افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

یمن در کام مرگ!

وبا

بگفته کارشناس صلیب سرخ بین المللی، شرایط در یمن از کنترول خارج شده است…

الکساندر فایت از کارشناسان کمیته صلیب سرخ بین المللی در گفتگو با هفته نامه اشپیگل، به شرح وخامت اوضاع در کشور جنگ زده یمن پرداخته و شرایط در این کشور را فاجعه بار ارزیابی کرد.

وی همچنین گفت: شرایط در یمن از کنترول خارج شده است. تمام سیستم سلامت و حفظ الصحه نابود شده است و ذخایر بانک خون ملی تقریبا تمام شده است. مسئله خاص در این جنگ این است که بسیاری از انسان ها به واسطه درگیری های مستقیم از جمله از طریق بمباردمان ها نمی میرند، بلکه از طریق عواقب غیر مستقیم این جنگ جان خود را از دست می دهند.

این کارشناس صلیب سرخ بین المللی در ادامه این گفتگو تصریح کرد که یمن حدود چند سال پیش کمابیش یک کشور در حال توسعه بود. شهرها و زیر ساخت های مناسبی بر خلاف مثلا کشور سومالیا در این کشور وجود داشت. اما در سایه این جنگ همه این چیزها در این کشور نابود شده است. احزاب درگیر جنگ در این کشور به صورت هدفمند نیروگاه های برق، شفاخانه ها و ایستگاه های پمپاژ آب را هدف قرار می دهند. بسیاری از انسان ها به ندرت دسترسی به آب آشامیدنی و امکانات صحّی دارند.

وی از عواقب چنین اوضاعی به شیوع مریضی وبا در یمن اشاره کرده و گفت: تا به حال حدود 500 هزار مورد ابتلا به وبا شناسایی شده و حدود 2 هزار نفر هم در اثر این مریضی جان خود را از دست داده اند. این مریضی در اصل به خوبی قابل تداوی است. اما به ندرت دوا در این کشور وجود دارد و در صورت بودن هم قیمت های بسیار بالایی دارد. بسیاری از یمنی ها نمی توانند این هزینه را پرداخت کنند چون آن ها به دلایل شرایط جنگی دیگر نمی توانند هیچ دستمزدی داشته باشند. این یک دور باطل و شیطانی است و متاسفانه تنها مسئله در این کشور نیست.

وی همچنین گفت: علاوه بر این، مریضی های مزمن دیگری از جمله دیابت(مرض قند) هم در یمن گسترش پیدا کرده است. این مریضی نیز به سادگی قابل تداوی است، اما در این مورد نیز چون انسان ها توانایی خرید دوا را ندارند این مریضی می تواند منجر به مرگ آن ها شود.

الکساندر فایت در ادامه به شرایط دشوار کمک رسانی برای مردم یمن اشاره کرده و گفت: میدان هوایی صنعا کاملا محاصره شده است. تنها صلیب سرخ بین المللی، داکتران بدون سرحد و سازمان ملل می توانند به پایتخت این کشور پرواز کنند. شرایط مشابهی در شهرهای بندر عدن و حدیده وجود دارد.

وی همچنین گفت: شرایط سخت و دشواری در سراسر یمن وجود دارد. بخصوص اوضاع در برخی وُلسوالی ها مانند تعز مسئله ساز است.

این کارشناس صلیب سرخ بین المللی در بخش دیگری از گفتگو با این هفته نامه جرمن یک راه حل سیاسی برای یمن را دور و دست نیافتنی ارزیابی کرده و گفت: تنها یک آتش بس می تواند به این رنج ها پایان دهد. بدون این انسان ها در یمن همچنان روز به روز و آرام آرام می میرند.

تجاوز رژیم سعودی به یمن تا به امروز جان بیش از 10 هزار فرد ملکی را گرفته است. درگیری‌ها حدود 3 ملیون نفر از جمعیت 25 ملیون نفری این کشور را از خانه خود بیجا کرده است.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد 7 ملیون یمنی غذای کافی ندارند و از این شمار، 2 ملیون طفل از سوء تغدیه شدید رنج می برند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار