی با نیروهای موجود در زمین صورت گیرد؛ نیروهایی که ملی هستند تا از این طریق مداخله آنان قانونی باشد.

 

وی همچنین تصریح کرد: «این مشارکت مضر و غیر قانونی است و به حمایت از تروریسم منجر خواهد شد. همانگونه که یک سال پیش و قبل از شروع حملات ائتلاف امریکا این مسئله صورت گرفت؛ زیرا این گروه‌ها شبیه به سرطان هستند و سرطان با جراحی بهبود نمی‌یابد بلکه باید آن را کاملا ریشه‌کن کرد».

 

مداخله انگلیس از نظر حقوق بین‌الملل غیر قانونی است

 

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این پرسش که آیا مداخله انگلیس از نظر حقوق بین الملل غیر قانونی است، گفت: «بی شک. ما دولت دارای حاکمیت هستیم. روس‌ها را ببینید…زمانی که خواستند علیه تروریسم ائتلاف تشکیل دهند نخستین کاری که انجام دادند مذاکره با دولت سوریه بود…این راه قانونی برای مبارزه با تروریسم در هر جای دنیا است».

 

جنایات داعش و «جبهه النصره» به خاطر ایدئولوژی وهابی آنهاست

 

اسد درباره ماهیت گروه‌های تروریستی مانند داعش و «جبهه النصره» تصریح کرد، مسئله مربوط به ساختار این گروه‌های نیست بلکه به ایدئولوژی آنها ارتباط دارد. اقدامات این گروه‌ها به ایدئولوژی وهابی گمراه کننده و انحرافی بستگی دارد. به هر حال این دو گروه دارای یک ایدئولوژی هستند. این‌ها فقط از نظر اسم با یکدیگر تفاوت دارند.

 

کُردها را تجهیز تسلیحاتی می‌کنیم/ آنها شهروندان سوریه هستند

 

وی درباره ماهیت مبارزه کُردهای سوریه و حمایت از آنها گفت: « اردوی سوریه کاملا از آنها حمایت می‌کند. ما اسنادی داریم که این مسئله را ثابت می‌کند. ما به آنها سلاح فرستادیم؛ زیرا شهروندان سوری هستند و قصد دارند با تروریسم مبارزه کنند… ما این کار را برای سایر گروه‌ها نیز انجام می‌دهیم…زیرا نمی‌توان اردو را به هر بخشی از سوریه اعزام کرد…واین مسئله نیز منحصر به کُردها نیست.»

 

شاه کلید حل بحران سوریه توقف حمایت از تروریست‌ها توسط رژیم‌های غربی و منطقوی است

 

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد دوره ریاست جمهوری خود تا 2021 را کامل کند یا اینکه پیش از این تاریخ انتخابات ریاست جهوری زود هنگام برگزار خواهد شد، اظهار داشت: «میان انتخابات زود هنگام و پایان درگیری ارتباطی وجود ندارد. حل و فصل درگیری در سوریه فقط از رهگذر مبارزه با تروریسم و توقف حمایت از تروریست‌ها توسط رژیم‌های غربی و منطقوی صورت می‌گیرد. انتخابات زود هنگام فقط به حیث بخشی از گفت وگوی فراگیر بر سر آینده میان طیف‌های مختلف سیاسی و گروه‌های جامعه مدنی در سوریه است….[درباره مشارکت مجدد در انتخابات نیز باید گفت] این مسئله مربوط به خواسته ملت سوریه است نه اراده رئیس جمهور…اگر روند سیاسی معینی در پیش گرفته شود هر شهروند سوری می‌تواند نامزد شود…اما هنوز زود است که در این باره سخنی گفته شود».

 

تأکید بر نقش مهم ایران و روسیه در تداوم مبارزه با تروریسم در سوریه

 

بشار اسد همچنین درباره حمایت روسیه و ایران از این کشور در مبارزه با تروریسم تأکید کرد، نقش روسیه بسیار مهم است. این کشور در عرصه نظامی و سیاسی در سوریه نقش بسزایی داشته است. حمایت روسیه در کنار حمایت قوی و محکم ایران از ملت و دولت سوریه نقش مهمی در تداوم مبارزه با تروریسم توسط کشور سوریه دارد.

 

روسیه هیچ نیروی زمینی در سوریه ندارد

 

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد هزار عسکر روس در سوریه حضور دارند، تصریح کرد: «خیر. تا کنون این مسئله مطرح نشده است…هیچ نیروی نظامی به جز کادرهایی که با نیروهای نظامی و جنگنده‌های آنان برای حمایت از پایگاه‌های هوایی آنها وجود ندارد…این مسئله طبیعی است…آنها به هیچ وجه نیروهای زمینی ندارند که به همراه نیروهای سوری بجنگند».

 

از هر سلاحی برای حمایت از حریم هوایی سوریه استفاده خواهد شد

 

وی همچنین درباره سامانه دفاعی اس-300 روسیه که قرار بود به روسیه برسد و اینکه آیا سوریه برای حمایت از حریم هوایی خود از آن استفاده خواهد کرد، گفت: «این حق ماست…احتمالا اجازه نخواهیم داد هیچ جنگنده‌ای حریم هوایی ما را نقض کند…این مسئله قانونی است. از هر ابزاری برای حمایت از حریم هوایی خود استفاده خواهیم کرد…این مسئله مربوط به این نوع سلاح نیست بلکه برای این هدف از همه سامانه‌ها استفاده خواهد شد..ما اکنون آن را در اختیار نداریم… اگر نخواهیم که از حریم هوایی خود حمایت کنیم چرا باید چنین سلاحی را خریداری کنیم؟».

 

نشست معارضان در عربستان هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد

 

بشار اسد در پاسخ به اینکه آیا دمشق تا کنون با معارضان نشستی داشته است و با آنها به توافق رسیده است، اظهار داشت: «ما کانال‌های تماسی با معارضان داریم. ..برخی از گروه‌ها اما نمی‌توانند با ما تماس داشته باشند زیرا دولت‌هایی که بر آن سیطره دارند اجازه این کار را نمی‌دهند… اما درباره نشستی که احتمالا در عربستان برگزار خواهد شد، سعودی‌ها مستقیما و به صورت صریح و علنی از تروریسم حمایت می‌کنند. این نشست چیزی را بر روی زمین تغییر نخواهد داد…عربستان قبل و بعد از نشست از تروریست‌ها حمایت خواهند کرد و به این کار ادامه خواهند داد…این نشست رخداد مهمی نیست که بتوان آن را بررسی کرد و عملا هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد».

 

اسد:‌ هرگز با داعش و النصره مذاکره نخواهیم کرد

 

رئیس جمهور سوریه همچنین تأکید کرد، دمشق با همه طرف‌هایی که در این بحران اشتراک دارند مذاکره خواهد کرد. ولی این بدان معنا نیست که با گروه‌های تروریستی مانند داعش و النصره یا امثال این گروه‌ها مذاکره کنیم…منظورم از گروه‌ها مجموعه‌هایی هستند که در درگیری اشتراک دارند ولی پشیمان شده‌اند و خواستار بازگشت به زندگی عادی و طبیعی هستند.

 

اسد:بدون استفاده از نیروی زمینی نمی‌توان داعش را شکست داد

 

بشار اسد در پاسخ به این پرسش که آیا می توان گروه تروریستی داعش را از رهگذر حملات هوایی شکست داد، گفت: «این مسئله امکان ندارد…آیا امریکایی‌ها در افغانستان از رهگذر حملات هوایی کاری انجام دادند؟ …آیا در عراق از سال 2003 موفقیتی کسب کردند؟… بدون همکاری با نیروهای زمینی و تنها با حملات هوایی نمی‌توان [داعش را] شکست داد… بدون مشارکت دولت و مردم نمی‌توان آنان را شکست داد…آنها باز هم شکست خواهند خورد».

 

ائتلاف امریکا توهمی است و از کشورهای عضو آن درخواست همکاری نخواهیم کرد

 

وی در پاسخ به این پرسش که اگر ائتلاف نپذیرد که با اردو یا نیروهای محلی سوریه هماهنگی کند برنامه شما چیست، تأکید کرد: «این ائتلاف توهمی و فرضی است؛ زیرا تا کنون در مبارزه با تروریسم در سوریه هیچ دستاوردی نداشته است…از این روی ما وقت خود را برای مناقشه با ما قبل و مابعد (حملات ائتلاف) هدر نمی دهیم…ما صرف نظر از هر گونه قدرت جهانی مبارزه با تروریسم را آغاز کردیم و از هر کس که بخواهد که به ما بپیوندد استقبال می‌کنیم…آنها (کشورهای عضو ائتلاف امریکا) اراده این کار را ندارند… و به حقوق بین‌الملل احترام نمی‌گذارند و هرگز از آنها نمی‌خواهیم با ما همکاری کنند».

 

اگر حمایت از تروریست‌ها متوقف شود نابودی آنها چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد

 

رئیس جمهور سوریه درباره اینکه آیا اردوی سوریه با کمک ایران، روسیه و حزب الله می‌تواند داعش را شکست دهد، افزود: «اگر حمایتی که این تروریست‌ها از کشورها مختلف منطقه و [کشورهای] غرب دریافت می‌کنند متوقف شود این مسئله (نابودی داعش) بیش از چند ماه طول نخواهد کشید…ولی این گروه‌ها تحت حمایت نامحدود این کشورها هستند؛ مسئله‌ای که سبب خواهد شد این مشکل طولانی و پیچیده‌تر شود».

 

حضور 70 هزار «میانه‌رو» در سوریه، قسمتی از سریال مضحک «دیوید کامرون» است

 

اسد در پایان درباره ادعاهای کشورهای غربی مبنی بر حضور 70 هزار «پیکارجو میانه‌رو» تأکید کرد: «درباره این مسئله صریح خواهم بود…این مسئله، قسمت تازه‌ای از سریال خنده‌دار دیوید کامرون است. این مسئله غیر قابل پذیرش است…اینها کجا هستند؟… این 70 هزار میانه‌رویی که درباره آنها سخن می‌گویند کجا هستند؟…آنها همیشه از گروه‌های میانه‌رو سخن می‌گویند…این مسئله به جای واقعیت مبتنی بر اطلاعات جعلی و سخیف است…در واقع از آغاز درگیری در سوریه هیچ پیکارجو میانه‌رویی وجود ندارد و همه آنها افراطی هستند».