افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اهداف امریکا از اعزام نیرو به عراق

«کریم النوری» سخنگوی حشر مردمی عراق در بغداد درباره اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا مبنی بر اعزام نیروهای ویژه زمینی کشورش به سوریه و عراق برای مبارزه با داعش اظهار داشت: امریکا با وارد کردن دیگر نیروها به عراق و سوریه درصدد حذف کشورهای عضو ائتلاف 4 جانبه عراق، سوریه، ایران و روسیه از واقعیت میدانی در خاک عراق و سوریه است.

 

النوری گفت: اظهارات «اشتون کارتر» در شرایطی که داعش در حال فروپاشی است، عجیب و غریب و مردود است ما در حشر مردمی می‌توانیم نبرد با تروریست‌ها را یکسره کنیم و در این کار ناتوان یا کم کار نیستیم.

 

سخنگوی حشر مردمی عراق گفت: هنگامی که داعش به اطراف بغداد رسیده بود هیچ کدام از این کشورها اقدامی نکردند و امروز هم اگر شاهد اقدامی از سوی آنها هستیم به این معناست که اهداف غیرامنیتی و ناسالمی را دنبال می‌کنند.

 

النوری افزود: امریکا در پی تحقق اهداف سیاسی خود همچون ترسیم امریکایی منطقه و حذف مشارکت برخی کشورها در مبارزه با تروریسم و ائتلاف 4 جانبه است که در عراق و سوریه برای سرکوب داعش نقش آفرینی می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: ما به امریکایی‌ها توصیه می‌کنیم واقعیت میدانی عراق را بررسی کنند تا از این اظهاراتی که روابط فیمابین را تخریب کرده و نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود، دست بردارند.

 

اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا پنج روز اعلام کرد که کشورش در نظر دارد تا نیروهای ویژه زمینی خود را به عراق بفرستد.

 

کارتر تاکید کرده است که این نیروها در عملیات‌های هماهنگ شده و یکدست، علیه مواضع داعش در سوریه و عراق خواهند جنگید.

 

او افزود که اعزام این نیروها با هماهنگی دولت عراق است و آنها به نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد کمک خواهند کرد.

 

این نیروها دست به حملات علیه گروه دولت اسلامی برای آزاد کردن گروگان‌ها و دستگیری رهبران گروه داعش خواهند زد.

 

او گفته است که در حال حاضر این فرصت وجود دارد تا میان نیروهای داعش در عراق و سوریه، شکاف انداخته شود.

 

این در حالی است که حیدرالعبادی در آخرین نوشته خود در فیس بوک تأکید کرده است: ما هر گونه کمک مالی، تسلیحاتی و‌ آموزشی را برای مبارزه با تروریسم پذیرا هستیم؛ اما از هیچ کشوری نخواسته‌ایم که به عراق نیروی زمینی اعزام کند و ما این حرکت را یک اقدام خصمانه تلقی می‌کنیم.

 

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید هم چهارشنبه گذشته مدعی شده بود: نخست‌وزیر عراق اعزام 200 نیروی ویژه به عراق را تأیید کرده است.

 

باراک اوباما نیز روز پنج‌شنبه گذشته گفته بود: امریکا علی‌رغم اعزام نیروی‌های بیشتر نظامی به امریکا به عراق، در پی دخالت نظامی همانند سال 2003 نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار