افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

یاوه گویی همیشگیِ ترمپ ادامه دارد!

ترمپ

ترمپ فقط درپی یافتن شرکا و دوستانی برای مبارزه با تروریزم است؛ تروریزمی که مطمیناً با آنچه سعودی‌ها در یمن و اسراییلی‌ها در لبنان و فلسطین انجام می‌دهند، هیچ ارتباطی ندارد!

کاخ‌سفید اواخر هفته گذشته اعلام کرد دونالد ترمپ، اوایل ماه ‌آینده در نخستین سفر خارجی خود به سرزمین‌های اشغالی، عربستان سعودی و واتیکان سفر خواهد کرد.

 

کاخ‌سفید اواخر هفته گذشته اعلام کرد دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا اوایل ماه ‌آینده در نخستین سفر خارجی خود به سرزمین‌های اشغالی، عربستان سعودی و واتیکان سفر خواهد کرد. رابرت فیسک خبرنگار انگلیسی نشریه ایندیپندنت ساکن بیروت، در همین رابطه یادداشتی را نشر کرده که در ادامه خلاصه‌ای از آن آمده است.

 

پس از ابن‌بطوطه که در قرن چهاردهم عیسوی به غرب‌آسیا سفر کرد، کسی جز دونالد ترمپ با آرزوهای دست‌نیافتنی راهی این منطقه نشده است. جز سفر به قدس و عربستان، مشابهت دیگری نمی‌توان میان بطوطه جهانگرد و پژوهشگر مسلمان مراکشی و چهل و پنجمین رییس‌جمهور امریکا یافت. تا اینجا ما می‌دانیم که ترمپ می‌اندیشد در حال سفر به مرکز سه دین توحیدی یعنی ریاض، اورشلیم و واتیکان است. ولی مشکلاتی بر سر راه وی وجود دارند. نخست اینکه چون عیسوی است به مکه نمی‌تواند سفر کند و دیگر اینکه پادشاه فرتوت سعودی نماینده حکومت استبدادی و تروریست‌پرور وهابی است که برخی باشنده گان آن در همان گروه داعشی هستند که ساکن جدید کاخ‌سفید فکر می‌کند علیه آن می‌جنگد.

 

ترمپ در سفر به سرزمین‌های اشغالی با نتانیاهو دیدار خواهد کرد که به سختی بتوان او را نماینده یهودیت دانست و فقط مانند غارتگران درپی آن است که سرزمین‌های اعراب در کرانه باختری رود اردن را به نفع یهودیان مصادره کند و لابد یهودیان فقط آنهایی هستند که ترمپ می‌اندیشد. پس از آن، ترمپ به دیدار پاپ می‌رود که تنها، نماینده کاتولیک‌های رومی است و سلوک وی از سکاندار سیاست امریکا متفاوت است. البته ابن‌بطوطه حدود ربع قرن در سفر بود و خدا را شکر ترمپ سفر خود را به سه‌روز محدود کرده است.

 

مطمیناً او قصد ندارد چیزی بیش از آنچه درباره یهودیت در قدس خواهد گفت، درباره اسلام در عربستان بگوید. باید به‌یاد داشته باشیم که ترمپ همان دیوانه‌ای است که بر سر عکس اطفال سنی کشته‌شده در ماه گذشته در سوریه، اشک تمساح ریخت و برای اطفال شیعه فوعه و کفریا که در راه انتقال به حلب چند روز پس از آن کشته شدند، هیچ واکنشی از خود نشان نداد. دو طرف امریکایی و عرب امید دارند بتوانند روابط واقعی میان این پادشاهی خونخوار و ایالات‌متحده خوشحال از کشتار انسان‌ها را، مجدداً برقرار کنند.

 

ترمپ شاید بخواهد نگاهی به تازه‌ترین راپور بن امرسون راپورگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل درباره محبوس کردن و شکنجه فعالان حقوق‌بشر و مظنونان به ارتکاب جرایم مرتبط با تروریزم در عربستان نگاهی بیاندازد اما نه؛ فراموشش کنید. با این وصف، نه پادشاه سعودی امام است و نه نتانیاهو خاخام؛ اما سفر به قدس می‌تواند به موضوع خنده‌داری تبدیل شود، زیرا ترمپ ممکن است از نتانیاهو بخواهد که در جنگ علیه داعش به وی کمک کند؛ احتمالاً بدون درک این نکته که اسراییل فقط ارتش سوریه و حزب‌الله در سوریه را بمباردمان می‌کند و هیچ‌گاه داعش را هدف قرار نداده است.

 

در واقع، اسراییلی‌ها به تروریست‌های جبهه‌النصره که زیرمجموعه القاعده (که در یازدهم سِپتِمبر چندین نقطه از ایالات‌متحده را مورد حملات تروریستی خود قرار داد) به‌شمار می‌روند، کمک‌های طبی ارایه می‌دهند. برخلاف ابن‌بطوطه که به دمشق هم سفر کرد، ترمپ فقط درپی یافتن شرکا و دوستانی برای مبارزه با تروریزم است؛ تروریزمی که مطمیناً با آنچه سعودی‌ها در یمن و اسراییلی‌ها در لبنان و فلسطین انجام می‌دهند، هیچ ارتباطی ندارد.

 

این موضوع را خبرنگاران سی‌‌ان‌ان، ای‌بی‌سی و تمامی غول‌های رسانه‌ای امریکا نیز مطرح نخواهند کرد و فقط به نشخوار مهملات همیشگی رییس‌جمهور مجنون خود درباره سیاست‌ها، بازیگران کلیدی و میانه‌روها (مانند دولت میانه‌رو عربستان‌سعودی) ادامه خواهند داد. بدین‌ترتیب ترمپ قصد دارد در ملاقات با پادشاه تروریست‌ها و غارتگر زمین‌های متعلق به فلسطینیان، صلح را در سرزمین مقدس حکمفرما سازد. به هر روی، ابن‌بطوطه تا پکن سفر کرد و البته هیچ‌وقت (مانند ترمپ که خواستار آن شده) خواهان افتخار ملاقات با افراد‌باهوش حاکم بر کوریای شمالی نشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار