افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کاهش بی سابقه ارزش پول افغانی/حکومت مقصر است

در بازارهای کابل پول افغانی ارزش خود را در برابر دالر به گونه ای بی سابقه از دست داده است. این موضوع تاثیر مستقیم روی کالا در افغانستان داشته است. قیمت تل و گاز در افغانستان نیز امسال با افزایش قیمت شدیدی روبه رو بوده است. چرا حکومت افغانستان تدبیری در این زمینه نداشته و چرا این موضوع امسال و با این شکل بی سابقه اتفاق افتاده است؟ در این موضوع حکومت افغانستان مقصر است یا وزارت تجارت یا صنایع؟

 

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: وقتی رییس افغانستان بانک برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان آمد. اعضای مجلس بدون بحث خاصی به وی رای دادند. چرا که وی در این زمینه تخصص داشت. چند روز قبل که در این مورد بررسی می شد، از وی پرسیدیم که چه شد آن برنامه هایی که برای اقتصاد داشتی، صحبت هایی که در این زمینه کردی زمین تا آسمان با عملکرد امروزت متفاوت است. وی جواب داد: که از عهده کار برنیامدم چرا که تیمی مافیایی درون افغانستان بانک وجود دارد که تا به حال کسی نتوانسته است آن را بشکند. به همین دلیل دالرهایی که در افغانستان بانک وجود دارد تحت کنترل چندین نفر هستند و آنها هر کاری که بخواهند انجام می دهند و برای عرضه به بیرون نقش زیادی دارند. یکی از عوامل این افزایش می تواند همین موضوع و این تیم مافیایی باشد.

 

وی ادامه داد: دلیل دیگر این است که درتمامی کشورهای دنیا ارزش دالر بالا رفته است و ارزش افغانی و پول های دیگر دنیا که پشتوانه دارد، نزول پیدا کرده است. متاسفانه افغانستان هم نود و نه درصد واردات دارد و صادرات یک درصد بیشتر ندارد. به همین دلیل در این روند ضرر بیشتری می بیند. رییس جمهور فعلی و رییس جمهور قبلی نتوانستند، حتی یک معدن از افغانستان را سازمان دهی کنند تا بتوانند در این موارد پشتوانه قوی داشته باشند یا اینکه تاجران افغانستان را برای رشد اقتصادی افغانستان و افزایش تولیدات داخلی حمایت کنند. همه این موضوعات باعث می شود که در این شرایط نگرانی بیشتری داشته باشیم.

 

رمضان معتقد است نداشتن صادرات باعث تشدید این قضیه در افغانستان شده و گفت: افزایش قمیت دالر در افغانستان، در برابر اینکه افغانستان هیچ چیزی برای صادرات به دیگر کشورها ندارد چندان زیاد نیست. تنها چیزهایی که افغانستان می تواند به دیگر کشورها صادر کند هرویین و تریاک و خشخاش است که آن هم به دست مافیاها و کشورهای خارجی است و افغانستان در آن نقشی ندارد. رییس جمهور فعلی و رییس جمهور قبلی یک سیاست و دیپلماسی و یک برنامه درست که نداشتند که برای ثابت نگاه داشتن پول افغانی موثر باشد. امروز کشورهای غربی از آن پولهایی که از مواد مخدر به دست می آورند مقداری به افغانستان کمک می کنند وگرنه پول افغانی بسیار بیشتر از حالا ارزش خود را از دست می داد چرا که ما چیزی نداریم که دالر را به افغانستان وارد کند، بلکه فقط با وارد کردن کالا از کشورهای دیگر آن را خارج می کنیم. رییس جمهور باید برنامه ای کامل برای رفع این مشکل داشته باشد اما تا به حال چنین کاری نکرده است. به عبارتی نداشتن برنامه از سوی حکومت باعث شده است که هم اکنون ارزش پول افغانی نزول کند.

 

این نماینده مجلس مقصر این وضعیت اقتصادی، افزایش قمیت ها و کاهش ارزش پول را عدم برنامه ریزی در سطح کلان کشور و در سطح حکومت می داند و می گوید: امسال قیمت گاز و نفت افزایش زیادی داشته است. وزارت تجارت و صنایع هم نمی تواند برنامه ای برای کنترل آن داشته باشد، چرا که برای اجرای هر برنامه در این زمینه بودجه نیاز است که این بودجه در این وزارت وجود ندارد. اشرف غنی در این دوره از حکومت نه تنها دست و پای وزارت تجارت را بلکه دست و پای تمام وزاتخانه ها را بسته است. وقتی در وزارت تجارت هیچ بودجه ای وجود نداشته باشد نمی تواند کنترلی بر قیمت ها داشته باشد. وقتی تل و ذخایر وجود نداشته باشد نمی تواند کنترل بر هیچ چیز داشته باشد. این دولت است که یک برنامه درست برای اقتصاد کشور و در نتیجه وزارت خانه ها ندارد.

 

وی در پایان گفت: آن روزی که اشرف غنی به تریبون های انتخاباتی آمده بود ومی گفت من متفکر اقتصادی هستم و متفکر دوم دنیا هستم باید به فکر همه شرایط در افغانستان می بود، نه اینکه همه چیز را رها کند و به تقسیم چوکی ها در ارگ بپردازد و نداند بر اقتصاد کشور چه می گذرد، بر تجارت کشور چه می گذرد، بر امنیت کشور چه می گذرد. حالا این متفکر اقتصادی برای هیچ کدام از وزارت خانه هیچ برنامه اقتصادی نداده است. هیچ خبری از برنامه اقتصادی در وزارت خانه ها وجود ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار